فهرست
کاسموس آرنا؛ ورزشگاهی که نیمی از زیرزمین است
کاسموس آرنا؛ ورزشگاهی که نیمی از زیرزمین است

کاسموس آرنا؛ ورزشگاهی که نیمی از زیرزمین است

آی‌اسپورت- کمیته برگزاری جام جهانی 2018 روسیه از بهره‌برداری و افتتاح یکی از زیباترین ورزشگاه‌های این کشور برای میزبانی این مسابقات تا 70 روز آینده خبر داد. «کاسموس آرنا» در شهر سامارا ورزشگاهی 45 هزار نفری است که مراحل ساخت آن از دو سال قبل با بودجه‌ای 320 میلیون دلاری آغاز شد و حالا به مرز افتتاح رسیده است. ورزشگاهی با طراحی خاص که به اذعان کارشناسان روسی نصف آن زیر زمین قرار دارد.

این ورزشگاه که در طراحی و ساخت آن از جدیدترین تکنولوژی‌ها استفاده شده نه تنها ظاهری شبیه به سفینه‌های فضایی (یوفو) دارد بلکه سکوهای آن در سه طبقه با تمامی امکانات تفریحی و سرگرمی ساخته شده است. مهندسان ساخت این ورزشگاه که از هولدینگی ساختمانی متشکل از روسیه، آلمان و هلند هستند براساس فضای اجتماعی حاکم بر این شهر و استان در مرکز روسیه طرح‌های اولیه این ورزشگاه را آماده و به تصویب رساندند.

مدیران شهر با توجه به قشر فراوانی از مردم فوتبالدوست این شهر که با مشکل جسمانی روبه‌رو هستند در طراحی سکوها جایگاه ویژه‌ای برای جانبازان و معلولان طراحی کرده‌اند که این جایگاه از تمامی امکانات رفاهی برای اسکان این قشر برخوردار است و این اتفاق مورد توجه بسیاری از رسانه‌های دنیا قرار گرفته است.

کاسموس آرنا برای طرح بیرونی خود از سفینه‌های فضایی الگو گرفت تا جایی که سازه‌های طراحی شده برای مسقف کردن ورزشگاه نیز با نوع آوری‌های جالبی تدوین شده است. در این سازه علاوه بر استفاده از چند هزار تن آهن از نوعی شیشه برای پوشش این سازه بهره برده شده است که در روزهای آفتابی می‌تواند نیروی برق را ذخیره و ورزشگاه را از تامین برق مورد نیاز خود آسوده کند.

ورزشگاه کاسموس آرنا بنا به قرعه کشی صورت گرفته در رقابت‌های جام جهانی میزبان 6 بازی خواهد بود که مهم‌ترین بازی‌ها جدال روسیه با اروگوئه در مرحله گروهی و یکی از بازی‌های مرحله یک چهارم نهایی است.

۱    
آی اسپورت
2018-01-31 12:16:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر