فهرست
یادداشت روز: توپ طلا، تحریف تاریخ!
یادداشت روز: توپ طلا، تحریف تاریخ!

یادداشت روز: توپ طلا، تحریف تاریخ!

آی اسپورت- رونالدو، مسی، مسی، مسی، مسی، رونالدو، رونالدو... نه. واقعیت این نیست. فوتبال دهه دوم قرن 21 بازهم فوتبالیست بزرگ دارد. نویر، ژاوی، اشنایدر، روبن، اینیستا، کاسیاس، ریبری، کروس و خیلی های دیگر. اینطور نیست که حضور همین دو نفر ضمانتی برای برتری تیم هایشان بوده باشد. اما بازی  انتخاب بهترین بازیکن سال توسط مربیان و کاپیتان های ملی هر نامی بجز مسی و رونالدو را محو کرده تا فقط مسی و رونالدو باقی بمانند.
تصورش را بکنید. یک، دو یا چند دهه بعد وقتی صحبت از امروز و بهترین های دنیای فوتبال در زمان فعلی می شود مردم چه تصوری از فوتبال در روزگار ما خواهند داشت؟ احتمالاً قحطی ستاره و فوتبالیست شایسته توپ طلا اولین فکری است که به سراغشان می آید. اینکه فقط مسی و رونالدو بودند که خوب بودند و بقیه هیچ! شاید هم آنها که فقط تیتر اخبار را می خوانند پیش خود بیاندیشند این دو چه ابر ستاره های خاصی بودند که به هیچ بازیکن دیگری مجال تصاحب توپ طلا را نداده اند. البته هر دو این گروه ها اگر کمی، فقط کمی روی این موضوع حساس شوند و به طور مثال نام برترین بازیکن سال 2014 که در آن زیباترین جام جهانی قرن 21 برگزار شد را جستجو کنند و وقتی به نام رونالدوی پرتغالی برسند، در کمال تعجب خواهند دید که تیم کشور بهترین بازیکن جهان حتی از مرحله گروهی رقابت هایی به بزرگی و اعتبار جام جهانی فوتبال صعود نکرده است.
آنها حتماً یا این انتخاب را مسخره خواهند کرد و یا در بهترین حالت به آن اهمیت نخواهند داد و برایش ارزشی قائل نمی شوند.
راستش را بخواهید باید به گروه سوم حق داد.
فیفا هر ساله مراسمی را برگزار می کند که مهمترین بخش آن، بی اعتبار کردن خودش است! آنها مسئولیت برگزار کردن معتبرترین جام دنیای فوتبال را بر عهده دارند اما ستاره چمپیونزلیگ، توپ طلایش را می برد. این را بگذارید کنار انتخاب نابخردانه مسی به عنوان برترین بازیکن جام بیستم در حالی که شماره 10 آرژانتین جز در مرحله گروهی جام جهانی ندرخشید و برخلاف او، توماس مولر، نویر، کروس و روبن تا روز آخر در بهترین فرم قرار داشتند.
مسی و رونالدو هرچقدر هم اعجوبه باشند حداقل شایستگی دریافت سه یا چهار توپ طلای دریافتی را نداشته اند. نه اینکه آنها بازیکنان خارق العاده ای نباشند اما بودند بازیکنانی که استحقاق بیشتری نسبت به این دو نفر برای کسب این جایزه داشتند.
واقعاً مایه تأسف است که برای تاریخ سازی کردن و خاص کردن تاریخ حاضر، فیفا با شیوه غلط برگزیدن بهترین بازیکن سال، دست به تحریف تاریخ زده است. ساخت عصر تقلبی رونالدو و مسی هرچند مورد پسند پسر بچه های 12-10 ساله عشق فوتبال کامپیوتری است اما نام سایر بازیکنان شایسته این دوران را به فراموشی خواهد سپرد.
مهدی بشکنی
     
آی اسپورت
2015-01-13 09:30:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر