فهرست
سناریوی یوفا برای تکلیف قهرمان لیگ چیست؟
سناریوی یوفا برای تکلیف قهرمان لیگ چیست؟

سناریوی یوفا برای تکلیف قهرمان لیگ چیست؟

آی اسپورت - از روزی که لیگ‌های اروپایی به خاطر شیوع کرونا به اجبار تعطیل شد، گمانه‌زنی‌های زیادی درباره تاریخ شروع دوباره این مسابقات مطرح شده است. امروز آلکساندر چفرین، رئیس یوفا از سه نقشه احتمالی برای شروع دوباره لیگ‌های اروپایی خبر داد، ولی صحبت‌های او هم نتوانست ابهام درباره سرنوشت این مسابقات را کمتر کند.

چفرین به لارپوبلیکای ایتالیا گفت: «هیچکس نمی‌داند دوره عالم‌گیری ویروس کرونا چه زمانی به پایان می‌رسد. برای از سرگیری مسابقات سه نقشه A، B و C وجود دارد. لیگ‌ها ممکن است اواسط می (اواخر اردیبهشت)، ژوئن (اواسط خرداد) یا پایان ژوئن (تیر) از سر گرفته شود. اگر ما در این تاریخ‌ها موفق به شروع دوباره مسابقات نشویم، احتمالا فصل جاری از دست خواهد رفت.»

رئیس یوفا اضافه کرد: «پیشنهادی هم وجود دارد که مسابقات این فصل در پایان تابستان (شروع تقویم فصل آینده) برگزار شود. در این صورت قراردادها به هم می‌ریزد و باید پنجره نقل و انتقالات را هم جا به جا کنیم. همچنین شروع یورو ۱۱ ژوئن سال ۲۰۲۱ است و اگر نیاز باشد باشگاه‌ها باید تعداد مسابقات‌شان را با این تاریخ هماهنگ کنند.» چفرین در پایان گفت که برای پایان لیگ اروپا و لیگ قهرمانان، یوفا مجبور است برنامه فشرده‌ای در نظر بگیرد و تصور نمی‌کند که فینال‌ها بدون تماشاگر برگزار شود.

سناریوی ادامه مسابقات فصل جاری در پایان تابستان که چفرین به آن اشاره کرد در میان مربیان هم طرفدارانی دارد. آندره ویاش‌بواش، سرمربی مارسی هفته گذشته در حمایت از این طرح گفت: «بهترین حالت برای باشگاه‌های لیگ فرانسه این است که مسابقات فصل جاری را تا پایان ماه نوامبر یا دسامبر به پایان برسانیم. فصل آینده را در شروع سال تقویمی ۲۰۲۱ (دی یا بهمن ماه) شروع می‌کنیم. این روند را تا جام جهانی ۲۰۲۲ قطر که قرار است در زمستان برگزار شود، ادامه می‌دهیم. بعد از آن می‌توانیم به روند سابق برگردیم.»

هرچند فرمول ویاش‌بواش روی کاغذ جذاب است، ولی اجرای آن دردسرهای کمی نخواهد داشت. اولین مورد همان وضعیت قراردادها است که چفرین هم به آن اشاره کرد. باشگاه‌ها و بازیکنان زیادی برای نقل و انتقالات تابستانی برنامه‌ریزی کرده‌اند و انتقال مسابقات فصل جاری به فصل پاییز و زمستان این برنامه‌ها را مختل می‌کند. در این شرایط تکلیف بازیکنانی که قراردادشان به اتمام می‌رسد هم نامعلوم خواهد بود.

اگر شرایط ویژه‌ای که همه‌گیری کرونا بوجود آورده طولانی شود، منطقی‌تر است که مسابقات فصل جاری نیمه‌تمام بماند و تیم‌ها پس از برنامه آماده‌سازی معمول، در پایان تابستان سراغ فصل جدید بروند، چرا که بازیکنان فرصت خواهند داشت روند آماده‌سازی عادی را پشت سر بگذارند و از مصدومیت‌های شدید در امان باشند. همچنین کیفیت مسابقات هم تحت تاثیر این تعطیلی طولانی و ناآمادگی بازیکنان قرار نمی‌گیرد.

اگر این اتفاق رخ دهد، در میان لیگ‌های معتبر اروپا لیورپول بیش از همه متضرر خواهد شد. این تیم با یورگن کلوپ موفق شده فاصله زیادی با رقیبانش بوجود آورد و هوادارانش پس از سه دهه انتظار در آستانه قهرمانی لیگ هستند، ولی اگر مسابقات ادامه پیدا نکند، بعید است که مسئولان لیگ برتر انگلیس و سایر باشگاه‌ها قهرمانی این تیم را بپذیرند و به احتمال زیاد فصل ناتمام اعلام خواهد شد.

ایران ورزشی

۴    
آی اسپورت
2020-03-30 18:37:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر