فهرست
درباره پوکی؛ استعدادی که در ۲۹ سالگی شکوفا شد!
درباره پوکی؛ استعدادی که در ۲۹ سالگی شکوفا شد!

درباره پوکی؛ استعدادی که در ۲۹ سالگی شکوفا شد!

آی اسپورت - «مطمئنم موفق خواهد شد» این عبارت چهار کلمه‌ای از زلاتان ابراهیموویچ، یکی از زهردارترین مهاجمانی که فوتبال به خود دیده است، برای به وجد آوردن مخاطب جهت دنبال کردن زندگی تیمو پوکی، مهاجمی اهل کوکتای فنلاند کافی است. پوکی کارش را به طور حرفه‌ای با پیوستن به تیم زیر ۱۹ سال محل زندگی خود یعنی KTP آغاز کرد. او در ۱۶ سالگی اولین بازی خود برای تیم بزرگسالان باشگاه را انجام داد و طولی نکشید که به تیم‌ ملی جوانان فنلاند هم راه پیدا کرد. او طی دو سال حضور در لیگ برتر فنلاند، طی ۲۹ بازی فقط ۳ گل به ثمر رساند.

سویا و هلسینکی

سپس پوکی در ژانویه ۲۰۰۸ در ازای ۱.۵ میلیون یورو به سویا پیوست. اما او در اسپانیا نتوانست انتظارات را برآورده کند و بدین ترتیب به تیم رزرو سویا منتقل شد و پس از دو سال انتظار برای فرصتی که هرگز فرا نرسید، تصمیم گرفت به کشورش برگردد و برای هلسینکی بازی کند. او در سال ۲۰۱۰ طی ۷ بازی برای تیم جدیدش، ۲ گل زد و در نهایت قهرمان لیگ فنلاند و نایب قهرمان جام حذفی آن کشور شد. در سال ۲۰۱۱ اما او با ثبت ۱۱ گل و ۸ پاس گل طی ۱۸ بازی در لیگ فنلاند، نامی برای خود دست و پا کرد. او همچنین در لیگ قهرمانان و لیگ اروپای آن فصل خوش درخشید. او در دو بازی رفت و برگشت مقابل شالکه، ۳ بار گلزنی کرد: دو بار در دیدار رفت در فنلاند و یک بار در دیدار برگشت در گلزن کرشن. همین کافی بود تا شالکه در ۳۱ آگوست ۲۰۱۱ با قراردادی سه ساله، این بازیکن را به خدمت بگیرد.

شالکه و سلتیک

او در اولین بازی خود به عنوان یار ثابت برای شالکه، در تاریخ ۶ نوامبر دو گل مقابل هانوفر به ثمر رساند تا به سومین بازیکن فنلاندی تبدیل شود که در بوندس لیگا بریس می‌کند. دو فصل بعدی در شالکه اما، مطابق انتظار پیش نرفت و او در نهایت با ۸ گل زده و ۳ پاس گل، در ۳۱ آگوست ۲۰۱۳ راهی سلتیک شد. با وجود گلزنی در دو بازی ابتدایی خود برای آن تیم، در پایان فصل کارشناسان عملکرد او را زیر سوال بردند و معتقد بودند که نتوانسته است جای گری هوپر را پر کند. خود پوکی هم انتقادات را پذیرفت و گفت: «تصور می‌کردم لیگ اسکاتلند از لیگ آلمان راحت‌تر باشد اما اصلا این طور نبود.»

در سپتامبر ۲۰۱۴، پوکی با قراردادی قرضی و با حق خرید در پایان فصل، به تیم بروندبی دانمارک ملحق شد. او با درخشش در دومین ماه حضورش در دانمارک‌، جایزه بهترین بازیکن ماه این لیگ را کسب کرد. او در پایان فصل با ۹ گل زده، آقای گل لیگ هم شد. در سال ۲۰۱۵، پوکی با امضای قراردادی سه ساله، به طور کامل در عضویت بروندبی درآمد. به گفته خود پوکی، انتصاب الکساندر زورنیخرین به عنوان سرمربی بروندبی در سال ۲۰۱۶، از او بازیکن سختکوشی ساخت. در پایان فصل ۱۸-۲۰۱۷ هم پس از عدم توافق با باشگاه برای امضای قراردادی جدید، به عنوان بازیکن آزاد از آن تیم جدا شد.

نوریچ

اگر در جولای ۲۰۱۸ طرفدار نوریچ بودید و پس از پیوستن او به تیم محبوب‌تان نامش را در گوگل جستجو می‌کردید تا با او آشنا شوید، اولین نتیجه این بود: «بازیکن به درد نخور سلتیک». کسی انتظار نداشت او در تیم جدیدش در ترکیب اصلی قرار بگیرد. دنیل فارکه، سرمربی آلمانی تیم در مورد او می‌گوید: «ما مهاجمی می‌خواستیم که فقط در محوطه جریمه نایستد؛ اینور و آنور برود و برای هم تیمی‌هایش فضاسازی کند.» او در دومین بازی‌اش گلزنی کرد. وقتی ۱۰ بازی انجام داده بود، تعداد گل‌هایش به عدد ۵ رسید و آنجا بود که موجی در انگلیس به راه افتاد: «تیمو پوکی کیست؟» گل‌ها یکی پس از دیگری از راه رسیدند و بالاخره در آوریل ۲۰۱۹ او به جایزه بهترین بازیکن فصل چمپیونشیپ و بهترین بازیکن فصل نوریچ دست یافت. این‌ها به لطف ۲۹ گلی که در لیگ به ثمر رساند میسر شد.

به ابتدای متن بر می‌گردیم؛ تعریف و تمجید زلاتان ابراهیموویچ از تیمو پوکی: «به نظرم همه تحت تاثیر قرار گرفته‌اند. او گل‌های زیادی به ثمر رساند و تیمش را به لیگ برتر رساند، و این بزرگ‌ترین کاری بود که می‌توانست انجام دهد. او در لیگ دشواری مثل چمپیونشیپ اول شد. آنجا بازی‌ها سخت و پر تنش هستند و هر تیمی باید در طول فصل بازی‌های زیادی انجام بدهد. سال بعد حتی سخت‌تر هم خواهد بود زیرا او در بین برترین‌ها بازی خواهد کرد. از تجربه خودم می‌توانم بگویم گلزنی در لیگ برتر راحت نیست. اما کاملا مطمئنم موفق خواهد شد. او در لیگ برتر انگیزه بیشتری دارد و جاه طلب‌تر خواهد بود. امیدوارم بتواند کاری که در چمپیونشیپ انجام داد را تکرار کند.»

شاید حق با زلاتان بوده باشد زیرا پوکی در دو بازی اول خود در رقابت‌های لیگ برتر مقابل لیورپول و نیوکاسل، به ترتیب موفق به ثبت یک و سه گل شد. شاید همچون مورد جیمی واردی، امسال هم شاهد ظهور دیر هنگام یک مهاجم خطرناک باشیم.

طرفداری

۱    
آی اسپورت
2019-08-19 15:37:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر