فهرست
میراث سسک در لیگ برتر
میراث سسک در لیگ برتر

میراث سسک در لیگ برتر

آی‌اسپورت – آرسن ونگر سسک فابرگاس را با میشل پلاتینی و پل اسکولز مقایسه کرده بود. ژوزه مورینیو لقب استاد را بهش داده بود. آنتونیو کونته او را بازیکن سرنوشت‌ساز می‌دانست و پپ گواردیولا درباره‌ای گفته بود: «وقتی سسک صاحب توپ است در آن لحظه بهترین بازیکن دنیاست».

پس وقتی چهار مربی‌ای که همه لیگ برتر را فتح کرده‌اند از بازیکنی چنین تعریف می‌کنند باید حرفشان را جدی گرفت. فابرگاس با ونگر جام حذفی را برد، با مورینیو لیگ را و با کونته هر دو را. او با گواردیولا هم کوپا دل ری، سوپر کاپ اسپانیا و اروپا و جام باشگاه‌های جهان را فتح کرد. و تازه این عناوین تنها بخشی از ویترین افتخارات فابرگاس است.

فابرگاس بعد از رفتن گواردیولا از بارسلونا قهرمانی لا لیگا را هم تجربه کرد. اما درخشان‌ترین شب‌های زندگی حرفه‌ای او با تیم ملی رقم خورد، در بازه زمانی چهار ساله‌ای که اسپانیا با نسل طلایی‌اش حاکم مطلق فوتبال جهان بود. فابرگاس در یورو ۲۰۰۸ با پنالتی‌اش بالاخره به عقده خود کم‌بینی لا روخا مقابل ایتالیا در تورنمنت‌های بزرگ پایان داد. او در فینال جام جهانی ۲۰۱۰ هم با پاس خودش به آندرس اینیستا پایه‌گذار تک‌گل بازی شد و در تکرار قهرمانی یورو در سال ۲۰۱۲ هم یکی از مهره‌های کلیدی تیمش به حساب می‌آمد.

بنابراین جایگاه فابرگاس در فوتبال اسپانیا به عنوان بازیکنی افسانه‌ای بدون بحث است. جایگاه او در تاریخ لیگ برتر اما اندکی پیچیده‌تر است. از منظر آماری و عملکرد درون زمین هرگز شک و تردیدی در کیفیت فابرگاس در آرسنال و چلسی نبوده. او با پاس‌های کوتاهش ریتم بازی را برای تیمش تنظیم می‌کرد و با پاس‌های بلندش خط دفاعی حریف را در هم می‌شکست. فابرگاس سال ۱۱۱ به مرز ۱۰۰ پاس گل در لیگ برتر رسید، مرزی که پیش از او فقط رایان گیگز، وین رونی و فرانک لمپارد ازش رد شده بودند. فابرگاس در نهایت فوتبالش در لیگ برتر را با ۱۱۱ پاس گل به پایان رساند، ۳۰تا بیشتر از هر بازیکن دیگری که در حال حاضر در این لیگ مشغول است.

تفاوت فابرگاس اما با ستاره‌هایی چون گیگز و دنیس برگکمپ و تیری آنری و داوید سیلوا و استیون جرارد در این بود که تمام پاس‌ گل‌هایی که این بازیکنان در تاریخ لیگ برتر به ثبت رساندند برای یک تیم بود. لمپارد هم نمادی از چلسی بود و نامش با نام این باشگاه گره خورده بود، جایگاهی که فابرگاس هیچوقت بهش نرسید.

فابرگاس وقتی وارد تیم اول آرسنال شد که توپچی‌ها شروع به لغزیدن در مسیر افت‌شان کرده بودند. تیم ونگر فصل قبلش بدون شکست لیگ را برده بود، اما در ادامه راه موفق نشد دیگر هرگز چنین افتخاری را تکرار کند. فابرگاس که بعد از یک فصل عملا جانشین پاتریک ویرا در مرکز خط میانی آرسنال شده بود، سال ۲۰۰۶ تا یک قدمی فتح چمپیونز لیگ با تیمش پیش رفت. اما او در حالیکه آرسنال ۱-۰ از بارسلونا پیش افتاده بود از زمین بیرون رفت و دقایق پایانی که با دو گل از شاگردان فرانک رایکارد همراه شد را از روی نیمکت تماشا کرد.

فابرگاس سال ۲۰۱۰ به عنوان بهترین گلزن آرسنال (۱۵گل) در ترکیب تیم منتخب فصلِ لیگ برتر قرار گرفت و بعد در تابستان ۲۰۱۱ امیریتس را به مقصد نو کمپ ترک کرد. هواداران آرسنال از بابت این تصمیم ستاره جوانشان چندان دلخور نشدند چراکه او در لا ماسیا رشد کرده بود و قرار بود به یکی از بهترین تیم‌های تاریخ فوتبال بپیوندد. اما فصلی که سسک پیراهن تیم دوران کودکی‌اش را دوباره به تن کرد هم دقیقا پایان دوران باشکوه بارسا با گواردیولا بود. بارسا در فینال ۲۰۱۱ چمپیونز لیگ با نمایشی در بالاترین سطح خودشان منچستر یونایتد را در ومبلی شکست داده بودند، اما فصل بعد لا لیگا را به رئال مادرید واگذار کردند.

اما وقتی فابرگاس بعد از سه سال دوری دوباره به لندن بازگشت و این بار پیراهن چلسی را بر تن کرد بود که محبوبیت‌اش پیش آرسنالی‌ها خدشه‌دار شد. با اینکه این تصمیم ونگر بود که شاگرد سابقش را به امیریتس باز نگرداند، تصویر فابرگاس جوری بین هواداران آرسنال به هم ریخت که حتی او را هو کردند.

فابرگاس در چلسی فصل اولی عالی را پشت سر گذاشت و یکی از عوامل قهرمانی این تیم، کنار دیگو کاستا شد. فصل بعد اما دورانی سخت برای سسک به همراه داشت و بعد از اخراج مورینیو هواداران چلسی از او به عنوان یکی از سه خائنی یاد کردند که باعث سقوط مربی محبوب‌شان شده بود. فابرگاس در فصل ۲۰۱۶ یک بار دیگر به اوج برگشت و با پاس گل‌های دو رقمی‌اش، در حالیکه فقط ۱۳ بار در ترکیب اصلی چلسی در لیگ به زمین رفته بود، نقشی مهم در یک قهرمانی دیگر برای تیمش بازی کرد.

دوران فابرگاس در لیگ برتر، با ۳۵۰ بازی، در نهایت در ژانویه ۲۰۱۹ و با انتقالش به موناکو به پایان رسید. با اینکه او شاید هیچوقت جایگاهی افسانه‌ای بین هواداران آرسنال و چلسی پیدا نکرد، اما بدون شک سسک فابرگاس یکی از بهترین هافبک‌هایی بود که تاریخ لیگ برتر به خودش دیده.

«من نه هیچوقت سریع‌ترین بودم، نه قوی‌ترین و نه منعطف‌ترین. اما رسیدن به این رکورد پاس گل یکی از غرورآمیزترین دستاوردهای فوتبال من است، چون وظیفه من این بود و وظیفه‌ام را خوب انجام دادم». در این باره هم هیچ شک و تردیدی وجود ندارد.

۴    
آی اسپورت
2019-01-12 13:26:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر