فهرست
خودنمایی در سرزمین اساطیری
خودنمایی در سرزمین اساطیری

خودنمایی در سرزمین اساطیری

آی اسپورت – جایگاه و آرایش مکانی بچه‌های سرسخت فوتبال ایران در یونان تغییر یافته اما آنها همانقدر آرزومند و مصمم‌اند که در ماه‌های گذشته بوده‌اند. مسعود شجاعی پانیونیوس را ترک کرده و پیراهن آ.ا.ک. آتن را به تن کرده و احسان حاجی صفی نیز با ترک این تیم، المپیاکوسی شده و این همان باشگاه مستقر در بندر پیرائوس یونان است که از یک سال پیش پذیرای کریم انصاری‌فرد بوده و روند احیای او را در سرزمین اساطیری یونان کامل کرده است.

این تغییر و تبدیل‌ها محصول خودنمایی بچه‌های ایران در آن سرزمین است و آنها به واقع شرایط خود را تبدیل به احسن کرده‌اند. طبق هر محاسبه و با هر نگاهی، المپیاکوس بسیار بهتر از پانیونیوسی است که انصاری‌فرد روند بازیابی خود را پس از یک سال و اندی حضور بسیار ضعیف در اوساسونای اسپانیا در آن آغاز کرد و بدیهی است که «آ.ا.ک» خانه جدید شجاعی هم بسیار باکلاس‌تر و عنوان دارتر و قوی‌تر از پانیونیوس باشد. طبعا المپیاکوس برای حاجی صفی نیز همان منزلت و شرایط را ایجاد می‌کند که برای انصاری‌فرد ایجاد کرده است.

فوتبال ایران آنقدر امتحان‌های خوب در یونان پس داده است که باشگاه‌های این کشور حالا بیش از هر زمانی از جذب مردان شاخص ایرانی استقبال می‌کنند و به همین خاطر بود که پانیونیوس در ابتدای فصل جاری حاجی صفی را از سپاهان جذب کرد زیرا خاطرات بسیار خوبی را از همکاری‌اش با انصاری‌فرد و سپس شجاعی در ذهن خود حک کرده بود.

پیشینه خودنمایی ایرانی‌ها در لیگ یونان که همیشه یک لیگ درجه دوم اما پربار و توانا در اروپا برشمرده شده، به گذشته‌ای دورتر از اینها برمی گردد و قدری کمتر از 20 سال پیش بود که یک علیرضا منصوریان مودار (!) از استقلال به سرزمین «آشیل و آگاممنون» کوچ کرد و در لیگ یونان درخشید و تبدیل به یکی از «خوب»های آن مسابقات شد. سپس در آن روند تاخیرهایی افتاد و در همه حال جذابیت سایر لیگ‌های اروپای غربی برای بچه‌های مسافر و جاه‌طلب فوتبال ایران بیش از لیگ یونان بود و همین حاجی صفی پیش از آنکه به یونان برود یک فصل سرشار از نمایش‌های متوسط را در لیگ دسته دوم آلمان و در تیم دوم شهر فرانکفورت سپری کرد و قطعا در آن مقطع بر این باور بود که آن لیگ از لیگ دسته اول یونان هم بهتر است اما به هر دلیل نامشخص لیگ یونان به یک محل مناسب برای احیای مهره‌های تضعیف شده فوتبال ما تبدیل شده و هر سه نماینده موفق کنونی ما در یونان دوران‌های ناموفقی را در اسپانیا و آلمان گذرانده بودند و به این نتیجه رسیدند که جز بازی در لیگ غیرمعروف‌تر یونان راه و گزینه‌ای پیش رویشان نیست.

همین کوچ اجباری موجب اوجگیری مجدد آنها شده و «بازی زندگی» را برای آنها عوض کرده است. کریم چنان حرفه‌ای و زیاد گل می‌زند که کارلوس کی روش تشویق شده است از او بیش از پیش به جای سردار آزمون در پیشانی خط حمله تیم ملی استفاده کند، شجاعی دوران تلخ و نزول شدید سال‌های 1390 تا 1395 خود را به فراموشی سپرده و یک بار دیگر شبیه به «مسعود»ی شده است که وقتی به اروپا رفت اوساسونا از جذب او به‌عنوان دومین عنصر ایرانی‌اش (بعد از جواد نکونام) استقبال کرد و وصف کریم انصاری‌فرد را هم پیش از کوچش به یونان در سطور قبل آوردیم.

حالا یونان این پیام را به کل فوتبال اروپا صادر می‌کند که روی ایرانی‌ها بیش از پیش حساب کنند و این شاید شروع کننده عصری تازه از کوچ ایرانی‌ها به فوتبال اروپا پس از انقلاب علی دایی، کریم باقری، خداداد عزیزی، مهدی مهدوی‌کیا، وحید هاشمیان و علی کریمی در نیمه دوم دهه 90 و نیمه اول دهه 2000 باشد.

 

ایران ورزشی/ وصال روحانی

 

۷    
آی اسپورت
2018-01-01 11:19:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر