فهرست
کبک به جای خرگوش؛ تیمی که نمی‌دود!
کبک به جای خرگوش؛ تیمی که نمی‌دود!

کبک به جای خرگوش؛ تیمی که نمی‌دود!

آی اسپورت – استقلال پس از حذف در جام حذفی در ضربات پنالتی، یک بار دیگر طرفدارانش را این بار در برابر تیم بحران زده ماشین سازی تبریز،در حسرت یک برد باقی گذاشت. وینفرد شفر در مصاحبه‌های بعد از بازی هنوز دم از غیبت بازیکنان فصل گذشته‌اش و فرمانده‌اش می‌زند، فارغ از این که تیمش معضلات جدی دیگری دارد. معنی تعادل در فوتبال را می‌شود به حفظ فواصل بین خطوط سه گانه تعبیر کرد. یعنی فاصله صحیحی بین خطوط سه گانه تیم باید حفظ شود. اگر تیمی می‌خواهد فوتبالش را بر رقیبش دیکته کند یا حتی اگر بخواهد در برابر حملات پردامنه حریفانش عقب نشینی کند باید در درجه اول فاصله بین خطوطش را رعایت کند.

اگر تیمی فاصله بین خطوطش بیش از حد مجاز باشد بدون شک آن تیم به سادگی از پا در می‌آید. البته این فاصله  بستگی به شیوه بازی تیم  دارد. در واقع اگر قصد ارائه یک بازی تدافعی داریم، باید این فاصله را تا حد امکان کاهش دهیم تا فضای بازیکن رقیب بین خطوط، به کمترین حد خود برسد و در این صورت نتواند کاری از پیش ببرد و اگر قصد حمله را داریم باز هم باید این فاصله تعریف شده باشد و اگر بیش از حد مجاز باشد تیم ثبات خود را از دست می‌دهد.

اما نکته بسیار مهم اصل تعادل این است که فاصله تعریف شده و مورد نیاز در تحت هر شرایطی باید حفظ شود. اگر خط حمله شما به جلو حرکت کرد، خط هافبک می‌بایست به جلو حرکت کند تا فاصله خود با خط حمله را حفظ کند. خط دفاع نیز نباید بیکار بایستد بلکه آنها باید با حرکت به جلو فاصله خود را با دو خط هافبک و حمله حفظ کنند. این شرایط نه تنها در مورد حرکت به جلو بلکه در مورد حرکت به عقب نیز صادق است. مسلما تیم‌هایی  که از وضعیت بدنی خوبی برخوردار باشند این شرایط را به خوبی حفظ می‌کنند و می‌تواند بر موفقیت خود صحه بگذارد. با ذکر این مقدمه نسبتا طولانی قصد داریم تا بپردازیم به دیدار ماشین سازی تبریز و استقلال و اشکالات خطوط  سه گانه استقلال را بررسی کنیم.

تماشا نکنید بدوید

تیم استقلال این روزها صرف نظر از عدم داشتن بازیکنان شاخص در تیم، به نوعی بیشتر درگیر اشتباهات تاکتیکی و ساختاری هست که ربط چندان زیادی به کیفیت بازیکن ندارد. این امر در طول تاریخ فوتبال بارها و بارها ثابت شده است که بازیکن صرفا شرط لازم برای موفقیت نیست. آنچه در استقلال مدل 97 بیش ازهر موضوعی توی ذوق می‌زند همان فاصله‌ای است که بین نفرات این تیم این روزها در تیم شفر شاهدیم. مشکلات تیم درست از زمانی آغاز می‌شود که خطوط سه گانه‌اش هیچ حمایتی از هم به عمل نمی‌آورند و به همین دلیل این تیم نمی‌تواند موقعیت سازی کند و اگر هم در صحنه‌ای موفق به چنین کاری شود هیچ نشانی از موج دومی در کار نخواهد بود. تا ارتباط صحیحی بین خطوط سه گانه یک تیم ایجاد نشود محال است که یک تیم بتواند ایجاد موقعیت کند مگر در معدود صحنه‌هایی، که یک مربی هرگز نمی تواند با تکیه به آن یک فصل را طی کند. یا در فاز دفاعی مشاهده می‌شود تیمی در قواره‌های ماشین سازی که خط حمله چندان زهرداری هم ندارد، با دو یا سه پاس ساده می‌توانند به راحتی به دروازه استقلال نزدیک شوند و ایجاد موقعیت گل کنند.

وقتی صحبت از فاز هجومی می‌شود، حتی مهدی رحمتی هم می‌تواند جزیی از این  پلن محسوب شود و برعکس آن، اللهیار صیاد منش هم در فاز دفاعی یکی از مهره‌های تیم به حساب می‌آید و باید شرح وظیفه خودش را به جا بیاورد و گرنه مانند صحنه گل ترابی در بازی با سایپا بالغ بر 6 پاس سالم در محوطه جریمه استقلال رد و بدل می شود و بازیکنان استقلال تنها نظاره‌گر آنها هستند. یا در صحنه تک به تک دیدار ماشین، جایگیری غلط مدافعین باعث این می‌شود که با یک پاس ناگهان تمامی ارکان خط دفاع استقلال جا بمانند.

این شکل از بازی توان بدنی بالایی می‌خواهد و طبعا بخش مهمی از این توان به آماده سازی پیش فصل مربوط  می‌شود در حالی که اردوی پیش فصل استقلال بدون شک یکی از بی‌کیفیت‌ترین اردوهای این چند ساله اخیرشان بود. اما کافیست اخبار آن مقطع استقلال را از لا به لای آرشیو بیرون بکشیم و بخوانیم تا جواب این سوال برای‌مان آشکار شود. در آن مقطع استقلال تمرین استقلال تنها با 11 الی 12  نفر پیگیری می‌شد زیرا بازیکنان ملی پوش که درحال استراحت به سرمی‌بردند و باقی بازیکنان هم که هنوز قراردادی منعقد نکرده بودند ضمن اینکه شفر هم شاید به هوای تیم سابقش، یکی ازآخرین مربیانی بود که به اردوی تیمش ملحق شد. پس دیگر زمانی برای بدنسازی باقی نمی‌ماند ضمن اینکه طارق همام، الحاجی گرو، مارکوس نیومایر، مرتضی تبریزی و علی کریمی بعد از هفته اول  به تیم اضافه شدند. آفتاب آمد دلیل آفتاب. این بازیکنان پس در کدام مقطع می‌توانستند به تقویت قوای بدنی برسند که حالا از آنها انتظار رعایت خطوط سه گانه را داشته باشیم؟

کبک خرامان به جای خرگوش دوان دوان

آیا این دلیلی کافی نیست برای افت فاحش یک تیم؟ آن هم در لیگی که به صورت فرسایشی دنبال می‌شود؟ خصوصا بازی در زمین‌های ایران که بیشتر از هر لیگی احتیاج به قوای بدنی دارد و به همین دلیل است این تیم هیچ وقت دارای تعادل کافی برای ایجاد موقعیت و بالطبع گلزنی نیست. به طور قطع و باید هر چه زودتر به حال این معضل چاره‌ای اندیشیده شود و این وظیفه بر عهده کسی جز وینفرد شفر نیست که امیدواریم دیگر فصل پیش را فراموش کند و امروز را در یابد. به قول سهراب سپهری : «زندگی آب تنی کردن در حوضچه اکنون است.»

 

ورزش سه

۶    
آی اسپورت
2018-11-07 12:23:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر