فهرست
گزارش ویژه؛ ۲۳نفر تیم ملی در ۲۰۱۴ چه می‌کنند؟
گزارش ویژه؛ ۲۳نفر تیم ملی در ۲۰۱۴ چه می‌کنند؟

گزارش ویژه؛ ۲۳نفر تیم ملی در ۲۰۱۴ چه می‌کنند؟

آی اسپورت – تیم ملی ایران حدود 4 سال پیش در جام جهانی 2014 برزیل شرکت کرد. کارلوس کی‌روش برای حضور ایران در آن مسابقات 23 بازیکن را به برزیل برد. از آن 23 نفر تعدادی هنوز در حال بازی کردن هستند و شانس حضور در جام جهانی روسیه را هم دارند. تعدادی از آنها دیگر ملی‌پوش نیستند اما هنوز در تیم‎‌های باشگاهی بازی می‌کنند. تعدادی دیگر به جرگه مربیان پیوسته‌اند و یکی دو نفر هم سرنوشتی نسبتا نامعلوم دارند. با هم سرنوشت این 23 نفر را مرور می‌کنیم:

علیرضا حقیقی: او خوش‌شانس بود که در سال 2014 رقبای بزرگی نداشت و توانست در نهایت شگفتی گلر فیکس تیم ملی در برزیل باشد. با این حال نمایش او بهتر از چیزی بود که پیش‌بینی می‌شد. حقیقی امروز در لیگ سوئد بازی می‌کند اما نامش در آخرین فهرست تیم ملی قرار ندارد. این بار رقبایی مثل بیرانوند، حسینی، عابدزاده و مظاهری هستند که گذشتن از سد آنها برای حضور در روسیه اصلا آسان نیست.

رحمان احمدی: او ستاره قدرنادیده بازی مرگ و زندگی سئول بود و با چند واکنش تماشایی ایران را در شکست دادن کره جنوبی و صعود مستقیم به جام جهانی یاری کرد. اما در برزیل نیمکت‌نشین بود و بعد از جام جهانی هم دیگر به تیم ملی دعوت نشد. او که امروز 37 ساله است، در تیم پیکان بازی می‌کند و البته بیشتر روی نیمکت می‌نشیند و درخشش پیام نیازمند را تماشا می‌کند.

خسرو حیدری: او که در مسابقات انتخابی جام جهانی بازیکن فیکس و مورد اعتماد کی‌روش بود، در جام جهانی بیشتر به عنوان بازیکن ذخیره به میدان رفت. او در جام ملت‌های آسیای سال 2015 استرالیا هم همین شرایط را داشت و بعد از این مسابقات دیگر به تیم ملی دعوت نشد. خسرو امروز در 34 سالگی در استقلال هم بیشتر نیمکت‎نشین است و سال‌های آخر فوتبال خود را می‌گذراند.

احسان حاج‌صفی: بازیکن مورد اعتماد کی‌روش در تمام این سال‎هاست. او در جام جهانی 2014 برزیل در هر 3 بازی مرحله گروهی در ترکیب اصلی تیم ملی بود. حاج‌صفی در جام ملت‌های آسیا هم بازیکن فیکس تیم کی‌روش بود و به احتمال زیاد نامش در فهرست نهایی تیم ملی برای جام جهانی روسیه هم قرار خواهد گرفت. هرچند مشخص نیست که او همچنان یکی از بازیکن اصلی تیم کی‌روش هست یا نه.

جلال حسینی: مرد مستحکم خط دفاعی تیم ملی در جام جهانی 2014، در روسیه هم جزو بازیکنان اصلی خواهد بود. او سال‌هاست در بالاترین سطح بازی می‌کند و اثری از خستگی در او دیده نمی‌شود. به لطف تجربه بالای او، خط دفاعی پرسپولیس و تیم ملی در سال‌های اخیر از استحکام فوق‌العاده‌ای برخوردار بودند. جام جهانی 2018 روسیه به احتمال زیاد آخرین تورنمنت مهم فوتبالی جلال حسینی خواهد بود.

امیرحسین صادقی: یکی از ارکان خط دفاعی تیم ملی در رقابت‌های انتخابی جام جهانی 2014 بود. او به برزیل هم رفت و در هر 3 بازی جزو نفرات فیکس تیم کی‌روش بود. اما در جام ملت‌های 2015 نیمکت‌نشین بود و بعد از این مسابقات دیگر به تیم ملی دعوت نشد. او امروز عضو تیم پیکان است و هر از گاهی خبرساز می‌شود. او هم سال‌های پایانی دوران بازی خود را می‌گذراند.

جواد نکونام: کاپیتان معتمد تیم کارلوس کی‌روش در جام جهانی 2014 و سازنده تنها گل تیم ملی در این تورنمنت بود. او در جام ملت‌های آسیا هم حضور داشت و در سال 2015 از تیم ملی خداحافظی کرد اما به کادر فنی پیوست و در مسابقات انتخابی جام جهانی 2018 هم دستیار کی‌روش بود. اما بعد از مدتی کنار رفت و به سرمربیگری در لیگ یک پرداخت. او امروز سرمربی تیم نساجی مازندران است.

مسعود شجاعی: بازیکن محبوب کارلوس کی‌روش در جام جهانی 2014 یکی از بهترین‌های تیم ملی بود. او سال گذشته بعد از بازی در ترکیب پانیونیوس مقابل یک تیم اسرائیلی تا مدتی به تیم ملی دعوت نشد اما نام او در آخرین فهرست تیم ملی قرار داشت و دوباره به اردوی این تیم پیوست و احتمالا در جام جهانی 2018 یکی از بازیکنان اصلی تیم ملی خواهد بود.

رضا حقیقی: پدیده فوتبال ایران بود که در جام جهانی دقایقی کوتاه در مقابل آرژانتین هم به میدان رفت. قرار بود جانشین نکونام در خط میانی تیم ملی باشد اما اشتباهات بزرگش در انتخاب تیم باعث شد تا به طور کلی از سطح اول فوتبال ایران محو شود. او که امروز تنها 29 سال دارد، بعد از جدایی از پرسپولیس در تیم‌های پدیده، صبا، سوفانبوری تایلند! و دوباره پدیده بازی کرد و امروز عضو تیم شهرداری ماهشهر در لیگ یک است!

علیرضا جهانبخش: او هم یکی از پدیده‌های تیم ملی در برزیل بود. او در هر 3 بازی به عنوان بازیکن تعویضی به میدان رفت و درخشید. اما در روسیه او قطعا یکی از بازیکنان اصلی و تاثیرگذار تیم ملی خواهد بود. جهانبخش که امروز یکی از بهترین بازیکنان لیگ هلند هم هست، بعد از جام جهانی به احتمال زیاد به یکی از لیگ‌های بزرگ اروپا خواهد پیوست و درخشش بیشتری خواهد داشت.

کریم انصاری‌فرد: یکی از سختکوش‌ترین و آماده‌ترین بازیکنان حال حاضر فوتبال ایران است. او در جام جهانی برزیل فقط در نیمه دوم بازی با بوسنی به میدان رفت اما در روسیه 2018 قطعا بیشتر از این بازی خواهد کرد. او فعلا آقای گل لیگ معلق شده یونان هم هست و در صورت درخشش در جام جهانی می‌تواند در لیگ‌های معتبرتر اروپا هم بازی کند.

قاسم حدادی‌فر: او در جام جهانی 2014 برزیل یک دقیقه هم بازی نکرد اما بعد از جام جهانی هم پای ثابت اردوهای تیم ملی بود تا اینکه خودش از یکی از اردوها به صورت داوطلبانه خداحافظی کرد و دیگر به تیم ملی دعوت نشد. قاسم در دو سال اخیر مصدومیت‌های سختی را در ذوب‎‌آهن اصفهان پشت سر گذاشته و هر چند در حال حاضر بازی می‌کند اما در 34 سالگی به نظر می‌رسد کم کم باید به فکر خداحافظی از فوتبال باشد.

حسین ماهینی: او هم مثل حدادی‌فر هرگز فرصت بازی کردن در جام جهانی را پیدا نکرد. تا مدتی پیش به تیم ملی دعوت می‌شد اما تغییر پست‌های پیاپی در پرسپولیس و نوسانات زیاد و چند بازی پراشتباه باعث شد تا دیگر به تیم ملی دعوت نشود. او این روزها در پرسپولیس هم منتقدان زیادی دارد و عده‌ای معتقدند که نباید در این تیم فیکس بازی کند!

آندرانیک تیموریان: یکی از بازیکنان مورد علاقه کارلوس کی‌روش! او که یکی از بازیکنان اصلی تیم ملی در جام جهانی 2014 بود، تا یک سال پیش هم به تیم ملی دعوت می‌شد اما بازی با کره جنوبی در تهران آخرین بازی ملی او شد. آندوی 35 ساله، در دو سال گذشته افت شدیدی کرد و در تیم‌های باشگاهی هم خوب ظاهر نشد و به نظر می‌رسد کم کم باید منتظر خداحافظی او از فوتبال باشیم.

پژمان منتظری: یکی از نفرات ثابت خط دفاعی تیم ملی در برزیل بود و نمایش‌های خوبی داشت. او تا امروز هم مورد اعتماد کی‌روش بوده و علیرغم مصدومیت‌ها و افت بدنی و اشتباهات نسبتا زیاد در ترکیب استقلال، همچنان به تیم ملی دعوت می‌شود. اما به نظر می‌رسد این بار در روسیه باید بیشتر روی نیمکت بنشیند تا در صورت لزوم به میدان برود.

رضا قوچان‌نژاد: با گل به یادماندنی‌اش به کره ایران را به جام جهانی برد و در برزیل هم زنده تک گل ایران بود. او در طول این سال‌ها همواره در تیم ملی حضور داشته و علیرغم فراز و نشیب‌های زیاد، گل‌های حساسی به ثمر رسانده و در هفته‌های اخیر هم در تیم باشگاهی‌اش یعنی هیرنوین به روزهای اوج خود برگشته تا همچنان امید اول گلزنی تیم ملی باشد.

احمد آل نعمه: او هم در برزیل فرصتی برای بازی کردن پیدا نکرد و بعد از جام جهانی دیگر به تیم ملی هم دعوت نشد. او که چند سال پیش گران‌ترین بازیکن لیگ برتر ایران بود، در سال‌های اخیر تیم‌های زیادی عوض کرد و حتی در تیم نفت تجربه سرمربیگری را هم پیدا کرد. آل نعمه امروز 35 ساله است و آمادگی سابق را ندارد وکم کم باید به فکر آویختن کفش‌هایش باشد.  

بختیار رحمانی: در جام جهانی برزیل یک دقیقه هم بازی نکرد و به جام ملت‌های آسیای 2015 هم دعوت نشد. او که امروز تنها 26 سال دارد، مدتی درگیر پرونده کارت‌های پایان خدمت جعلی بود و بعد از تراکتورسازی به فولاد رفت و سپس به استقلال پیوست اما بعد از یک نیم‌فصل فاجعه بار جدا شد و امروز در تیم ذوب‌آهن بازی می‌کند و با فرم فعلی خود، بعید است دیگر به تیم ملی دعوت شود.

هاشم بیک‌زاده: قبل از جام جهانی مصدوم شد و جدال با مسی را از دست داد اما کی‌روش او را به برزیل برد. بیک‌زاده با بدشانسی جام ملت‌های آسیا را هم به دلیل مصدومیت از دست داد و از سال 2-16 دیگر به تیم ملی دعوت نشد. او در سال‌های اخیر بدشانسی‌های زیادی داشت وگرنه می‌توانست با اعتقادی که کی‌روش به او داشت، شانس حضور در روسیه را هم داشته باشد.

استیون بیت‌آشور: با سر و صدای زیادی تیم ملی ایران را برای بازی انتخاب کرد و به برزیل هم رفت اما بازی به او نرسید. بیت‌آشور بعد از جام جهانی فراموش شد و حتی به جام ملت‌های آسیا هم دعوت نشد. او همچنان در لیگ آمریکا بازی می‌‎کند و کارشناسان معتقدند که او می‌تواند در روسیه بازیکن فیکس تیم ملی باشد اما به نظر می‌رسد او دیگر در ذهن کی‌روش جایی ندارد.

اشکان دژاگه: کاپیتان محبوب کارلوس کی‌روش! با وجود اینکه در سال‌های اخیر وضعیت مناسبی در تیم‌های باشگاهی نداشته اما همواره آماده بوده و پای ثابت اردوهای تیم ملی و از بازیکنان کلیدی این تیم بوده است. او امروز مصدوم است ولی کارلوس کی‌روش همچنان امیدوار است دژاگه مثل جام جهانی 2014 آماده باشد و در روسیه هم مثل برزیل بدرخشد.

دانیل داوری: بعد از این که ایران را انتخاب کرد در یکی دو بازی تدارکاتی بازی کرد اما نتوانست اعتماد کی‌روش را جلب کند. با این حال تجربه بازی در بوندسلیگا باعث شد تا او در فهرست نهایی تیم ملی در برزیل قرار بگیرد هرچند فرصت بازی پیدا نکرد. او هم مثل بیت‌آشور کم‌کم فراموش شد و البته افت شدیدی کرد و امروز در بوندسلیگای دو دروازه‌بان ذخیره تیم ام‌اس‌وی دویسبورگ است و شانسی برای حضور در روسیه ندارد.

مهرداد پولادی: عجیب‌ترین سرنوشت را در میان بازیکنان تیم ملی در جام جهانی او داشت. پدیده تیم ملی در برزیل قرار بود بعد از جام ملت‌های آسیا به ایران برگردد و سربازی خود را بگذراند اما به قطر رفت و دو سال در لیگ ستارگان و لیگ دسته اول بازی کرد. سال گذشته به بانکوک یونایتد پیوست اما خیلی زود از این تیم جدا شد و در حال حاضر کسی از او خبری ندارد.

۱۶ ۴  
آی اسپورت
2018-03-22 16:04:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۴ نظر
ویلی
پنجشنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷، ۱۶:۵۵
مطلب جالبی بود سرنوشت رضا حقیقی و پولادی واقعن دراماتیکه....و البته آندو که الان شایسته این بود که کاپیتان تیم ملی و استقلال باشه ولی همه چیو فدای پول کرد....
محسن
پنجشنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷، ۱۹:۵۲
بسیار از سرنوشت بازیکنان استقلال خرسندم.بازیکنانی که به صراحت و محرز،فقط برای تیم ملی بازی میکردند و باشگاه و موقعیت باشگاه و هوادار را به چپ گرفته بودند.بیشتر خوشحالم که مثل دستمال توالت باهاشون رفتار شد و بیشتر خوشحالم که در انزوا و بی خبری و بدخبری از کل فوتبال کنار میروند.(در خوشبینانه ترین حالت، ده سال بعد از تمام شدن فوتبال و البته در نبود کیروش یک بازی خداحافظی با تیم ملی شنگولستان بالا دره، برگزار میشود که مثلا رسما از تیم ملی خداحافظی کنند! و قطعا بینندگان ان بازی،از همدیگر سوال میکنند اینها کی و کجا در تیم ملی بودند!!؟) از تحقیرشدن انها لذت میبرم چون باعث تحقیر ما شدند.
۲
بهداد
جمعه ۳ فروردین ۱۳۹۷، ۰۲:۵۵
اين محسن يه الاغه وطن فروشه
محسن نباشيم
۱
مهدی
شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷، ۰۰:۵۳
بسیار با نظر محسن موافقم.وصله وطن فروشی رو راحت به کسی نچسبونیم.شما یا نمیدونی وطن فروشی چیه یا...بگذریم
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر