فهرست
تب داغ جام؛ دوباره عادل
تب داغ جام؛ دوباره عادل

تب داغ جام؛ دوباره عادل

آی‌اسپورت- آیا خرداد و تیرماه همگام با جام جهانی «۲۰۱۸» تماشاگران صداوسیما را قبضه می‌کند؟

فرقی نمی‌کند اروپایی باشی، آمریکایی یا آسیایی؛ حتی اگر فوتبالی هم نباشی با جو جامعه همراه می‌شوی و گوشه چشمی به فوتبال داری. تب داغ فوتبال، زن و مرد و پیر و جوان نمی‌شناسد. کافی است کمی ذوق و قریحه داشته باشی تا با هیجان جامعه همراه شوی. شاید همین خاصیت فراموشی فوتبال است که «نود» را سال هاست در جامعه ما پرمخاطب‌ترین برنامه صداوسیما کرده و عادل فردوسی‌پور را یکه‌تاز عرصه محبوبیت. نود کنار هواداران سمج ورزش، تماشاگرانی هم دارد که چندان ورزشی نیستند اما دل‌شان نمی‌آید دوشنبه‌شب‌های داغ را از دست بدهند. حالا این مجری محبوب بار دیگر با برنامه‌ای جز «نود» روی آنتن رسانه ملی می‌آید. او که تجربه برنامه‌سازی را در جام جهانی ۲۰۱۴ داشت حالا کیفی‌ترین گزینه‌ای است که صداوسیما برای تورنمنت‌های مهم دارد و روی آن برای برنامه‌سازی حساب می‌کند. ۲۰۱۸ برنامه تیم عادل فردوسی‌‍ور است که در ۴۰ شب آینده روی آنتن شبکه سوم می‌رود. افتتاحیه برنامه دوشنبه شب، سه روز پیش از آغاز تورنمنت اتفاق می‌افتد. اما در ۲۰۱۸ چه خبر است؟ و چرا این برنامه سه روز زودتر از جام‌جهانی آغاز می‌شود؟

دوباره عادل؛ فرمول برنده

چهار سال پیش عادل فردوسی‌پور با ویژه برنامه جام جهانی ۲۰۱۴ روی آنتن شبکه بود. برنامه‌ای که در همان روزهای ابتدایی با سفر دونگای برزیلی به ایران و حضور در استودیوی برنامه ۲۰۱۴ برگ آسش را رو کرد و نظر مخاطبان را جلب. پس از آن عادل با یک استودیو در تهران و یکی در برزیل، برای ساعت طولانی روی آنتن شبکه سه بود. این برنامه که از ساعت ۱۱ شب آغاز می‌شد، گاهی تا ۱۲ ساعت آنتن داشت و فردوسی‌پور به شوخی می‌گفت: «باید اجرای برنامه را شیفتی کنیم!» موفقیت این برنامه آن‌قدری بود که صداوسیما برای تورنمنت‌های مهمش دیگر مثل سابق به شیوه گردشی به دنبال تهیه کننده و برنامه‌ساز نباشد و عادل فردوسی‌پور را تنها گزینه‌اش بداند. برای همین هم حتی پیش از این که خرید حق پخش بازی‌ها قطعی شود، ساخت ویژه برنامه جام جهانی از سوی تیم عادل فردوسی‌پور قطعی شده بود. تدارک فردوسی‌پور برای این برنامه از یک ماه پیش آغاز شده. این مراحل شامل ساخت دکور جذاب و کلی آیتم ویژه فوتبالی و غیرفوتبالی است. آیتم‌هایی که ۵۰ درصد آنها فوتبالی و ۵۰ درصد غیرفوتبالی هستند.

حضور سینمایی‌ها در ۲۰۱۸؛ نریشین بازیگران خانم

رابطه فردوسی‌پور با سینما و سینمایی‌‌ها همیشه خوب بوده. او برای رویدادهای سینمایی مهم دعوت می‌شود و تا جایی که بتواند و فرصت داشته باشد این دعوت را اجابت می‌کند و سینمایی‌ها هم برای او و تخصصش احترام ویژه‌ای قائلند. برای همین است که عادل هرگاه می‌خواهد کار ویژه‌ای برای برنامه‌اش انجام دهد یکی از گزینه‌هایش سینمایی‌ها هستند. در ۲۰۱۸ هم این اتفاق رخ داده و عادل همکاری ویژه‌ای با ستاره‌های سینما داشته است. از ماه پیش که ضبط نریشن‌های برنامه شروع شده، پای ستاره‌های سینما هم به میان آمده و نریشن مربوط به معرفی کشورهای مختلف را سینمایی‌ها خوانده‌اند. این که چه کسی نریشن کدام کشور را خوانده سورپرایز ویژه برنامه عادل است اما برای مثال خبرهای پشت پرده برنامه حاکی از آن است که برای خواندن نریشن برزیل یک بازیگر جنوبی که عاشق تیم ملی برزیل است برنده رقابت شده تا نریشن تیم محبوبش را بخواند یا نریشن ویژه تیم ملی آرژانتین را یکی از بازیگرانی خوانده که به شدت علاقه‌مند به این کشور است. خانم‌های بازیگر هم در بخش خواندن نریشن‌ها حضور فعالی داشتند و سعی می‌کردند در رقابت با آقایان کم نیاورند و خواندن نریشن آیتم بعضی از کشورها هم به خانم‌های بازیگر رسیده.

آنالیز رقبا؛ چه طور گل نخوریم؟

آیتم آنالیز برنامه فردوسی‌پور همیشه یکی از جذاب‌ترین آیتم‌های تخصصی این برنامه بوده. آن قدر که آیتم آنالیز «نود» را مربی‌های لیگ برتری با دقت می‌دیدند تا شناخت بهتری نسبت به حریفان‌شان داشته باشند. برای ۲۰۱۸ هم عادل این آیتم را به طور ویژه ساخته است. در این بخش مدل بازی مراکش، اسپانیا و پرتغال که رقبای ایران در گروه دوم جام جهانی روسیه هستند بررسی شده است و راه‌کارهایی برای چگونه گل نخوردن در این بازی‌ها در این آیتم داده شده که احتمالا کارلوس کی‌روش سرمربی تیم ملی یکی از مشتریان پروپاقرص این آیتم باشد تا اطلاعات ارائه شده در این بخش را به اطلاعات خودش اضافه کند و برای موفقیت تیم ملی در مقابل این حریفان قَدَر برنامه بریزد.

تیم ویژه نود در روسیه؛ میثاق و دوستان

در دوره‌های پیشین جام جهانی، شیوه صداوسیما در فرستادن نیروهایش به کشور میزبان، سهمیه‌ای بود. یعنی گزارشگر و فیلمبردار و تدوین کننده بسته به این که نوبت‌شان باشد یا نه، اعزام می‌شدند. در این دوره اما اتفاقی که رخ داده این است که تیم ویژه برنامه ۲۰۱۸ به مسکو اعزام شده‌اند تا گزارش‌های ویژه‌شان را برای این برنامه بفرستند. محمدحسین میثاقی گزارشگر ویژه عادل فردوسی پور در مسکو است که در آنجا یک استودیو دارند و همراه با یک فیلمبردار و تدوینگر علاوه بر این که در طول روز گزارش‌های ویژه از حواشی جام جهانی می‌گیرند، در طول پخش برنامه ۲۰۱۸ هم پاسکاری‌هایی میان دو استودیوی مسکو و تهران صورت می‌گیرد و احتمالا مانند برزیل، مهمانان ویژه‌ای هم در استودیوی مسکو خواهند داشت.

میهمانان ویژه؛ پروین در استودیو؟

اگر برنامه ۲۰۱۴ با دونگای برزیلی شروع شد، فردوسی‌پور برای ۲۰۱۸ به سراغ محبوب‌ترین پیشکسوتان فوتبال ایران رفته. حشمت مهاجرانی یکی از گزینه‌هایی است که برای برنامه دوشنبه شب حضورش قطعی شده و گزینه بعدی اما هنوز برای آمدن دو دل است و حضورش را قطعی نکرده است. سلطان پرسپولیسی‌ها، علی پروین که اگر در نهایت به حضور در استودیوی ۲۰۱۸ رضایت بدهد اولین حضورش در یک برنامه زنده را تجربه خواهد کرد. علی پروین به توصیه رفقا حضور در هیچ برنامه زنده‌ای را نمی‌پذیرد و برای همین هنوز هم برای حضور در برنامه عادل فردوسی‌پور تردید دارد. از آنجایی که در سه روز ابتدایی هنوز رقابت‌های جام جهانی آغاز نشده ، تیم ۲۰۱۸ در تدارک قطعی کردن حضور ستاره‌های قدیمی تیم ملی در این برنامه برای این سه روز هستند تا با خاطرات نوستالژیک آنها بار دیگر فوتبال را به موضوع داغ جامعه تبدیل کنند.

کارشناس خارجی؛ سورپرایز!

این که ۲۰۱۸ با مهمانان ویژه داخلی کلید می‌خورد دلیل نمی‌شود که مهمان ویژه خارجی نداشته باشد. فردوسی‌پور در این بخش هم تدارک ویژه‌ای دیده و فعلا حضور یک مهمان خارجی در ۲۰۱۸ قطعی شده. اولین کارشناس ویژه این برنامه که در روز دیدار ایران-مراکش به استودیوی ۲۰۱۸ می‌آید یکی از بازیکنان محبوب آفریقایی است که در لالیگا توپ می‌زده.

مستندهای رازگشا

یکی از تولیداتی که برای ۲۰۱۸ انجام شده، سه مستند ویژه درباره سه دوره حضور ایران در جام جهانی در سال‌های ۱۹۷۸، ۱۹۹۸ و ۲۰۰۶ است. مستندهایی که به پشت پرده اتفاقاتی که برای تیم ملی در آن سال‌ها رخ داده می‌پردازد و در هر کدام به یک سوال تاریخی پاسخ می‌دهد. مثلا این سوال که ایویچ چرا اخراج شد یا بازیکنان تیم ملی ۱۹۷۸ چرا در جریان جام جهانی آن قدر ترسیده بودند و یا گره کار برانکو ایوانکوویچ در سال ۲۰۰۶ چه بود؟

بازگشت کارشناس سینمایی-فوتبالی

حمیدرضا صدر یکی از اولین کارشناس‌هایی است که با «نود» به مخاطبان فوتبال دوست تلویزیون معرفی شد. کارشناسی که هم علاقه زیادی به سینما دارد و هم به فوتبال. درباره فوتبال کتاب می‌نویسد و حسابی مورد توجه است. او سال‌هاست از تلویزیون دور مانده و روی آنتن برنامه «نود» نیامده. ۲۰۱۸ اما بار دیگر این کارشناس محبوب را روی آنتن می‌آورد و از کارشناسی‌های او برای دیدارهای مختلف استفاده می‌کند. محمدرضا احمدی در ۲۰۱۸ جایگزین رضا جاودانی ۲۰۱۴ شده است و به عنوان مجری دوم به استودیوی ۲۰۱۸ می‌آید.

جایزه بزرگ با پیش بینی تورنمنت

مسابقه پیامکی حالا دیگر جز جدانشدنی برنامه‌های عادل فردوسی‌پور هستند. برای ۲۰۱۸ هم این اتفاق رخ داده است و مسابقه پیامکی در قالب پیش‌بینی رقابت‌ها داغ داغ است و جایزه بزرگی هم برای آن در نظر گرفته شده است که از سوی اسپانسرهای برنامه به برنده مسابقه اهدا می‌شود. عادل فردوسی پور که حالا دیگر در ساخت برنامه‌های مشارکتی خبره شده است و از سوی دیگر اسپانسرها هم برای حضور در پرمخاطب‌ترین برنامه تلویزیونی سر و دست می‌شکنند ۲۰۱۸ را با چهار پنج اسپانسر آغاز می‌کند که شاخص‌ترین آنها آپ و روبیکا هستند.

از پای تلویزیون تکان نخورید!

پخش برنامه ۲۰۱۸ از دوشنبه شب آغاز می‌شود و پخش جام جهانی از پنجشنبه شب. عادل فردوسی پور در سه شب ابتدایی که هنوز مسابقات آغاز نشده است، حدودا در همان تایم برنامه «نود» یعنی از بعد از خبر ساعت ۲۲ روی آنتن شبکه سه می‌رود و تقریبا ۹۰ دقیقه برنامه دارد. با شروع رقابت‌ها اما ۲۰۱۸ از حدود نیم ساعت پیش از اولین مسابقه‌ای که قرار است از شبکه سه روی آنتن برود آغاز می‌شود. مسابقات در دل برنامه پخش می‌شوند و پس از پخش آخرین بازی روز، میزگرد مفصلی برای بررسی مسابقات همان روز در دستور کار برنامه ۲۰۱۸ قرار دارد. بنابراین فوتبال دوستان باید هر کاری دارند تقریبا تا پیش از ساعت ۱۸ هر روز انجام بدهند و برای ماراتن‌های هفت هشت ساعته برنامه ۲۰۱۸ آماده باشند تا آیتم‌های ویژه آن را از دست ندهند و عقب نمانند.

 

سازندگی

۱۸ ۶  
آی اسپورت
2018-06-11 21:00:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۶ نظر
مارال
دوشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۷، ۲۱:۰۳
عشقم برنامه های عادل ، تو سخت ترین شرایط هم از دستشون نمیدم .
حمیدرضا
دوشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۷، ۲۲:۴۰
خاک بر سرت! تو پرسپولیسی نیستی!
پرسپولیس واقعی
سه شنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۷، ۰۰:۵۰
لابد تو با این عقیده و ادبیات صدرصد پرسپولیسی هستی!
هرکی مخالف کی روش و عادل باشه و موافق علی کریمی ، فقط پرسپولیسیه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟
۹
مارال
سه شنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۷، ۱۱:۰۸
به حمید رضا : خاک بر سر خود احمقت!
کسی از تو نظر خواست که بخوای نظر بدی اونم در مورد من ؟؟؟؟؟؟؟؟؟
۷
بهادری
دوشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۷، ۲۱:۲۷
عکس رو چرا تغییر دادین!!!! ؟؟؟؟؟
۱
مارال
سه شنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۷، ۰۰:۵۲
test
۵
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر