فهرست
تاج‌گذاری سلسائو با حضور آقای ۴۰ جامه
تاج‌گذاری سلسائو با حضور آقای ۴۰ جامه

تاج‌گذاری سلسائو با حضور آقای ۴۰ جامه

آی اسپورت – بازهم فوتبال دست به کار شد. فوتبال در همه جای این کره خاکی یک اتفاق خارق‌العاده به حساب می‌آید اما در برزیل داستانش متفاوت است. فوتبال در این کشور از لحظه تولد تا آخرین دم و بازدم قبل از مرگ همراه و همقدم است. فوتبال در برزیل خود را به شکل‌های متفاوت درمی‌آورد. گاهی یک جای گرم و نرم می‌شود برای زاغه‌نشین‌ها، گاهی مُسکن می‌شود برای نوجوان مبتلا به سل، گاهی غذا می‌شود برای متکدیان حومه ریودوژانیرو، گاهی صدا می‌شود برای یک ملت سختی کشیده و... . هفتم جولای ۲۰۱۹ یکی از همان روزها بود، روزی که فوتبال به شکل‌های مختلف درآمد و یک ملت را همصدا کرد.

از اسپانیا تا پرو؛ بازهم ماراکانا

 6سال قبل بیش از ۷۰ هزار نفر به ورزشگاه ماراکانا آمدند و شاهد برتری ۳-۰ سلسائو مقابل اسپانیا بودند. هیچ یک از حاضران در ورزشگاه تصور نمی‌کردند ۶ سال باید برای جشن گرفتن قهرمانی بعدی در یک تورنمنت بزرگ صبر کنند، اما این اتفاق افتاد. برزیل در جام‌جهانی ۲۰۱۴ با هفت گل در برابر آلمان تحقیر شد و در کوپاهای ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ هم موفقیتی برایشان به دست نیامد. در روسیه ۲۰۱۸ هم بلژیک مانع از صعود طلایی‌پوشان به مراحل پایانی شد اما کوپای ۲۰۱۹ باید همانی می‌شد که آنها می‌خواستند. ۱۳ گل زده و تنها یک گل خورده؛ آن هم بدون نیمار. بالا بردن جام قهرمانی بازهم در ماراکانا و این بار با دستان دنی آلوز. پرو هم مانند اسپانیای ۲۰۱۳ یارای مقاومت در برابر سلسائو را نداشت.

شگفتی‌های عدد ۵ برای برزیل

این پنجمین میزبانی برزیل در رقابت‌های کوپا آمه‌ریکا بود که منجر به پنجمین قهرمانی در این کشور شد. آنها هر زمان که میزبانی را گرفته‌اند در پایان مقام قهرمانی را نیز به دست آورده‌اند. حالا طلایی‌پوشان در تاریخ این رقابت‌ها به نهمین قهرمانی خود دست پیدا کردند و فاصله‌شان با تیم‌های اروگوئه و آرژانتین را به شش و پنج جام رساندند. برزیل در پنج فینال اخیر خود در رقابت‌های جام ملت‌های آمریکای‌جنوبی همیشه به‌عنوان تیم برنده از زمین خارج شده و‌آخرین شکست‌شان در فینال به جام ۱۹۹۵ بر می‌گردد که در ضربات پنالتی مغلوب اروگوئه شدند. در سوی مقابل پرو هم برای نخستین بار در فینال کوپا با باخت مواجه شد. آنها در دو حضور قبلی خود موفق به پیروزی شده بودند.

۸۰۰ هزار تماشاگر

در چهل‌وششمین دوره رقابت‌های کوپا ‌‌آمه‌ریکا، ۱۰ تیم از آمریکای‌جنوبی و دو تیم از آسیا حضور داشتند. ۲۶ بازی به انجام رسید و ۶۰ بار توپ از خط دروازه‌ها عبور کرد تا میانگین ۲.۳۱ گل در هر مسابقه به ثبت برسد. حدود ۸۰۰ هزار نفر بازی‌ها را از نزدیک تماشا کردند که معدل آن در هر دیدار تقریبا ۳۰ هزار نفر بود. اورتون به همراه پائولو گوئررو با سه گل زده بهترین گلزنان جام بودند. آلیسون بکر دروازه‌بان سلسائو با دریافت تنها یک گل که آن هم از روی نقطه پنالتی بود به‌عنوان بهترین گلر جام برگزیده شد و دنی آلوز ۳۶ ساله جایزه ارزشمندترین بازیکن جام را مال خود کرد. در جدول رده‌بندی کلی آرژانتین به مقام سوم رسید و شیلی، مدافع عنوان قهرمانی در رده چهارم قرار گرفت. کلمبیای کارلوس کی‌روش پنجمین تیم جام بود و بولیوی در رده آخر قرار گرفت.

و آقای ۴۰ جامه

بی‌تردید شگفتی بزرگ جام دنی آلوز بود. بازیکن تمام نشدنی سلسائو که به چهلمین جام دوران بازیگری خود دست پیدا کرد و رکوردی جاودانه را به ثبت رساند. آلوز تنها بازمانده قهرمانی بود که در سال ۲۰۰۷ به دست آمد. او در این دوره از رقابت‌ها هم نمایش قابل قبولی داشت و توانست جایزه بهترین بازیکن مسابقات را از آن خود کند. آلوز پیش از این چهار جام ملی دیگر کسب کرده بود و حالا یک‌هشتم جام‌های او با لباس تیم ملی برزیل به دست آمده است. 

 

فرهیختگان 

۳    
آی اسپورت
2019-07-09 13:44:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر