فهرست
آنالیز: راهی برای شکست آلمان در ضربات پنالتی
آنالیز: راهی برای شکست آلمان در ضربات پنالتی

آنالیز: راهی برای شکست آلمان در ضربات پنالتی

آی‌اسپورت – چه در قالب آلمان غربی و چه آلمان، آن‌ها هرگز در ضربات پنالتی در جام‌های جهانی شکست نخورده‌اند. آلمانی‌ها بدون شک استاد زدن ضربات پنالتی هستند و آمار و ارقام هم به وضوح این حقیقت را نشان می‌دهد.

آلمان در جام‌های جهانی چهار بار کارش به ضربات پنالتی کشیده: برابر فرانسه در 1982، مکزیک در 1986، انگلیس در 1990 و آرژانتین در 2006. جدا از اینکه آلمان‌ها هر چهار بار حریف خودشان را شکست داده‌اند، از 18 ضربه‌ای که در این چهار رویارویی زدند تنها یکی را گل نکرده‌اند.

در واقع تنها بازیکن آلمانی که در تاریخ جام جهانی ضربه پنالتی خودش بعد از 120 دقیقه را از دست داده اولی اشتیلیکه، بازیکن سابق رئال مادرید است که برابر فرانسه موفق نشد ژاک لوک اتوری را به زانو در بیاورد. از این سیو به بعد تمام 15 ضربات پنالتی آلمانی‌ها به تور دروازه حریفان بوسه زده.

نکته تا حدی باورنکردنی دیگر اینجاست که اتوری در این میان تنها دروازه‌بانی بوده که دستش به توپ آلمانی‌ها برخورد کرده. در 17 ضربه دیگر با اینکه دروازه‌بان‌های حریف 9 بار جهت ضربه را درست تشخیص داده‌اند اما به توپ نرسیدند و حتی موفق نشدند اثری اندک رویش بگذارند. نمونه بارز این گلرها پیتر شیلتون در نیمه نهایی 90 بود که تمام جهت‌ها را درست تشخیص داد، اما سرعت حرکتش به اندازه کافی برای مهارشان نبود.

در نقطه مقابل اما دروازه‌بان‌های آلمانی با 18 ضربه پنالتی‌ای که بعد از 120 دقیقه به سویشان شلیک شده تنها 10 بار شاهد چسبیدن توپ به تور دروازه‌شان بوده‌اند. نکته کلیدی دیگر اینجاست که از این 8 پنالتی باقی مانده فقط ضربه کریس وادل در همان نیمه نهایی 90 بود که درون چهارچوب نبود و این قدرت گلرهای آلمانی، و نه صرفا بخت و اقبالشان را نشان می‌دهد.

به بیانی دیگر گلرهای آلمانی 39 درصد پنالتی‌هایی که بهشان زده شده را سیو کرده‌اند. این آمار در مقایسه با تنها 26 درصد از پنالتی‌هایی که فصل پیش در لیگ برتر سیو شد بیش از پیش به چشم می‌آید.

اما آلمانی‌ها چطور و به چه سبکی پنالتی می‌زنند؟ از این 18 پنالتی مذکور 3 تا با پای چپ بوده که هر 3 گل شده و باقی با پای راست. 6 تا از این پنالتی‌ها با ارتفاع زیاد بوده، از جمله پنالتی اشتیلیکه، و باقی با ارتفاع پایین که همه گل شده‌اند.

اگر دنبال الگویی برای مسیر و جهت این پنالتی‌ها باشیم به سختی می‌توان آن را پیدا کرد. 8 تا از این پنالتی‌ها به سمت چپ دروازه‌بان زده شده، 7 تا به سمت راستش و 3 تا هم به مرکز دروازه.

آمار ضربات پنالتی‌ای که به سوی دروازه آلمان هم شلیک شده بدین شکل بوده: 14 تا با پای راست و 4 تا با پای چپ که از این 4 تا تنها یک ضربه از خط گذشته. یعنی اگر بازیکن چپ‌ پایی قصد پنالتی زدن به آلمان داشته باشد تنها 25 درصد امکان موفقیت دارد. اگر راست‌ پا باشد البته این آمار تا 65 درصد افزایش پیدا می‌کند.

از میان این 18 ضربه 12 تایش با ارتفاع پایین به سوی دروازه آلمان‌ها فرستاده شده که دقیقا نیمی از آن‌ها سیو شده‌اند. 6 تای دیگر با ارتفاع بالا زده شده‌اند که یکی‌شان سیو شده، یکی درون چهارچوب نبوده و 4 تای دیگر گل شده‌اند.

در ضمن نیمی از این پنالتی‌ها به سمت راست گلر آلمان فرستاده شده که تنها 5 تایشان وارد دروازه شده‌اند (55 درصد). از 5 ضربه‌ای که به سمت چپ گلر هم رفته فقط 3 تا گل شده (60 درصد). بدترین انتخاب در این میان البته نشانه گرفتن مرکز دروازه بوده که تنها 50 درصد (2 گل از 4 ضربه) موفقیت با خودش به همراه داشته است.

آلمان‌ها در کل تاریخ فوتبالشان تنها یک بار در ضربات پنالتی در تورنمنت‌های بزرگ شکست خورده‌اند، در فینال جام ملت‌های اروپا در 1976 مقابل چکسلواکی. در این بازی بود که اولی هوینس، مدیر حال حاضر بایرن مونیخ، پنالتی‌اش را از دست داد و آنتونین پاننکا با شجاعت تمام با ضربه‌ای چیپ، که از این تاریخ به بعد به نام خودش ثبت شد، کار را تمام کرد.

بعد از این بازی آلمانی‌ها تنها 4 بار ضربات پنالتی آخر بازی خودشان را در تورنمنت‌های بزرگ از دست داده‌اند، که 3 تا از آن‌ها همین دو سال پیش مقابل ایتالیا در یورو 2016 بود. این جدال به خاطر کیفیت پایین ضربات پنالتی‌اش در تاریخ ثبت شد، جایی که دو تیم برای مشخص کردن تکلیف نهایی به 18 پنالتی نیاز داشتند. ایتالیا 4 تا از این ضربات را خراب کرد و آلمانی‌ها به شکل شگفت‌انگیزی 3 تا را.

توماس مولر در این بازی با مهار شدن پنالتی‌اش توسط جی‌جی بوفون بدل به اولین فوتبالیست تیم ملی آلمان شد که بعد از 34 سال یک ضربه پنالتی را از دست می‌دهد. مسوت اوزیل و باستین شواین‌اشتایگر هم بدل به دومین و سومین بازیکنان تاریخ تیم ملی آلمان شدند که ضربات پنالتی‌شان به خارج از چهارچوب رفت.

با تمام این آنالیزها پس آیا راهی برای شکست دادن آلمان در ضربات پنالتی در جام جهانی 2018 وجود خواهد داشت؟ زدن ضربه با پای راست، با ارتفاع بالا و به سمت چپ مانوئل نویر می‌تواند حداقل به لحاظ آماری شانس بیشتری به حریفان بدهد. راه مطمئن‌تر البته این است که اصلا نگذارید کار به اینجا بکشد و قبل از به صدا در آمدن سوت پایان 90 یا 120 دقیقه مدافع عنوان قهرمانی جهان را شکست بدهید.

۳    
آی اسپورت
2018-06-13 11:42:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر