فهرست
سوال روز؛ آیا کپا ارزش آن هزینه را داشت؟
سوال روز؛ آیا کپا ارزش آن هزینه را داشت؟

سوال روز؛ آیا کپا ارزش آن هزینه را داشت؟

آی اسپورت - زمانی که کپا به چلسی آمد، همان ابتدا به یک عنصر حیاتی برای تیم مائوریتزیو ساری تبدیل شد، در هفته های اخیر دروازه بان اسپانیایی زیر نظر فرانک لمپارد تلاش می کند تا خودش را اثبات کند. به گزارش سایت Goal، کپا در ابتدای فصل گذشته اولین بازی خود برای چلسی را در برابر هادرزفیلد انجام داد، همان موقعی که هواداران در یورکشایر خرید رکورد شکن چلسی را به طعنه و تمسخر می گرفتند. تنها چند روز پس از ورود به غرب لندن شایعه هایی شروع شد مبنی بر اینکه ارزش کپا از مبلغ سنگینی که برایش پرداخت شده کم تر است. مدتی گذشت و کپا تا حدودی توانست با عملکردش کاری کند تا مبلغ پرداختی برای فسخ قراردادش از یاد برود، اما اخیرا و با توجه به فرم اخیر این دروازه بان، سوال مطرح شده این است که ارزش واقعی او چقدر است؟

به لطف VAR و سرخیو آگوئرو، کپا آریزابالاگا تنها در دو لحظه بازی برابر سیتیزن ها دروازه اش را باز شده دید، دو لحظه ای که بی نظمی عملکرد او در آن‌ها دیده می شود. در بازی برگشت برابر آژاکس هم عدم تمرکز به وضوح در عملکرد او دیده می شد، مخصوصاً در سه گل دریافتی اول. در بازی های دیگر این فصل هم راجع به گل هایی که کپا دریافت کرده این بحث وجود دارد که می توانست از گل شدن ضربه های بازیکنان حریف جلوگیری کند، مثل گل هایی که او از وولورهمپتون، برنلی و نوریچ دریافت کرد، که این موارد باعث شده تا آمار گل های دریافتی زیاد چلسی در بازی های خارج از خانه این فصل شکل بگیرد.

علاوه بر این ها طبق آمار فصل گذشته، کپا در میان گلر های تاپ سیکس، پایین ترین درصد سیو توپ را داشته است که در این فصل این آمار پایین تر هم آمده است. جایی که درصد سیو توپ این دروازه بان از ۶۷.۸% به ۵۲.۵% رسیده است. از سال ۲۰۱۸ که او به چلسی پیوسته است، با درصد سیو ۶۳.۹۸  رتبه ۲۷ را بین ۳۳ دروازه‌ بان لیگ برتر دارد.

واضح است که تحت هدایت فرانک لمپارد سبک بازی چلسی تغییر کرده است و می توان از این سبک جدید به عنوان یکی از عوامل افزایش تعداد گل خورده چلسی یاد کرد، حال نکته جالب توجه این جا است که با وجود اینکه چلسی لمپارد گل های بیشتری از چلسی ساری دریافت کرده است، اما به نسبت دوران حضور ساری در این تیم شوت های کمتری به سمت دروازه این تیم شلیک شده است.

حال بیایید از دریچه Expected Goals به بررسی عملکرد کپا آریزابالاگا بپردازیم؛ در فصل پیش و در ۳۶ باری که کپا در دروازه تیم لندنی قرار گرفت ۳۹ گل دریافت کرد که xG او ۳۷.۱۴ بوده است. این آمار در فصل جاری برای او بد تر شده است یعنی xG کپا ۱۱.۹۲ بوده است و ۱۷ گل دریافت کرده است.  عامل دیگری که در عملکرد او تاثیر داشته است کمبود تجربه در خط دفاعی چلسی می باشد، جایی که داوید لوئیز دیگر در چلسی نیست و رودیگر در حال سپری کردن دوران مصدومیتش است. در حال حاضر او دو مدافع جوان به نام های توموری و زوما را رو به روی خود می بیند.

به مانند مائوریتزیو ساری، فرانک لمپارد هم علاقه دارد که دروازه‌ بان تیمش بازی با پای قوی ای داشته باشد. کپا زیر نظر لمپارد تعداد پاس های بیش تری را نسبت به دوران ساری ارسال کرده است. فصل گذشته او توانست با ثبت ۸۵.۴% پاس صحیح بهترین آمار را بین دروازه بان های حاضر در لیگ به جای بگذارد. اما این فصل و تا بدینجا آمار او کاهش پیدا کرده است، ۷۹% پاس صحیح آماری است که برای کپا ثبت شده است، که البته می توانیم این افت آمار را به سبک بازی جدیدی که چلسی زیر نظر لمپارد ارائه می دهد ربط دهیم. جایی که سرمربی جوان این تیم با توجه به بازی مستقیمی که به نمایش می گذارد باعث شده تا برد پاس های کپا بیشتر شود و این عامل باعث افزایش خطا در ارسال پاس می شود.

با مطالبی که گفته شد مشخص است که چرا کپا در تیم ملی اسپانیا نتوانسته صاحب پيراهن شماره یک شود و به احتمال زیاد در یورو هم دروازه بان ذخیره لاروخا خواهد بود.

نبود یک دروازه بان ذخیره با انگیزه هم می تواند از دلایل عملکرد دور از انتظار کپا باشد، ویلی کابایروی ۳۸ ساله به نظر نمی تواند که رقابتی برای حضور در ترکیب ثابت چلسی برای کپا ایجاد کند او در دو و نیم فصل حضورش در استمفورد بریج تنها ۲۴ بازی در دروازه چلسی قرار گرفته است، ظاهرا هنریکه هیلاریو که از دوران کونته به عنوان مربی دروازه بان های چلسی در این تیم حضور دارد هم نتوانسته تاثیر خاصی بر عملکرد جوان اسپانیایی داشته باشد. پیش از این صحبت هایی مطرح شده که ممکن است لمپارد از مربی دروازه بان هایش در دربی کانتی، یعنی شی گیون ایرلندی دعوت کند تا در چلسی حاضر شود.

اما بدون شک یکی از به یاد ماندنی ترین لحظات کپا در چلسی وقتی بود که از دستور مائوریتزیو ساری برای تعویض سر پیچید. از این موضوع به عنوان یک اشتباه کامل یاد می شود، زیرا یک دروازه بان علاوه بر حرفه ای گری، به آرامش، اعتماد به نفس و ارتباط برقرار کردن با هم تیمی هایش نیاز دارد.

فرانک لمپارد در ابتدای فصل مصاحبه ای را راجع به کپا انجام داد که بخشی از آن را در زیر می خوانید: «زمانی که دروازه بان کلین شیت می کند مایه افتخارش می شود، چیزی که من از کپا در این فصل دیده ام این است که او بسیار حرفه ای کار می کند و می خواهد عملکردش را بهبود ببخشد. او هر روز تلاش می کند و با دقت کارش را انجام می دهد و من عاشق آن هستم، ثبت کلین شیت تنها کار او نیست و او تنها کسی نیست که مسئولیت آن را به عهده دارد و خود او هم این موضوع را می داند. لحظاتی در این فصل وجود داشته که او فکر می کرد این کار فقط بر روی دوش او قرار دارد و این موضوع که باید عملکردش را بهبود ببخشد را پذیرفت که من را واقعا تحت تاثیر قرار داد.»

در هر حال او هنوز جوان است و در ابتدای راه قرار دارد، به نظر می رسد کپا نیاز دارد که یک ذهنیت پیروز و قوی داشته باشد تا علاوه بر تثبیت جایگاهش در دروازه تیم لندنی حمایت هواداران را نیز به دست آورد.

طرفداری

۲    
آی اسپورت
2019-11-27 23:32:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر