فهرست
شروع جام ملتهای آفریقا با شبح ابولا
شروع جام ملتهای آفریقا با شبح ابولا

شروع جام ملتهای آفریقا با شبح ابولا

آی اسپورت – با وجود غیبت تیمهایی همچون نیجریه و مراکش و بازیکنانی نظیر دروگبا و اتوئو که سی امین دوره جام ملتهای آفریقا را از جذابیت های لازم دور کرده، این رقابتها از عصر امروز در گینه استوایی آغاز شده و تا روز هشتم فوریه ادامه خواهد داشت.

دلیل انتخاب شدن گینه استوایی به عنوان میزبان این رقابتها برای همه روشن است. مراکش میزبان اولیه به دلیل شیوع ویروس ابولا در این کشور از میزبانی این رقابتها خودداری ورزید و کنفدراسیون فوتبال آفریقا ضمن تحریم این کشور از حضور در این رقابتها، گینه استوایی را به عنوان کشور میزبان معرفی کرد. چند روز پیش سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد که به رغم کاهش قابل توجه مبتلایان به ویروس ابولا در لیبریا و سیرالئون و درامان بودن گینه استوایی از خطر ابتلا به ویروس، هنوز این اپیدمی به طور کامل تحت کنترل قرار نگرفته و کشورهای غربی را به عدم دخالت های لازم برای حل این بحران متهم کرد. ولی سخنگوی کنفدراسیون فوتبال آفریقا اعلام کرد که نگران نیست که این بیماری روی برگزاری رقابتها تاثیر بگذارد.

گینه استوایی که به دلیل استفاده از یک بازیکن محروم در یک مسابقه از صعود به این رقابتها بازمانده بود، به لطف کنارگذاشته شدن مراکش، شانس میزبانی این رقابتها را بدست آورد. غایب بزرگ این رقابتها نیجریه است که بعد از قهرمانی در سال 2013 و حضور در مرحله یک هشتم نهایی جام جهانی 2014 به تیم مقتدر دهه نود میلادی بازگشته بود. ولی یک سری مسایل داخلی در تیم ملی این کشور از محرومیت فدراسیون به دلیل دخالت های دولتی در اخراج استفان کشی مربی این تیم گرفته تا مسایل دیگر بنیان اصلی این تیم را سست و ضعیف ساخت.

در میان بازیکنان مطرح قاره آفریقا، علاوه بر دروگبا ساحل عاجی، بازیکنان بزرگ دیگری هم از حضور دراین رقابتها سرباز زدند. این بازی ها در چهار ورزشگاه باتا، مالابو ( پایتخت گینه استوایی در فاصله چهل کیلومتری ساحل کامرون) مونگومو و اببیان برگزار می شوند.

گروه اول این رقابتها گروه ساده ای به نظر می رسد. گابون با اوبامیانگ مهاجم بوروسیا دورتموند، بورکینافاسو فینالیست سال 2013 شانس بیشتری برای صعود دارند.

در گروه دوم تونس باید با کیپ ورد که به شکلی ناباورانه به مرحله یک چهارم نهایی دوره قبلی صعود کرده بود و با زامبیا جدال کند. زامبیا در دوره ای که در سال 2012 در این کشور برگزار شده بود در کمال شگفتی به عنوان قهرمانی رسیده بود.

گروه سوم این رقابتها که سخت ترین گروه معرفی شده، آفریقای جنوبی، الجزایر که در یک هشتم نهایی جام جهانی به دست آلمان قهرمان حذف شد، مدعی اصلی صعود خواهد بود. غنا هم بدون بوئاتنگ و آساموا و اسین و مونتاری شانس های خودش را برای صعود از این گروه خواهد داشت.

در گروه چهارم هم ساحل عاج با حضور ژروینیو و دومبیا جانشین شایسته ای برای دروگبا پیدا کرده که همین چند روز پیش به منچسترسیتی پیوست. بونی بهترین گلزن سال 2014 لیگ برتر با بیست گل زده امید اول این تیم برای صعود خواهد بود. مالی با کیتا و دیاباته و کامرون هم شانس های بعدی صعود از این گروه به شمار می روند.

 

     
آی اسپورت
2015-01-17 19:56:50
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر