فهرست
یادداشت ویژه: درباره ابطال کارت های معافیت/ عزمی برای ضربه زدن به فوتبال وجود دارد؟!
یادداشت ویژه: درباره ابطال کارت های معافیت/ عزمی برای ضربه زدن به فوتبال وجود دارد؟!

یادداشت ویژه: درباره ابطال کارت های معافیت/ عزمی برای ضربه زدن به فوتبال وجود دارد؟!

آی اسپورت- مسئولان سازمان نظام وظیفه عمومی، پرونده گروهی از فوتبالیست هایی را که صاحب مدرک جعلی پایان خدمت وظیفه هستند را از آرشیو خاک خورده سازمان بیرون کشیده و یک «معافیت گیت» پرسروصدا را پدید آوردند، تقلب دامنه دارد و بحران زا در فوتبال، اصولا جامعه را به این سمت سوق می‌ دهد که به پایه های قانون و نظام سازمانی پدیده خدمت وظیفه عمومی پرداخته و با خود فکر کنند که آیا سیستم دفاعی و پدیده قدر قدرت ساختن نیروهای نظامی ایران، نیازمند حضور 2 ساله حداکثر هزار نفر از نخبگان ورزشی یا به طور عام، نخبگان بخش های مختلف جامعه (با تعریف صاحب مصداق از نخبه) است؟ آیا مملکت ما از بات خدمت سربازی نرفتن این گروه متضرر می‌ شود؟ مگر قرار نیست تقویت نظامی ارکان دفاعی جامعه برای تمامیت و استقلال ایران و دفاع از کیان و اعتبار ایران باشد، مگر قدرت نمایی در عرصه ورزش، در عرصه های بین المللی ایران را قدرتمند نمی‌ سازد، آیا مهرداد پولادی که در بازی های مرحله اول جام‌جهانی بین 32 تیم، رتبه دوم را در بازی ایران و نیجریه بین این همه ستاره بزرگ بین المللی مثل مسی و رونالدو و مولر به دست آورد. اینگونه ایران را سربلند می‌ سازد یا رفتن او به خدمت وظیفه و اعلان دستگیری او به محض ورود به ایران؟!

آیا قانون همه جا در برخورد با نخبگان جامعه، مثل ایران است؟ آیا همه جا، نخبه جامعه را به خاطر جرمی که حقی را از هیچ فردی ضایع نکرده، به صلابه قانون نمی‌ بندند؟ تساهل و مماشات با چنین افرادی، به نظر نمی‌ رسد، ایجاد کننده نگرشی منطقی در جامعه باشد؟ اسم گذشت از پولادی و پولادی ها نقض قانون است یا مدارا با قهرمانی که ایران را سربلند کرده اند؟ قانون به برخی از قهرمانان ورزشی که مقام جهانی یا آسیایی در رشته های ناشناخته ای دارند، امتیازی به اسم معافیت تشویقی می‌ دهد اما کسانی را که در بالاترین سطح دنیا و در مهمترین ورزش دنیا، افتخار و اعتبار آفریده اند. اینگونه بی توجهی می‌ کند؟ ماهیت قانون موضوعی قابل رسیدگی و پیگیری است و الزامی است که اصلاح قانون معافیت قهرمانان ورزشی و ابعاد آن به صورت یک لایحه به مجلس برود؟ یعنی نمایندگان محترم در روزهای واپسین عمر مجلس، دل و دماغ بررسی چنین مساله بحران زایی را در عرصه جامعه ندارند؟ واکنش آنها تنها بررسی عوامل شکست تیم های ورزشی و انتخاب مربیان تیم‌ملی است؟ چرا در تمام این سال ها، تخلفی که وقوع آن صددرصد واضح بود، در میانه مسوولان جامعه به سکوت گذشت. حکایت «پادشاه لخت است» بود یا جرمی صورت می‌ گرفت و مدیران و مسوولان و ناظران چشم ها را می‌ بستند؟ در جریان یک مناظره تلویزیونی در برنامه هفت گام که نگارنده با محمدحسن انصاری‌فرد داشت، او که مدت ها مدیرعامل پرسپولیس و راه‌آهن بود، اسامی 5 فوتبالیست صاحب کارت معافیت جعلی را اعلام کرد و بعدها روشن شد که پیش‌بینی برخاسته از اطلاعات دوران مدیریت او، با اعلام آتی تعداد دیگری از دارندگان کارت جعلی، صحیح بوده است.

اما چرا فوتبال؟ چرا دارندگان کارت معافیت جعلی فقط فوتبالی هستند؟ وقتی تعدادی دیگر از قهرمانان ورزشی در رشته های والیبال و بسکتبال و کشتی را می‌ بینیم که به اندازه فوتبالی ها صاحب کارت جعلی معافیت هستند تصور می‌ شود که شاید عزمی برای ضربه زدن به فوتبال وجود دارد.

باز هم به بخش نخستین بحث می‌ رویم و مشاهده می‌ کنیم که برخی از مسوولان امر، خواهان برخورد قانونی و قاطع و مجازات گسترده علیه خاطیان هستند، اعتقاد آنها از روی گمان آنها برمی خیزد که «اگر نخبگان جامعه در وقوع جرم به اندازه دیگران مجازات شوند، تخلف در جامعه نه تنها تسری نمی‌ یابد که اندک می‌ شود ... مگر این ذهنیت در جامعه نیست که آنها جرم کرده اند؟ این متاسفانه از ضعف مسوولان است که در بدنه و کادر اداری و سازمانی شان رابطینی وجود داشته که مبادرت به صدور کارت های جعلی معافیت می‌ کردند. وقتی در جامعه، زمینه های جرم و مصادیق آن وجود دارد وابستگان به این امر، برای وقوع جرم وسوسه می‌ شوند. چرا در حالی که هم مسولان باشگاه ها و متصدیان امور در سازمان نظام وظیفه عمومی، می‌ داشتند که چنین جرمی در شرف وقوع است سکوت اختیار کردند، هم سکوت آنها در صورت داشتن اطلاع از ماجرا و هم عدم اطلاع آنها در هر 2 صورت نشان دهنده بی کفایتی در بخشی از دستگاه اداره کننده فوتبال یا متصدیان ناظر تخلفات در سازمان نظام وظیفه است. اما وقتی کسی می‌ داند و وانمود می‌ کند نمی‌ داند دیگر نمی‌ توان از سیستم انتظار صدور مرامنامه فرهنگی و تربیتی برای پیشگیری از وقوع جرم داشت.

اما در پایان باید یادی از باشگاه هایی کرد که اصل و فرع تیم خود را برمبنای حضور این نفرات بسته اند آنها که برخی از نفرات برای آنها در حکم زنجیره ای صاحب ضرورت برای ارائه تاکتیک های یکی است و در صورت فقدان نفرات، نظم و اعتبار خود را از دست داده، هیچ گاه به قدرت برنمی گردند ...

آیا ارائه چنین تصمیمی برای مجرمان این حکایت، شایسته است. در جامعه ای که برخی نوع برخورد را ملاطفت آمیز و گروهی دیگر برخورد با خاطیان را زیاده از حد می‌ دانند بهتر نیست بزرگتری پیدا شود و در خواست تغییر یا اصلاح قانون مورد نظر را بنماید؟

  ۳  
آی اسپورت
2014-11-23 16:45:11
نظر دهید

۳ نظر
رضا
يكشنبه ۲ آذر ۱۳۹۳، ۱۷:۱۲
قانون قانونه تخلفم تخلف دیگه تو قانون توجیه نیومده خدمت به کشور وظیفه است وتکلیف اونا وظیفشونو انجام دادن وگرنه خیلی هستن که در شغلها مختلف چرخ کشور رو میگردونن اما کار خلاف انجام بدن باید طبق قانون تاوانشو بدن
ممد سرطلا
يكشنبه ۲ آذر ۱۳۹۳، ۲۰:۵۸
تو معلومه خودت خدمتو پیچوندیا! ای ناقلا;) باید مثل من میرفتی توی رطوبت 85درصد گرمای 45درجه جنوب پست می دادی تا بفهمی دنیا دست کیه! نشستی پشت لپ تاپ روضه میخونی؟ آقای شجاع خلیل زده مصاحبه کرده برم خدمت دو سال از زندگی عقب میفتم!!! مگه ما زندگیمون دو سال عقب نیفتاد؟ تازه پولی که اون توی یک سال در میاره رو من امید ندارم تا آخر عمرم در بیارم!!!!!!
کاوه
يكشنبه ۲ آذر ۱۳۹۳، ۲۱:۴۰
کدوم نخبه؟؟؟ شاگرد اول دانشگاه هم سربازی میره! حالا اینها نرن؟؟؟ راهش اینه که هر کی این خلاف رو کرده بره ، نه اینکه اینها "هم" نرن! اگر یکی از اینها تو کنکور تقلب کرده بود باید دانشگاه می موند یا مینداختنش بیرون؟ تعجب میکنم که سایت گل داره از متقلب دفاع میکنه. اینها متقلب هستند. شما فکر میکنید فقط با مدرک جعلی معافیت گرفتن؟ مفت و مجانی؟ کلی رشوه دادن! شما از کی دارین دفاع می کنین؟؟؟؟
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر