فهرست
ظهارات عجیب یک نماینده مجلس: اگر فوتبال تعلیق شود، ارزش دارد/ خود گودرزی را هم برکنار می‌کنیم!/ بودجه تیم ملی را ما می‌دهیم، پس حق دخالت هم داریم!/ کی‌روش نوچه فیفاست
ظهارات عجیب یک نماینده مجلس: اگر فوتبال تعلیق شود، ارزش دارد/ خود گودرزی را هم برکنار می‌کنیم!/ بودجه تیم ملی را ما می‌دهیم، پس حق دخالت هم داریم!/ کی‌روش نوچه فیفاست

ظهارات عجیب یک نماینده مجلس: اگر فوتبال تعلیق شود، ارزش دارد/ خود گودرزی را هم برکنار می‌کنیم!/ بودجه تیم ملی را ما می‌دهیم، پس حق دخالت هم داریم!/ کی‌روش نوچه فیفاست

آی اسپورت- مجید منصوری که دقایقی بعد از شکست تیم ملی ایران مقابل عراق در جام ملت‌های آسیا، پیامکی انتقادی مبنی بر وجود فساد و بوی تعفن در فوتبال کشور به وزیر ورزش ارسال کرد، در گفت‌وگو با ایمنا به دفاع از دیدگاهش پرداخت. از نظر وی، مقصر اصلی تمام مشکلات کنونی فوتبال ایران علی کفاشیان بوده و وزیر ورزش باید هرچه سریعتر نسبت به این مسئله اقدام کند. 
منصوری اعتقاد دارد که حتی اگر فوتبال ایران در صورت دخالت‌های سیاسی تعلیق شود، مشکلی ندارد اما مهم این است که علی کفاشیان دیگر در رأس فدراسیون فوتبال نباشد. آخرین اظهار نظر جالب منصوری هم به دخالت‌های دولت و مجلس در فوتبال کشور مرتبط می‌شود، جایی که او اعلام می‌کند چون بودجه از طریق مجلس تصویب می‌شود و به دولت اختصاص داده می‌شود، آنها حق دخالت در فوتبال کشور را دارند! 
متن گفت‌وگو با این نماینده مجلس که رئیس کمیته ورزش همگانی فراکسیون ورزش مجلس نیز هست، در ادامه می‌خوانید. 


سلام. درباره نامه‌ای که به وزیر ورزش درباره نتیجه اخیر تیم ملی فوتبال نوشتید، خدمت شما تماس گرفتیم.

البته من برای او پیامک فرستادم چون مجلس تعطیل است و نتوانستم برای او نامه بنویسم!
 

می‌خواستم درباره تعفنی که اعتقاد دارید، در فوتبال وجود دارد، صحبت کنید. این محتوای نامه‌ای یا بهتر است بگوییم پیامکی بود که شما خطاب به وزیر ورزش نوشته بودید. 


بله. متأسفانه همه چیز در فوتبال معامله گری است؛ خود آقای کی‌روش که نوچه فیفا است و از آن طرف رئیس فیفا از آقای رئیس فدراسیون فوتبال دفاع می‌کند. از این طرف می‌گویند که فیفا نمی‌گذارد که تغییری صورت گیرد و همواره دفاع می‌کند و همین است که فدراسیون ما اهل معامله شده است و با تمام دنیا ارتباط دارد. کفاشیان به جای آنکه برنامه‌ریزی درست و حسابی و بازی‌های تدارکاتی مناسبی برگزار کند، تا مثل والیبال خوب بدرخشیم، به فکر ریاست خودش است و سال‌های سال است که آقای کفاشیان به صندلی خودش چسبیده است. 


یعنی شما راهکار رفع همه مشکلات را برکناری آقای کفاشیان می‌دانید؟


بهترین راهکار این است که کفاشیان و تیمش از فدراسیون بروند و یک فرد مناسب بر رأس فوتبال کشور قرار گیرد تا از صاحب‌نظران این حوزه نیز استفاده کند. سال‌های سال است که آقای کفاشیان بر فوتبال ما چمباتمه زده است و بر سر ریاست این فدراسیون قرار گرفته است.


حتما می‌دانید که این بحث باید از طریق مجمع فدراسیون فوتبال اتفاق بیفتد و خود مجمع نسبت به برکناری رئیس فدراسیون اقدام کند؟


ما حتی اعلام می‌کنیم که اگر وزیر توان این کار را ندارد، وزیر ورزش را برکنار می‌کنیم! اگر قرار است که فدراسیون ضعیف عمل کند و وزیر نتواند پاسخ دهد، او به درد نمی‌خورد.


بحث ما این نیست. بحث ما تشکیلات فیفا است. باید بدانید که اگر رفتار سیاسی و دخالت بی‌جا از طرف وزیر و برکناری از طرف وی صورت گیرد، ممکن است فیفا با این مسئله برخورد کند و ممکن است فوتبال ایران تعلیق شود؟ 


به نظر من برخورد فیفا ارزشمندتر از این است که آقای کفاشیان بر کرسی مسند قدرت فدراسیون بماند و مرتب باعث مشکل در فوتبال ما شود. 


یعنی از نظر شما اینکه فوتبال ایران از طرف فیفا تعلیق شود، مشکلی ندارد؟ 


نه. این حضور در جام جهانی ارزش ندارد. ما با ماندن کفاشیان لزومی ندارد که در جام جهانی باشیم. وقتی در جام ملت‌ها این نتیجه را می‌گیریم، در جام جهانی بدتر نتیجه می‌گیریم زیرا می‌گویند سالی که نکوست، از بهارش پیداست. ما در جام نباشیم، خیلی بهتر از این است که کفاشیان را داشته باشیم و بعد نتوانیم برویم موفق شویم. مثل این است که شما عملیاتی انجام دهیم که از اولش رئیس شکست‌خورده‌ای داشته باشیم، پس بهتر است اصلا عملیاتی انجام ندهیم تا شکست هم نخوریم زیرا فرمانده ضعیف است. به نظر من مقصر اصلی تمام باخت‌های ایران در فوتبال، آقای کفاشیان است و بس! نه مربیان مقصر هستند و نه بازیکنان زیرا آنها تلاش خود را کرده‌اند. اگر کفاشیان بر فدراسیون نباشد، قطعا برنامه‌ریزی فدراسیون بهتر می‌شود زیرا اکنون ما برنامه‌ریزی خاصی در فوتبال نداریم. 


اجازه بدهید یک سئوال دیگر هم بپرسیم. اگر این اتفاق نمی‌افتاد و ما در پنالتی‌ها این نتیجه را واگذار نمی‌کردیم و ایران پیروز مسابقه می‌شد، آیا این پیامک باز هم ارسال می‌شد؟ حتما می‌دانید که واگذاری نتیجه در پنالتی بر اساس شانس است نه معادلات فوتبالی. 


من چند ماه است که نسبت به این مسئله انتقاد دارم و بارها به آقای گودرزی هم گفته‌ام که این فدراسیون فوتبال با بودن کفاشیان راه به جایی نمی‌برد. فدراسیون‌های دیگر مثل والیبال، وزنه‌برداری و کشتی و دیگر فدراسیون‌ها مرتب در حال حرکت هستند و نه منتظر این هستند که فیفا حرف بزند و نه چیز دیگر. اینها اما تا ما چیزی می‌گوییم، اعلام می‌کنند که فیفا فلان و بهمان می‌کند. مگر ما منتظر چه هستیم؟ اگر واقعا دنبال نتیجه‌گیری هستید و از بیت‌المال و بودجه کشور قرار است برای فوتبال هزینه شود، کسانی مثل ما(نمایندگان مجلس) و دولت که مسئول بودجه هستند، این حق را داریم که بگوییم ایشان(کفاشیان) دارد بودجه را به باد می‌دهد و نمی‌تواند به خوبی از آن استفاده کند. به هر حال به نظر من حتی اگر تیم ملی به جام جهانی برود، ارزشمندتر از این است که کفاشیان بر مسند قدرت بماندو باز هم شکست بخورد. 


به نظر شما اهالی فوتبال و اعضای مجمع خودشان این تشخیص را ندارند که کفاشیان را برکنار کنند یا نسبت به شرایط کنونی تصمیم‌گیری کنند؟


نمی‌دانم شما چقدر نسبت به شرایط ورزش ما آگاهی دارید اما متأسفانه در فدراسیون‌های ما همه آنها لابی‌های اقتصادی و اجتماعی غوغا می‌کند و این مسائل در فوتبال وجود دارد. 


یعنی می‌گویید آقای کفاشیان با فساد فوتبال در ارتباط است؟


به نظر بنده آقای کفاشیان به هر نحوی لابی‌گری شدیدی می‌کند و این دیگر بر گردن خودش است. او می‌خواهد به هر نحوی کرسی و صندلی‌اش را حفظ کند. به هر حال هر انتخابی نیاز به لابی و صحبت دارد. 


خود شما که نماینده مجلس شدید، برای انتخابتان رایزنی نکردید؟


 نه، این مسئله تفاوت دارد. یک زمان هست که ما خودمان را در معرض دید می‌گذاریم و به مردم معرفی می‌کنیم و یک زمان نیز وجود دارد که اینها لابی‌هایی می‌کنند که نامناسب نیست. در دنیا وقتی تیم‌های ملی شکست می‌خورند، روسای فدراسیون‌ها می‌روند و استعفا می‌دهند اما اینها فقط و فقط توجیه یاد گرفته‌اند. او چند سال است در مسند قدرت مانده و فقط توجیه یاد گرفته است. کفاشیان تا کی می‌خواهد در مسند قدرت بماند و مگر در مملکت ما قحط الرجال است؟ 


پس از نظر شما تمام مشکلات زیر سر آقای کفاشیان است؟


 به نظر من تمام مشکلات ما زیر نظر رئیس فدراسیون فوتبال و تیمش است. شما نگاه کنید عراق که با داعش دست و پنجه نرم می‌کند و مشکلات زیادی دارد، بازی‌های تدارکاتی بیشتری از ما داشته است. از نظر بنده نتیجه مهم نیست بلکه رفتن کفاشیان اهمیت دارد!

     
آی اسپورت
2015-01-23 19:01:05
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر