فهرست
جلد فرانس فوتبال نه، مسی را جدی بگیرید
جلد فرانس فوتبال نه، مسی را جدی بگیرید

جلد فرانس فوتبال نه، مسی را جدی بگیرید

آی اسپورت - در رسانه‌ها با عکسی مواجهیم که گفته می‌شود از جلد شماره ویژه فرانس فوتبال لو رفته است. جلدی که نشان می دهد توپ طلای امسال به مسی رسیده است. جدا از این که عکس محو و مبهم است و چیزی را اثبات نمی‌کند، باید بگویم نباید آن را جدی گرفت. اما چرا؟

رأی‌گیری فرانس فوتبال برای انتخاب بهترین فوتبالیست‌های سال جهان هنوز به پایان نرسیده است. بر اساس اعلام این نشریه، آخرین مهلت برای ارسال آرا ۱۷ اکتبر یا ۲۶ آبان است و هنوز چند روز به پایان مهلت رأی‌گیری باقی است. زمان اعلام نتایج هم ۱۲ نوامبر یا ۲۱ آذر است که یک ماه دیگر خواهد بود. تصور این که نشریه معتبری مثل فرانس فوتبال پیش از پایان رأی‌گیری انتخاب بهترین بازیکن جهان، نتایج را جمع‌بندی کند و حتی از یک ماه قبل جلد شماره ویژه خود را نیز در معرض دید بگذارد، بسیار دور از ذهن است. اگرچه در سال های گذشته هم شاهد درز چنین اطلاعاتی بوده‌ایم و بعید نیست که فرانسوی‌ها بخواهند فضاسازی رسانه‌ای کرده و با نزدیک شدن به موعد اعطای توپ طلا خبر آن را داغ کنند. چه بسا هم آرای مسی چنان بالا و با اختلاف زیاد بوده که از حالا دست به کار تست زدن برای جلد نهایی شده‌اند.

شخصا می‌خواهم پیش‌بینی کنم برنده توپ طلای امسال کسی جز مسی نیست. تاریخچه این جوایز نشان داده که زمان رأی‌گیری بر نتیجه نهایی تأثیر پررنگی دارد. نامزدهای توپ طلا با فاصله زمانی از منتخبان فیفا، در یک ماه گذشته به رأی‌ گذاشته شده‌اند و در هفته‌های اخیر درخشش مسی خیره‌کننده بوده است. در عین حال که افت رئال مادرید و عملکرد کریس رونالدو در لالیگا قطعا باعث ریزش آرای او خواهد شد. تفاوت جایزه فرانس‌فوتبال یا همان توپ طلای مشهور با جایزه فیفا هم در این است که ژوری مجله فرانسوی همه روزنامه‌نگارند و برخلاف رأی‌دهندگان فیفا که شامل سرمربیان و کاپیتان‌های تیم‌های ملی هم می‌شود، نگاهی ژورنالیستی‌تر به موضوع دارند. برای همین هم هست که فکر می‌کنم امسال بالن دور به مسی خواهد رسید و تفاوت معنادار آن با جایزه بهترین بازیکن جهان از نظر فیفا، به بحث‌های بسیاری دامن خواهد زد.

فرهنگستان فوتبال

۱۷ ۱۰  
آی اسپورت
2017-11-13 18:10:00
نظر دهید

۱۰ نظر
وحیدپرسپولیسی
دوشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۶، ۱۸:۱۶
صد درصد لیاقتشو داره... درضمن جایزه دبست هم حقش بود.. رونالده هرگز دبست نیست.. ام اس ان 3 بازیکن برتر دنیا هستند..
ارضا
دوشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۶، ۲۰:۲۰
مسی فقط تو لالیگا موفق بوده در حالی كه رونالدو تو لیگ اروپا درخشید الان هم اقای گله. كل سال 2017 باید برسی بشه نه چند ماه اخیر. بدون شك رونالدو بهتر از مسی كار كرده.
۴
حمید
دوشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۶، ۲۰:۵۱
جایزه فیفا مثل جوک بود. رونالدو در افتضاح ترین روزهای خودش جایزه رو گرفت. شده بود مثل منصوریان که آخرای کارش برای شرکت در اجلاس برترین مربیان سال رفته بود مالزی اما تیمش 16ام بود.
برزو ايگنورزاده
دوشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۶، ۲۱:۲۶
من اين پيش بيني شما رو ايگنور ميكنم اقاي رحماني.
اگه جايزه به مسي برسه يعني ١٠ گلي كه رونالدو طي ٥ بازي آخر ucl به بايرن و اتلتيكو و يوونتوس زده و رئال رو قهرمان كرده بي تاثير بوده.
اتفاقا چون اينا ژورناليست هستند حتما رونالدو انتخاب ميشه چون مسي بين كاپيتان ها و سرمربيان تيم هاي ملي طرفدار بيشتري داره يه نمونه اش همين جواد نكونام خودمون كه ٧-٨ دوره فقط به مسي راي داد.
مسي فقط يه جام حذفي گرفته با بارسلونا و كم كاري خودشو در بازي هاي مقدماتي جام جهاني با يه هتريك تو بازي اخر(با اكوادور) جبران كرد. اگه يه هتريك جلوي اكوادور توپ طلا مياره بايد براي رونالدو يه جايزه باارزش تر از توپ طلا درست كنند.
۲
ابوعطا
دوشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۶، ۱۹:۲۸
بدکی نیست اگر حضرت رحمانی دوباره تاریخ هایی رو که مرقوم فرمودن بازنگری کنند شاید مجبورشن که خودشون رو کمی ایگنور کنن!
۶
ایگنورم کنید
دوشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۶، ۲۱:۵۹
۱۷ اکتبر ۲۵ مهر بود
۲۶ آبان ۱۷ نوامبره

۱۲ نوامبر ۲۱ آبان بود
و ۲۱ آذر ۱۲ دسامبره
۱
محسن
سه شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۶، ۰۱:۲۰
اگه این یه جایزه انفرادی هست و تیمی نیست که باید به مسی برسه چون برتره،
اگه این جایزه بازیکنیه که تیمش رو به نتیجه رسونده که باید به رونالدو برسه
اما تناقض این قضیه میدونید کجاست؟ الان احتمالا میفرمایید یه جایزه هست که به بازیکنی می رسه که تیمش روقهرمان کنه اوکی؟ یادتونه فرانک ریبری بایرن رو به سه گانه رسوند؟ یادتونه؟ توپ طلا رو بهش ندان پس عملا مورد دوم نباید باشه. ولی میدونید که پارتی بازی هست و ادیداس و نایکی و اون حرفا- پس رو هیچکدوم از این موارد فکر نکنید :)
۵ ۲
برزو
سه شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۶، ۰۹:۰۸
از ٢٠١٣ و توپ طلاي رونالدو گفتي از سال ٢٠١٠ كه وسلي اشنايدر شايسته توپ طلا بود اما جزو ٣ نفر نهايي هم حتي نبود بگو! تا سال ٢٠٠٩ توپ طلا به بهترين بازيكن قهرمان ucl يا جام جهاني يا يورو داده ميشد مگراينكه مث سال ٢٠٠٤ كه پورتو و يونان قهرمان شدند كسي از اين دو تيم در حد توپ طلا نبوده باشه. اما در سال ٢٠١٠ كاملا اتفاقي(!) جايزه فرانس فوتبال با فيفا ادغام شد و انتخاب مسي براي اولين بار اين بدعت رو به وجود اورد كه بازيكني خارج از اين دايره هم ميتونه فاتح توپ طلا بشه. سال ٢٠١٣ هم به لطف همون بايرن و ريبري كه تونستند ٧-٠ بارسا رو آبكِش كنند دست مسي از توپ طلا كوتاه موند. جايزه بهترين بازيكن اروپا هم از سر ريبري زياد بود همه بازيكنانِ بايرن ٢٠١٣ در حدِ هم بودند و همشون "خوب" بودند و نه فرازميني!رونالدو با ٤ گلي كه در بازي رفت و برگشت به سوئد زد يك تنه پرتغال رو به جام جهاني رسوند.
۱
محمد
سه شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۶، ۰۹:۲۶
سال 2010 رو چی میگی؟ اینتر سه گانه گرفت و هلند نایب قهرمان جهان شد و اسنایدر انتخاب نشد!! یا اسپانیا همون سال قهرمان جهان شد و مسی یا اینیستا انتخاب نشد!!!

سال 2014 آلمان قهرمان جهان شد و هیچ کدوم از بازیکنان آلمان انتخاب نشدند!!

نمیدونم چیه هر وقت رونالدو و مسی جام میارن باید جایزه به کسی برسه که جام آورده. باید بالاخره معلوم شه جایزه به بهترین بازیکن دنیا میرسه یا کسی که به تیمش کمک کرده جام های زیادی کسب کنه!!
توو قهرمانی های ریال نقش بقیه بازیکنان کمتر از رونالدو نبوده. مارسلو و کارواخال پارسال فوق العاده بودند.
۲
رضا
سه شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۶، ۱۰:۵۱
همه دایی جان ناپلئون هستن تو کشور ما. یارو میگه برای جایزه د بست کاپیتان ها و مربیا رای میدن، برای جیزه توپ طلا روزنامه نگارها رای میدن، یکی هم از ایران رای میده، بعد طرف نوشته نایکی و آدیداس جایزه رو تعیین میکنن. نکنه آدیداس و نایکی میان به همه خبرنگارا پول میدن و رایشون رو میخرن؟ بابا تو دیگه کی هستی؟
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر