فهرست
خسرو حیدری: می خواهم با استقلال هت تریک قهرمانی کنم/با کی روش دنبال صعود به مرحله دوم جام جهانی هستیم
خسرو حیدری: می خواهم با استقلال هت تریک قهرمانی کنم/با کی روش دنبال صعود به مرحله دوم جام جهانی هستیم

خسرو حیدری: می خواهم با استقلال هت تریک قهرمانی کنم/با کی روش دنبال صعود به مرحله دوم جام جهانی هستیم

آی اسپورت- مدافع بی حاشیه استقلال به آینده این تیم بسیار خوشبین است و می گوید قصد دارد در پایان فصل با آبی ها هت تریک قهرمانی کند. البته خسرو حیدری علاوه بر دو قهرمانی در لیگ برتر در جام حذفی هم با آبی ها قهرمان شده است. او همچنین در این گفت و گو از اتفاقات جام ملت ها حرف می زند و در پایان می گوید، حضور کروش به نفع فوتبال ایران است.

از شرایط خوب استقلال در این روزها شروع کنیم. سه بازی را پشت سر هم برده اید، این نوید قهرمانی استقلال را در پایان فصل می دهد؟ 
متاسفانه در اواخر نیم فصل اول بازی های خوبی انجام ندادیم ولی در تعطیلات، تیم توانست بدنسازی خوبی انجام دهد. ضمن اینکه بازیکنانی که در تیم ملی بودند با شرایط خوبی به استقلال بازگشتند. فعلا که شروع مان بسیار خوب بوده و توانسته ایم سه بازی را پشت سر هم ببریم. مطمئنا باید این روند را ادامه بدهیم تا هواداران مان خوشحال شوند. 
چه اتفاقی افتاد که استقلال توانست در نیم فصل دوم، شرایط خود را تغییر دهد. به نظر می رسد یکدلی و اتحاد در تیم بیشتر شده است. 
من نمی خواهم خیلی به گذشته بازگردم ولی حالا رفاقت در تیم ما بیشتر شده است. به هر حال بازیکنان ملی پوش هم شاید در آن شرایطی نبودند که بتوانند به تیم کمک زیادی کنند ولی در نیم فصل دوم همه چیز عوض شده است. همه به این نتیجه رسیدند که باید رفاقت در تیم بیشتر باشد. ما از اردوی تیم ملی در شرایطی جدا شدیم که از لحاظ بدنی شرایط خوبی داشتیم. توانستیم که تیم بهتری نسبت به اواخر نیم فصل داشته باشیم. 
حضور بازیکنان جدید چقدر به استقلال کمک کرده است. اکثر آنها هم سابقه پوشیدن پیراهن استقلال را دارند. 
بازیکنانی که به تیم اضافه شده اند، بازیکنان خوبی هستند. بازیکنانی چون عنایتی، طالب لو یا میلاد نوری قبلا برای استقلال بازی کرده اند و با جو تیم آشنا هستند. آنها توانستند خیلی خوب خودشان را با تیم وفق دهند. دیدید که طالب لو در بازی پیکان عملکرد خوبی داشت و توانستیم، به کمک هم باز پیکان و دو بازی قبلی را ببریم. همه هدف شان در تیم کمک است. 
استقلال در اواخر نیم فصل دوم، امتیازهایی را از دست داد. نمی شد مثل اوایل فصل، شرایط خوب تان را در آن روزها هم حذف کنید؟
ما نیم فصل اول را خوب شروع کردیم ولی متاسفانه نشد که در ادامه روند خوبی داشته باشیم. این هم به خاطر مشکلاتی بود که به وجود آمد، از جمله مصدومیت ها که واقعا به استقلال ضربه زد. یکسری مسایل حاشیه ای دیگر هم بود که باعث شد تیم خوب نتیجه نگیرد ولی فکر می کنم حالا به شرایط خوبمان برگشته ایم و می توانیم باز بهتر و بهتر شویم. نباید بگذاریم شرایط استقلال دوباره مثل نیم فصل شود؛ یعنی خوب شروع کنیم و بد تمام. باید هر روز بهتر شویم. 
در نیم فصل اول حاشیه هایی برای بعضی از بازیکنان پیش آمد ولی خسرو حیدری از همه بی حاشیه تر و ساکت تر بود. گویا دوست داشتید در آرامش به کارتان ادامه بدهید. 
من همیشه سعی می کنم کمتر در حاشیه باشم. امسال انگیزه زیادی برای موفقیت در استقلال و جام ملت ها داشتم. به هر حال قبل از جام ملت ها آن مصدومیت برای من پیش آمد و نشد صد درصد برای بازی ها آماده شوم. خیلی انگیزه داشتم که سال خوبی را پشت سر بگذارم و هنوز این انگیزه را دارم. متاسفانه در استرالیا تنها دو سه روز قبل از بازی اول به تمرینات اضافه شدم. به خاطر همین کمتر هم توانستم بازی کنم، این هم طبیعی بود چون تازه به تیم اضافه شده بودم. الان خوشحالم که می توانم برای استقلال مثمر ثمر باشم و بتوانم سهمی در قهرمانی استقلال در پایان فصل داشته باشم. 
اگر درپایان فصل قهرمان شوید، این چندمین قهرمانی شما در استقلال خواهد بود؟
من تا به حال دو بار با استقلال در لیگ قهرمان شده ام و یک بار هم جام حذفی. در واقع این هت تریک قهرمانی من با استقلال خواهد بود. 
اگر موافق باشید، کمی به عقب برگردیم؛ به تورنمنت جام ملت های آسیا. از اینجا شروع کنیم که آیا این تورنمنت برای تو خوب بود؟ 
همانطور که گفتم من برای جام ملت ها انگیزه زیادی داشتم ولی مصدوم شدم. این مصدومیت هم خیلی من را عقب انداخت. من با مصدومیت همراه تیم به اردوی آفریقای جنوبی رفت و نشد آنجا تمرین کنم. بعد همراه با تیم ملی به استرالیا رفتم. آنجا هم نتوانستم تمرین کنم. بیشتر اختصاصی تمرین می کردم. نمی شد به پایم فشار بیاورم. سه روز قبل از بازی بحرین بود که تازه تمرینات را شروع کردم. به هر حال آقای کروش در این مدت یک مقدار ارنجش را به دست آورده بود که از چه بازیکنانی استفاده کند. من اگر مصدوم نمی شدم از بازی اول بازی می کردم ولی چون مصدوم شدم، در ترکیب قرار نگرفتم. در بازی دوم مقابل قطر بود که نیم ساعت به میدان رفتم و توانستم یک مقدار آماده شوم. پس از آن در بازی امارات فیکس بازی کردم که فکر می کنم شرایط آب و هوایی بد و سنگین بود، مخصوصا برای خودم. در آن بازی بیشتر شکل کار طوری بود که بیشتر مناظر بودیم از امارات فرصت بگیریم و به گل برسیم. بازی بیشتر دست آنها بود و از سویی، زوج همیشگی ام کنارم نبود. من و دژاگه زوج خوبی هستیم ولی من با جهانبخش که کم کنار هم بازی کرده ایم، در ترکیب قرار گرفتیم. 
در بازی با کره جنوبی هم زوج شما و جهانبخش بازی کرد و در هما مسابقه هم بیشتر بار دفاعی روی دوشتان بود. جهانبخش زیاد عقب نمی آید و این وظیفه شما را سنگین تر می کند، درست است؟
در بازی کره جنوبی به من خیلی فشار آمد چون زیاد با جهانبخش بازی نکرده بودم. او در باشگاهش بیشتر میل تهاجمی دارد تا تدافعی. در بازی امارات در ترکیب قرار گرفتیم و نشد خیلی با هم مچ باشیم. البته خیلی صحبت می کردیم که زوج خوبی داشته باشیم. در بازی با عراق هم که آقای کروش از من خواست گرم کنم تا به جای اشکان به زمین بروم چون کمر درد داشت. گرم کردم ولی اشکان توانست بازی کند. روند بازی هم به طوری پیش رفت که من در بین تعویض ها نبودم. 
شما در تیم ملی هم دفاع راست بازی می کنید و هم هافبک راست. این تغییر پست، اذیتتان نمی کند؟
من هم جلو بازی می کنم و هم دفاع. در باشگاه هم شرایطم همین شکلی است. یکسری بازی ها مثل دربی دفاع راست بودم یا در همین بازی آخر مقابل پیکان، هافبک راست بازی کردم. مشکلی در این زمنه ندارم و اتفاقا خوشحالم که می توانم در چند پست بازی کنم. حتی کروش در نیم ساعت بازی قطر از من در کنار نکونام استفاد کرده چون 3-3-4 بازی می کردم. آندو و مسعود شجاعی روی دست نکونام بازی می کردند و من باید کنارش قرار می گرفتم. در بازی قطر می شد بیشتر به چشن بیایم. رضا قوچان نژاد می توانست اما این کار را نکرد. کروش هم معتقد بود می شد توپ بیشتر به جناح راست بیاید. به هر حال رضا در آن مسابقه تحت فشار بود و دوست داشت اولین گل اش را در جام ملت ها بزند. اگر او در آن بازی من را راه می انداخت شانس گلزنی خودش هم بیشتر می شد چون نهایتا آن توپ به خودش می رسید. رضا اما هیجان گلزنی داشت. با این حال مشکلی وجود نداشت.

قوچان نژاد عادت دارد بازی را به چپ ببرد. درست است؟

بله، خودش هم همیشه می گوید من بیشتر تمایل به چپ دارم چون چپ پا هست. می شد او در چند صحنه پاس بده و هردوی ما در موقعیت گلزنی قرار بگیریم. 
بعد از بازی عراق و شکست مقابل این تیم بحث هایی پیش آمد ولی مردم با این وجود راضی بودند. فکر می کنید دلیل چه بود؟
من فکر می کنم مردم به این خاطر راضی هستند که ما دو بار 10 نفره به بازی برگشتیم.با اینکه نتوانستیم بین 4 تیم برویم، مردم راضی بودند چون می گفتند شما با تمام وجود مقابل عراق بازی کردید. من خودم در خیابان با هرکس حرف می زنم، از این مسئله راضی است و می گوید مقابل عراق، 10 نفره فوق العاده بازی کردید و نتیجه را برگرداندید. البته من معتقدم با این تیم می توانستیم بهتر نتیجه بگیریم ولی متاسفانه 10 نفره شدیم و کارمان سخت شد. عراق خیلی تیم قدرتمندی نبود ولی وقتی داور یکی از بازیکنان ما را اخراج کرد، آنها سوار بازی شدند وگرنه مطمئن باشید با دو سه گل اختلاف آنها را می بردیم. آقای داور هم واقعا به اشتباه سوت زد و به پولادی کارت داد. تصمیم اش سختگیرانه بود و می شد کارت زرد دوم را ندهد ولی این کار را انجام داد و ما را 10 نفره کرد. دیدید که در نهایت بازی را هم به پنالتی باختیم. با همدلی ای که در تیم ملی وجود داشت می شد یک مدال در جام ملت ها بیاوریم ولی متاسفانه نشد. 
بعد از جام ملت ها همه بازیکنان به حمایت از کارلوس کروش پرداختند. چرا؟
از روز اولی که کروش به ایران آمد من کنار تیم ملی بودم. فکر می کنم کارش را از مقدماتی جام جهانی و با بازی مالدیو شروع کرد. کروش و دستیارانش سعی کردند یک تیم خوب درست کنند و به معنای واقعی یک تیم باشیم. فکر می کنم گل سرسبد بازی های ما هم، بازی های جام جهانی بود؛ البته نه از نظر امتیازی بلکه از نظر فوتبالی. در واقع مردم را راضی نگه داشتیم. الان هم با اینکه نتوانسته ایم در جام ملت ها مدال بیاوریم ولی مردم مثل جام جهانی راضی هستند. این نشان می دهد در چند سالی که کروش بوده، واقعا در تیم ملی کار کرده و توانسته نقطه ضعف های فوتبال ایران را برطرف کند. فکر کنم در جام جهانی هم طبق آن داشته هایی که داشتیم، خوب نتیجه گرفتم. شاید بعضی ها بگویند در این چند سال کروش یک تیم دفاعی درست کرده است ولی واقعا این مسئله در تیم ملی جواب داده است. یعنی شاید اگر ما در هر بازی می خواستیم هجومی بازی کنیم، چیزهایی را که به دست آورده ایم، هرگز به دست نمی آوردیم؛ مثل بازی خوبی که جولی آرژانتین کردیم. در آن مسابقه ما باید دفاع می کردیم و به ضد حمله دل می بستیم که همینطور هم شد. کروش و دستیارانش خیلی خوب حریفات را آنالیز می کنند. در مجموع آنها تیم خوبی درست کرده اند. کروش می تواند تیم ملی را به جام جهانی روسیه ببرد. قطعا او هدفش تنها این نیست چون قبلا تیم ملی را به جام جهانی برده است. این بار با کروش باید به دنبال مرحله دوم جام جهانی باشیم. هدف کروش همین خواهد بود. در جام جهانی گذشته به هر حال ما دنبال این نبودیم که از گروه بالا برویم. تا به حال هم به این موضوع فکر نکرده ایم. دنبال این بودیم که بتوانیم در برزیل بازی خوبی انجام دهیم تا مردم راضی باشند. فکر می کنم از همین حالا باید به فکر جام جهانی بعدی باشیم؛ اول اینکه به رقابت ها صعود کنیم و دوم اینکه به مرحله دوم بازی ها صعود کنیم. 
حرف خاصی مانده که بخواهید بزنید؟ 
من قبل از بازی استقلال خوزستان، پیش از شروع تعطیلات نیم فصل آسیب دیدم. قبل از اینکه جواب MRI پایم بیاید، با استقلال تمرین کردم و می خواستم برای تیم بازی کنم. همان تمرین باعث شد که دو هفته عقب بیفتم. اگر در آن جلسه تمرینی حضور نداشتم، زودتر به جام ملت ها می رسیدم ولی باز ناراحت نیستم و هدفم این بود که به استقلال کمک کنم و بتوانم هواداران خیلی خوبمان را خوشحال کنم. در آن شرایط استقلال به من نیاز داشت. ارادت خاصی به امیر قلعه نویی دارم چون چند قهرمانی کنار ایشان به دست آورده ام و دوست نداشتم در آن شرایط، دستش را خالی بگذارم. منتی هم نیست چون من هر چه دارم از استقلال است. از استقلال به تیم ملی رسیدم و قهرمانی های خوبی با این تیم و هوادارانش داشتم. امیدوارم که امسال هم تیم را قهرمان کنیم چون این هواداران استحقاق بهترین ها را دارند. باید از آنها یک تشکر ویژه کنم که در سردترین روز سال هم به حمایت از استقلال می پردازند. امیدوارم در پایان فصل یک قهرمانی شیرین را به همه آنها تقدیم کنیم و من خودم بتوانیم هت تریک قهرمانی داشته باشم.

     
آی اسپورت
2015-02-15 14:40:02
نظر دهید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر