فهرست
دردسر پرسپولیس؛ وام میلیونی که میلیاردی شد!
دردسر پرسپولیس؛ وام میلیونی که میلیاردی شد!

دردسر پرسپولیس؛ وام میلیونی که میلیاردی شد!

آی اسپورت - بانک تجارت در پاسخ به محمدحسین دادکان درباره پیگیری مطالبات معوق این بانک از باشگاه پرسپولیس در سال 1383 تاکید کرد که اصل وام 460 میلیون تومان و با بازپرداخت شش ماهه بوده که اکنون با احتساب سود و جریمه دیرکرد به دو میلیارد و 800 میلیون تومان رسیده است.

باشگاه پرسپولیس در سال 1383 یک فقره وام یک میلیارد و 300 میلیون تومانی از بانک تجارت دریافت کرده که به گفته رئیس وقت فدراسیون فوتبال که به گفته خودش در آن زمان، عضو افتخاری هیات مدیره بود، این بانک اکنون به جای مطالبه معوقات خود از باشگاه، این انتظار را از اعضای وقت هیات مدیره باشگاه پرسپولیس دارد. بر اساس نامه بانک تجارت در تاریخ 9آذرماه که رونوشت آن به فدراسیون فوتبال و باشگاه پرسپولیس نیز ارسال شده است، باشگاه پرسپولیس باید دو میلیارد و 700 میلیون تومان به عنوان اصل وام و جریمه دیرکرد را به این بانک پرداخت کند و از آنجایی که اعضای هیات مدیره وقت امضاکنندگان اصلی وام هستند، نسبت به بازپرداخت این وام، مدیون هستند. محمد دادکان که به گفته  خودش در آن زمان، عضو افتخاری هیات مدیره باشگاه پرسپولیس بوده است، در این باره گفته است: «من با بانک تجارت تماس گرفتم و گفتم این بدهی مربوط به باشگاه پرسپولیس است و چرا باید ما بدهی را بپردازیم؟ به من گفتند شما در آن زمان عضو هیات مدیره بودید. این درحالی است که من در آن سال، رئیس فدراسیون فوتبال بودم و به عنوان عضو افتخاری در هیات مدیره پرسپولیس بودم و حتی حق امضا نداشتم که به من گفتند مرحوم خطیب به جای من امضا کرده تا با اعتبار شما این وام دریافت شود.  از رئیس یکی از شعبه‌های بانک تجارت سوال کردم چرا نامه را فقط برای من ارسال کرده‌اید؟ گفت از بالا گفته‌اند فقط به دادگان نامه بدهید، چون دو عضو دیگر هیات مدیره وقت الان پست دولتی دارند و این کارها بوی سیاسی می‌گیرد! بانک تجارت باید از مدیران وقت بپرسد روی چه حسابی بدون انجام استعلام این وام را پرداخت کرده‌اید؟ هرچند الان هم باشگاه پرسپولیس و وزارت ورزش مالک این باشگاه هستند و باید این بدهی را پرداخت کنند.»

اما بانک تجارت نیز با انتشار جوابیه‌ای روی سایت رسمی خود به این مصاحبه دادگان پاسخ داده است.  در این جوابیه آمده است: «بانک تجارت در سال ۱۳۸۳ تسهیلاتی را به مبلغ چهار میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال با بازپرداخت و تسویه شش‌ماهه به باشگاه فرهنگی، ورزشی پیروزی پرداخت کرد که این بانک در طول این ۱۵ سال در فواصل مختلف، چندین بار اقدام به نامه‌نگاری و پیگیری وصول مطالبات از جمله اقدام قانونی در سال ۱۳۹۶ کرده است. با گذشت ۱۵ سال از پرداخت تسهیلات مذکور، اصل، سود و جریمه دیرکرد این تسهیلات بالغ بر ۲۸ میلیارد ریال شده و با این وجود همچنان اقدامی از سوی باشگاه فرهنگی، ورزشی پیروزی (پرسپولیس) صورت نپذیرفته است. بانک تجارت در آخرین مرحله در تاریخ نهم آذرماه سال جاری با هدف صیانت از حقوق سهامداران خود اقدام قانونی علیه اعضای هیات مدیره وقت این باشگاه از جمله آقای محمد حسین دادکان به عنوان یکی از امضاکنندگان مدارک دریافت تسهیلات کرده است. بدیهی‌ است این فرآیند در چارچوب قوانین حقوقی و با هدف حفاظت حقوق بانک و سهامدارن این بانک در حال پیگیری است.»

آن طور که بانک تجارت اعلام کرده رقم تسهیلات مذکور 460 میلیون تومان بوده و با احتساب سود و جریمه دیرکرد اکنون به بیش از دو میلیارد و 800 میلیون تومان رسیده است، این در حالی است که محمدحسین دادکان، رئیس‌ وقت فدراسیون فوتبال رقم تسهیلات دریافتی را یک میلیارد و 300 میلیون تومان اعلام کرده بود. از سوی دیگر، این بانک هیچ واکنشی به سایر ادعاهای دادکان از جمله عضویت افتخاری وی و نداشتن حق امضا در هیات مدیره وقت پرسپولیس، عدم برقراری تماس با سایر اعضای هیات مدیره وقت برای بازپرداخت تسهیلات و از همه مهم‌تر پرداخت تسهیلات بدون اخذ استعلام نشان نداده است. حال مشخص نیست که از لحاظ حقوقی با توجه به ادعاهای دادکان و عدم پاسخ بانک تجارت به این موارد، چه کسی مسئول اصلی بازپرداخت این تسهیلات است؟ در واقع باید دید که باشگاه پرسپولیس یا وزارت ورزش باید این بدهی را پرداخت کنند، یا اعضای وقت هیات مدیره از جمله دادگان؟ با این وجود مسئولان باشگاه پرسپولیس و وزارت ورزش نیز هیچ‌گونه واکنشی نسبت به این موضوع نشان نداده‌اند.

۴ ۱  
آی اسپورت
2019-12-12 14:56:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱ نظر
Ashkan Blue
پنجشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۸، ۱۸:۱۴
پرسپولیس از این حسین هدایتی ها کم نداره
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر