فهرست
یان؛ مردی که گل نمی‌خورد
یان؛ مردی که گل نمی‌خورد

یان؛ مردی که گل نمی‌خورد

آی‌اسپورت- تیم ملی اسلوونی در بیشتر پست‌هایش پر شده از بازیکنان متوسطی که در بهترین حالت در باشگاه‌های درجه دوم کشورهای شرق اروپا بازی می‌کنند. اما داستان درون دروازه متفاوت است؛ کشوری که نه در رنکینگ فیفا جایگاهی دارد، نه بعد از جام ملت‌های اروپای سال 2004 که همراه زلاتکو زاهوویچ به دور پایانی رسید، خبری از حضورش در تورنمنت‌های معتبر است، با ازدحام دوگلر فوق‌العاده روبه روست؛ یان اوبلاک و هندانوویچ. گلرهایی که وجودشان برای هر تیمی غنیمت است، اما یان اوبلاک چنان نمایشی در مادرید راه انداخته که هندانوویچ چاره‌ای جز نیمکت‌نشینی ندارد.

گلر اتلتیکومادرید گل نمی‌خورد. کافی است آمارهایش را مرور کنید. اوبلاک در دیدار مقابل لوانته 154امین بازی‌اش را انجام داد که برابر با تعداد بازی‌های کورتوا، گلر سابق روخی بلانکوس است. آمارها اما می‌گویند ضریب موفقیت اوبلاک در اتلتیکومادرید نسبت به همتای بلژیکی‌اش بهتر بوده است. حتی بهتر از هر گلر دیگری در یک دهه اخیر در لالیگای اسپانیا. اوبلاک در تعداد بازی‌های یکسان با کورتوا برای اتلتیکو، 33گل کمتر خورده و این فصل هم فاصله زیادی تا گرفتن سومین جایزه زامورای پیاپی خود ندارد، جایزه‌ای که در پایان هر فصل به بهترین دروازه‌بان لالیگا با کمترین گل خورده در طول فصل داده می‌شود. کورتوا بعد از سه فصل حضور قرضی در اتلتیکومادرید به تیم اصلی‌اش چلسی پیوست و به این ترتیب روخی بلانکوس برخلاف میلش دروازه‌بانی که در این تیم دو بار جایزه زامورا را برد و نقش بسزایی در قهرمانی‌اش در لالیگای سال 2014 داشت، از دست داد. بعد از رفتن کورتوا، نوبت اوبلاک بود که از روی نیمکت دیگو سیمونه بلند شود و همه را متعجب کند. گلری که آمارش حتی از کورتوا هم بهتر بوده است.

اوبلاک در این فصل تنها 15 گل خورده است و نزدیک‌ترین رقیبش برای کسب جایزه زامورا مارک آندره تراشتگن، دروازه‌بان آلمانی بارسلونا با 17 گل خورده است. کورتوا در 154 بازی‌اش برای اتلتیکومادرید 125 گل خورد و این در حالی است که اوبلاک در همین تعداد بازی تنها 92گل خورده است، یعنی به طور میانگین 0.57 گل در هر بازی.

۱    
آی اسپورت
2018-04-17 18:00:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر