فهرست
قمار شجاعانه آرسنال با آرتتا
قمار شجاعانه آرسنال با آرتتا

قمار شجاعانه آرسنال با آرتتا

آی‌اسپورت – وقتی میکل آرتتای تنها 22 ساله راهی اورتون شد، آلن استابز، مدافع با تجربه‌ی تافی‌ها از همان ابتدا تحت تاثیر کاراکترِ این هافبک اسپانیاییِ جوان قرار گرفت: «میکل همیشه نظری درباره نوع بازی تیم داشت و همیشه حرفش را می‌زد. او ترسی از بیان نظرش نداشت، در این باره که مشکل بازی تیم چیست، یا چه کاری را باید بهتر انجام بدهیم، از حفظ توپ گرفته تا خلاقیت بیشتر در یک سوم حریف.»

همین کاراکتر بود که برای استابز خیلی زود روشن کرد آرتتا فوق‌العاده باهوش است و درکی بالا از فوتبال دارد، همانطور که پیش از این برای پپ گواردیولا و موریسیو پوچتینو، هم‌بازی‌هایش در بارسلونا و پاریس سن ژرمن هم به وضوح مشخص شده بود.

«میکل بازیکنی بود که دوست داشت همیشه توپ زیر پایش باشد تا جریان بازی را دیکته کند، انگار از همان موقع داشت آماده‌ی مرحله‌ی بعدی فوتبالش می‌شد.» 13 سال بعد و حالا آرتتا آماده‌ی این مرحله شده. آرتتایی که فوتبالش را در آرسنال به پایان رساند و در دو سال اخیر دستیار گواردیولا بوده، حالا آماده بازگشت به امیریتس است، این بار در قامت سرمربیِ توپچی‌ها.

البته احتمال ادامه دادنِ راه آرسن ونگر توسط آرتتا بحث‌های زیادی بین هواداران آرسنال ایجاده کرده و باعث ایجاد دو دستگی بینِ آن‌ها شده. خیلی از این هواداران بر این باور و اعتقادند که باشگاه‌شان باید دنبال مربیان با تجربه و پرافتخاری مثل لوئیس انریکه و مکس الگری باشند. و هیچکس هم بر این تماشاگران نمی‌تواند خرده بگیرد.

اما همانطور که گواردیولا و پوچتینو هر دو او را به عنوان دستیارهایشان می‌خواستند، مدیران آرسنال هم قطعا چیزی در آرتتا دیده‌اند که او را به عنوان گزینه‌ای جدی به حساب می‌آورند. حتی وقتی آرتتا در آرسنال بازی می‌کرد هم خیلی از هم‌تیمی‌هایش بهش لقب مربی داده بودند، نکته‌ای که خود آرتتا در مصاحبه‌ای جذاب در سال 2014 با مجله آرسنال به آن اشاره کرد: «بچه‌ها همش به من می‌گویند میکی تو قراره مربی بشی؟ تو باید مربی بشی.»

«من معنای این شغل را می‌دانم و وقتی به رئیس (ونگر) نگاه می‌کنم می‌بینم که چند ساعت در روز برایش وقت می‌گذارد و چطور زندگی خانوادگی‌اش را فدایش می‌کند، کاری که البته من خودم هم از 15 سالگی کرده‌ام. با این حال من دوست دارم مربی بشوم، دوست دارم تیمی از بازیکنان و کادر فنی را رهبری کنم. من این توانایی را در وجود خودم می‌بینم.»

آرتتا که در هنگام این مصاحبه هنوز 32 سال بیشتر نداشت برنامه‌ها و ایده‌های مربیگری‌اش را چنین توضیح داد: «مهمترین نکته این است که بازیکنان باید صد و بیست درصد وقف تیم باشند. اگر بازیکنی اینطور نباشد جایی در تیم من ندارد. وقتی قرار است کار کنیم، کار می‌کنیم. وقتی قرار است خوش بگذرانیم و تفریح کنیم، من خودم نفر اول هستم. اما این وقف کار بودن حیاتی‌ترین نکته است

«من دوست دارم تیمم فوتبال باز و جذاب بازی کند. من اصلا نمی‌توانم رویکردی به فوتبال را قبول کنم که همه چیز بر اساس حریف چیده می‌شود. تیم من باید خودش را به حریف و جریان بازی دیکته کند و در ضمن تماشاگرانی که هر هفته برای تماشایش می‌آیند را هم سرگرم کند. من به این ایده‌ها صد در صد اعتقاد دارم و باور دارم که قادر به عملی کردنشان خواهم بود

نکاتی که آرتتا به آن‌ها اشاره می‌کند یکی از دلایل اصلی‌ای است که ایوان گازیدیس مدیر اجراییِ اول باشگاه او را گزینه‌ی اولش قرار داده. ایده‌های فوتبال آرتتا به دی‌ان‌ای آرسنال می‌خورد و برای همین خودِ ونگر هم از او حمایت کرده و گفته کیفیات لازم برای جانشینی‌اش را دارد.

آرتتا در مکتب بارسلونا بزرگ شده و در سال‌های پایانی فوتبالش این فرصت را پیدا کرد تا این سبک را در آرسنال دنبال کند و بعد هم دو فصل کنار گواردیولا در منچستر سیتی دانش خودش درباره‌ی مربیگری با این ایده‌ها و فلسفه را تا جای ممکن افزایش داد. اما نکته کلیدی دیگر در قدرت تطابق او با شرایط مختلف است. آرتتا در 22 سالگی بازی در چهار کشور را تجربه کرده بود و این تجربه می‌تواند تاثیر مهمی روی دید و روش مربیگری‌اش داشته باشد.

«یک مربی باید نرمش داشته باشد. شما قطعا ایده‌ای از سبک و سیستمی که دوست دارید تیم‌تان بازی کند دارید، اما این ایده‌ها باید در تطابق با بازیکنان و توانایی‌ آن‌ها اجرا شود. باید همیشه در نظر بگیرید مهاجمین‌تان چقدر سرعتی و تکنیکی هستند و چقدر حاضرید با تیم‌تان ریسک کنید و چقدر این بازیکنان آماده‌ی چنین ریسک‌هایی هستند.»

«مربی همیشه باید بازیکنانش را مدام آنالیز کند، چون همیشه نمی‌شود یک جور بازی کرد.» این نکته‌ای بسیار برای آرسنال و پیشرفت آن‌ها در آینده با آرتتا است. یکی از مشکلات بزرگی که ونگر در این سال‌های اخیر دچارش شده بود ناتوانی‌اش در واکنش‌گرا بازی کردن و تغییر رویکرد و سیستمش در تقابل با رقبای قدرتمند بود. اما آرتتا به این امر کاملا واقف است و اهمیت‌اش را بیان می‌کند: «شما باید با جزییات و تغییرات ریز راه‌هایی مختلف برای ضربه زدن به حریفان پیدا کنید. و البته باید حواستان باشد مقابل کدام حریف کدام کار را نباید انجام بدهید.»

گواردیولا درباره‌ی تاثیری که آرتتا روی بازیکنان سیتی در این فصل داشته می‌گوید: «میکل کمک زیادی به سانه و استرلینگ کرد. او با آن‌ها بعد از تمرین در زمین باقی می‌ماند موقعیت‌هایی که نزدیک باکس برایشان پیش می‌آمد را بازسازی می‌کرد تا اعتماد به نفس بیشتری در این شرایط پیدا کنند و در جریان بازی‌ها راحت‌تر باشند. میکل کاری کرد که سانه و استرلینگ از قدرت دریبل‌زنی خودشان بهترین استفاده را ببرند.»

این نوع مربیگری نفر به نفر با بازیکنان می‌تواند دیگر عامل کلیدی در راه موفقیت آرتتا در آرسنال باشد، به خصوص اینکه با توجه به نرسیدنِ توپچی‌ها در دو فصل پیاپی به چمپیونز لیگ، شاید دست آن‌ها برای خریدهای بزرگ در این تابستان بسته باشد. در این شرایط مربی‌ای که می‌تواند باعث پیشرفت بازیکنانش بشود و بهترین استفاده را از اسکوادی که در اختیارش است ببرد، گنجی گرانقیمت برای باشگاه، مدیران و مالکینش خواهد بود.

۶    
آی اسپورت
2018-05-20 13:01:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر