فهرست
یادداشت روز: اتهام به متهم غایب/ نیلسون هم به سرنوشت کرانچار دچار شد
یادداشت روز: اتهام به متهم غایب/ نیلسون هم به سرنوشت کرانچار دچار شد

یادداشت روز: اتهام به متهم غایب/ نیلسون هم به سرنوشت کرانچار دچار شد

ای اسپورت- زلاتکو کرانچار تا زمانی که در سپاهان بود نه تنها بدون هیچ مشکلی فعالیت می‌کرد که کلی طرفدار هم داشت و بعضا باشگاههای رقیب هم برای مرد کروات سر و دست می‌شکستند و مایل به همکاری با او بودند اما وقتی از ایران رفت و بحث بازگشتش به عنوان سرمربی تیم ملی امید مطرح گشت چنان پرونده عریض و طویلی به لحاظ اخلاقی برای او باز کردند که حضورش در فوتبال ایران را احتمالا برای همیشه منتفی نمود. 
اکنون به نظر می‌رسد که با گذشت یکی دو ماه از آن جریانات اتفاقات مشابهی برای نیلسون کوریا در حال وقوع است. دروازه‌بان سابق پرسپولیس که به‌رغم عملکرد پرنوسانش در فصل اخیر دست‌کم در لیگ‌های دوازدهم و سیزدهم دروازه سرخپوشان پایتخت را بیمه کرده بود به محض ترک ایران با اتهامات عجیب اخلاقی مواجه شد. جالب آنکه هم کرانچار و هم نیلسون در زمان حضورشان در ایران چهره‎های کاملا خوشنامی محسوب می‌شدند که نه فقط از نظر فنی که از حیث رفتاری نیز مورد تمجید و تحسین همیشگی رسانه‌ها و اهالی فوتبال قرار داشتند اما هر دو نفر به فاصله کوتاهی پس از ترک ایران از حیث اخلاقی زیر سوال رفتند. 
البته درباره کرانچار حتی در زمان حضورش در ایران هم شایعاتی درباره گرایش به مشروبات الکی به گوش می‌رسید و اتفاقا همین موضوع وسط دعواهای گاه و بیگاه سپاهان و پرسپولیس دستمایه کنایه‌های محمد رویانیان و علی دایی به مرد کروات قرار گرفت و در مقاطعی جنجال برانگیز شد. اما از آنجا که این شایعات (ولو در صورت صحت) مشخصا به گذشته کرانچار مربوط بود در حد همین متلک انداختن کاربرد داشت و هرگز تا جایی پیش نمی‌رفت که بخواهد مانع فعالیت سرمربی سپاهان شود.
جالب آنکه درباره نیلسون حتی در حد شایعه هم حرف و حدیثی نبود اما دروازه‌بان محبوب برزیلی دتی بعد از ترک ایران ناگهان حکم یک بازیکن خارجی مورددار 
را پیدا کرد. به نظر می‌رسد که نیلسون هم به سرنوشت کرانچار دچار شده و درست زمانی که به دلیل حضور نداشتن در ایران حتی امکان دفاع از خود را هم ندارد از طرف ایرانی‌ها با اتهاماتی بس سنگین مواجه شده است. 

جدای از متفاوت بودن نوع اتهامات تفاوت دیگر در این است که برخلاف نیلسون که به خاطر سن و سال بالا خیلی امیدی به ادامه فعالیتش به عنوان دروازه‌بان در ایران نبود درباره کرانچار پس از قطع همکاری با سپاهان احتمال بازگشت مجدد به کشور می‌رفت تا جایی که حتی خود او هنگام ترک ایران از بازگشت قریب الوقوعش گفته بود. البته بین ماجرایی که برای این دو نفر اتفاق افتاد یک تفاوت دیگر هم وجود داشت و آن اینکه بساط ممنوع الفعالیت شدن کرانچار توسط دفتر ارزشیابی و نظارت وزارت ورزش و جوانان پهن شد اما برای نیلسون در کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال پرونده‌ای مفتوح است. صرف‌ نظر از اینکه این اتهامات وارد هستند یا نه زمان مطرح شدنشان اشکال دارد. اینکه چرا این چهره‌های سرشناس خارجی زمانی که دیگر در ایران نیستند و هیچ امکانی برای دفاع از خود ندارند با این قبیل اتهامات روبرو می شوند. شاید با این اوصاف بقیه خارجی‌های موفق و خوشنام فوتبال ایران هم از هم‌اکنون باید کلاه خود را قاضی کنند و اگر پس از ترک ایران با اتهامات سنگینی مواجه شدند خیلی تعجب نکنند.

     
آی اسپورت
2015-01-22 13:53:40
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر