فهرست
ولخرج‌ترین مربیان نقل‌وانتقالات؛ مورینیو در صدر
ولخرج‌ترین مربیان نقل‌وانتقالات؛ مورینیو در صدر

ولخرج‌ترین مربیان نقل‌وانتقالات؛ مورینیو در صدر

آی اسپورت – ژوزه مورینیو بیشتر از هر مربی دیگری در تاریخ فوتبال جهان، برای خرید بازیکنان هزینه کرده است. آقای خاص پرتغالی، در بین سه مربی‌ای که بالاتر از یک میلیارد پوند صرف خرید بازیکن کرده‌اند نفر اول به‌شمار می‌آید. طبق آماری که از سایت ترانسفرمارکت استخراج شده، نگاهی به پنج مربی برتر فهرست پرهزینه‌ترین مربیان دنیا می‌اندازیم.

۱- ژوزه مورینیو

مربی ۵۶ ساله‌ای که حالا تیم ندارد و از شدت دلتنگی برای مربیگری، جلوی دوربین اشک هم ریخته است. شکی وجود ندارد که او یکی از بهترین مربیان فوتبال جهان بوده و ۲۵ جام همراه با بزرگترین تیم‌های باشگاهی اروپا کسب کرده است. موفقیت او با حمایت مالی سنگین باشگاه‌هایش نیز همراه بوده است، به‌ویژه در تیم‌های منچستریونایتد، رئال‌مادرید و چلسی. طی ۱۹ سال مربیگری، ژوزه مبلغ ۱/۴۰ میلیارد پوند صرف خرید ۹۷ بازیکن برای تیم‌های خود کرده است. گرانترین خرید او، پل پوگبا بود که با ۸۹ میلیون پوند از یوونتوس به یونایتد آمد و جالب این بود که اول از همه، همین بازیکن با مورینیو در اولدترافورد به مشکل خورد.

۲- کارلو آنچلوتی

این مربی ایتالیایی مبلغ ۱/۱۱ میلیارد پوند برای خرید ۸۵ بازیکن در دوران مربیگری خود که از سال ۱۹۹۵ شروع شده، هزینه کرده است. او هدایت میلان، رئال‌مادرید، چلسی، بایرن‌مونیخ و حالا ناپولی را برعهده داشته است. آنچلوتی ۶۰ ساله تاکنون سه بار فاتح لیگ قهرمانان اروپا شده و همراه با چلسی نیز دوگانه قهرمانی را در سال ۲۰۱۰ به‌دست آورد. گرانترین خرید کارلو، خرید گرت بیل بود که در سال ۲۰۱۳ با مبلغ ۸۶ میلیون پوند از تاتنهام به رئال‌مادرید رفت.

۳- پپ گواردیولا

سرمربی فعلی منچسترسیتی، در ۴۸ سالگی کمترین تعداد بازیکن را بین پنج مربی پرهزینه دنیا، خریده است، اما با این حال بیش از یک میلیارد پوند هزینه کرده است. او البته در باشگاه‌هایی که بوده چند مورد مثل روبرت لواندوفسکی را هم داشته که با اینکه ستاره‌های بزرگی بودند، اما به صورت بازیکن آزاد به تیم‌های او منتقل شدند. پپ طی ۱۱ سال مربیگری، مبلغ ۱/۰۳ میلیارد پوند صرف خرید ۵۲ بازیکن کرده است که گرانقیمت‌ترین خرید او تابستان همین امسال رقم خورد که منچسترسیتی برای خرید رودری اسپانیایی ۶۲/۵ میلیون پوند هزینه کرد.

۴- مانوئل پیگرینی

حضور او در این فهرست، شاید عجیب به نظر برسد. پیگرینی ۶۵ ساله، وقتی در سال ۲۰۰۹ به رئال‌مادرید آمد، ۸۰ میلیون پوند برای خرید کریستیانو رونالدو هزینه کرد. او همچنین در منچسترسیتی هم رکورد زد و کوین دبروین را با مبلغ ۵۵ میلیون پوند خرید. در حال حاضر هم که در وستهم حضور دارد خرید‌های پر سر و صدایی مثل سباستین هالر ۴۵ میلیون پوندی و فیلیپه اندرسون ۳۳/۵ میلیون پوندی داشته است. پیگرینی در مجموع برای خرید ۸۲ بازیکن، مبلغ ۹۴۹/۱۴ میلیون پوند هزینه روی دست باشگاه‌های خود گذاشته است.

۵- ماسیمیلیانو آلگری

آلگری ۵۲ ساله هم بعد از ترک یوونتوس فعلاً تیمی ندارد. مائوریتسیو ساری جایگزین او در یووه شد. ماکسی در ۱۶ سال مربیگری خود خرید‌های بزرگی انجام داده که بیشترین آن فصل گذشته و با خرید ۹۸ میلیون پوندی رونالدو از رئال‌مادرید رقم خورد. آلگری همچنین در سال ۲۰۱۶ برای هزینه ۷۵/۳ میلیون پوندی بابت خرید گونسالو ایگواین اصرار کرد و سال ۲۰۱۸ هم با صرف مبلغ ۴۰ میلیون پوند ژوائو کانسلو را برای یوونتوس خرید، بازیکنی که همین تابستان به منچسترسیتی منتقل شد. آلگری ایتالیایی هم با صرف ۹۱۴ میلیون پوند برای خرید مجموعاً ۸۷ بازیکن، نام خود را بین پرهزینه‌ترین مربیان تاریخ فوتبال دنیا ثبت کرده است.

 

خبر ورزشی

۱    
آی اسپورت
2019-08-23 11:20:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر