فهرست
آمارهایی برای ارزش والکر
آمارهایی برای ارزش والکر

آمارهایی برای ارزش والکر

آی اسپورت- سروصدایی که درباره وضعیت منچسترسیتی تا اینجای تابستان بلند شده بود، ماجرایی بود که می‌توانست به یک تهدید تبدیل شود اما روز پنج شنبه خبرها و گزارش‌ها در مورد موافقت این تیم با تاتنهام بر سر انتقال 50 میلیون پوندی کایل والکر که برای یک مدافع رکورد محسوب می‌شود، به حرکت درآمد. پس از اینکه سیتی فرصت امضای قرارداد با دنی آلوز را از دست داد و این مدافع برزیلی در حالیکه فاصله زیادی با پیوستن دوباره به پپ گواردیولا در لیگ برتر نداشت، با قراردادی دوساله راهی پاری‌سن‌ژرمن شد، مسئولان این تیم به طور جدی به سراغ مدافع راست ملی پوش انگلیسی تاتنهام رفتند اگرچه این تغییر موضع برایشان به معنای شکستن رکورد نقل و انتقالات برای یک مدافع راست و خالی کردن حساب بانکی‌شان بود.

سیتی از مدت‌ها پیش علاقه خود را به والکر نشان داده بود که بخشی از آن به خاطر نیازشان برای پرکردن سهمیه انگلیسی‌شان بود اما نمی‌توان همه علت این خرید گرانقیمت را به بحث سهمیه‌ها نسبت داد و بازی‌های خوب والکر را در فصول اخیر با پیراهن تاتنهام از یاد برد. موریسیو پوچتینو از این بازیکن 27 ساله در بهترین موقعیتی که می‌توانست داشته باشد، استفاده کرد تا برای تیم ملی کشورش هم بهترین شود و گواردیولا با درک این موضوع، خواهان بهره‌گیری از ویژگی‌های این مدافع در تیمش شد. با توجه به اینکه قرارداد پابلو زابالتا و باکاری سانیا رو به پایان بود، سیتی در هر پنجره نقل و انتقالاتی به دنبال یک یا دو مدافع کناری راست می‌گشت و همیشه والکر به عنوان اصلی‌ترین هدف این تیم شناخته می‌شد.

اگرچه در حال حاضر بحث‌های زیادی بر سر میزان هزینه سیتی به راه افتاده و عده‌ای می‌گویند این مبلغ برای بازیکنی با کیفیت والکر زیاد است که از بعضی جهات فرضیات آنها درست است. مدافع سابق شفیلدیونایتد یک ورزشکار متعالی است و سرعتش به تیم اجازه می‌دهد که در یک چشم بهم زدن از دفاع به حمله برسد. در فصل گذشته لیگ جزیره هیچ بازیکنی بیشتر از والکر پاس گل نداد (5 پاس گل) و در هر بازی با فراهم کردن بیش از یک موقعیت گلزنی برای مهاجمان تیم، عملکردی بی نظیر از خود بر جای گذاشت.

اگر به او اجازه دهید تا در پستی که میخواهد یعنی مدافع راست یا بال کناری بازی ذاتی خودش را انجام دهد، کمتر بازیکنی پیدا می‌شود که مانند وی بتواند در حرکات رو به جلو حریفان را از هم گسیخته کند و بهم بریزد. این مدافع مورد علاقه گواردیولا که فصل قبل هم با او مذاکراتی شده بود، می‌تواند به خط میانی هم اضافه شود و به عنوان یک هافبک به اندازه یک مدافع موثر و می‌تواند یک هافبک کمکی باشد. زابالتا و سانیا هر دو از نظر سرعت گام‌هایشان کمبود داشتند و این به معنای آن بود که آنها با نقص و نقطه ضعف فیزیکی خود به چشم می‌آمدند اگرچه نمی‌توان گفت که والکر در کار با توپ قوی‌ترین است.

فصل گذشته تاتنهام با میانگین 79.8 درصد پاس صحیح در همه بازی‌ها، یکی از بدترین آمارهای خود در چند فصل اخیر را در این زمینه به ثبت رساند. در عوض سیتی با 60.9 درصد مالکیت توپ و میدان، از این حیث در میان تمام تیم‌های لیگ برتری برتری داشت و در فصل گذشته با میانگین 85.5 درصد موفقیت در ارسال پاس، در جزیزه بهترین بود. بنابراین والکر برای اینکه بتواند انتقال موفقی به ورزشگاه اتحاد داشته باشد، باید قدرت حفظ توپ خود را برای رسیدن به سطح کیفی سیتی در ارسال پاس صحیح باید بهبود دهد. یکی از توانایی‌های دیگری او بی نظمی است که کمی نگران کننده است. زمانیکه او به خط حمله اضافه می‌شود در بازگشت خیلی دیر این کار را انجام می‌دهد که همین باعث می‌شود تیم حریف از همان نقطه تهدیدآمیز باشد.

والکر برای جبران این کاستی در بازی خود، گام‌هایی دارد که حریف را به زانو در می‌آورد و می‌تواند در هر بازی لیگ به طور متوسط 0.5 حریفان را دریبل بزند. او در هر بازی فصل گذشته 2.2 تکل داشته که از این حیث در میان بازیکنان تاتنهام رتبه سوم را در اختیار دارد که البته بیشتر آنها در راستای بدست آوردن موقعیت و به حداکثر رساندن سرعت بازیابی موقعیت از دست رفته و خارج کردن مالکیت از چنگ حریفان است. در شرایط کنونی این روشی است که برای والکر کار می‌کند اما او هنوز در همه ویژگی‌های بازی تدافعی‌اش به پیشرفت نیاز دارد تا 30 اشتباه فردی سال گذشته خود را برطرف کند.

با همه این گفته‌ها والکر مدافعی است که توانایی فراهم کردن قدرت تهاجمی بیشتری برای تیمش است و کارنامه وی در تاتنهام کاملا با فلسفه بازی سیتی همخوانی دارد و دیگر اهمیتی ندارد که گواردیولا از او به عنوان مدافع راست استفاده کند یا بال کناری. 50 میلیون پوند که می‌تواند با تمام هزینه‌ها به 53 میلیون پوند برسد، شاید برای یک مدافع کناری زیادی باشد اما این پستی است که سیتی نیاز داشت تا آن را ترمیم کند و والکر می‌تواند در فصل آینده یک گزینه چشمگیر برای گواردیولا باشد.

 

۳    
آی اسپورت
2017-07-15 09:27:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر