فهرست

گزارش ویژه از گزینه اصلی سرمربیگری پرسپولیس: ۶کشور، ۶جام، ۶ اخراج

برانکو\" هفت سال بعد از شروع کار مربیگیری در کرواسی، به عنوان دستیار \"میروسلاو بلاژویچ\" سرمربی تیم ملی این کشور شد. این دو نفر در جام‌جهانی 1998 کرواسی را به مقام سوم رساندند. هرچند با توجه به حضور \"برانکو\" به عنوان دستیار در کنار \"بلاژویچ\"، نمی‌توان این افتخار را به عنوان افتخارات سرمربیگیری او به حساب آورد. دستیار \"بلاژویچ\" بعد از پایان جام‌جهانی فرانسه مدتی در آلمان سرمربی هانوفر بود.

افتخارات \"برانکو\" بعد از جدایی \"بلاژویچ\" از تیم ملی ایران آغاز شد. او سال 2002 با تیم ملی به قهرمانی بازی‌های آسیایی رسید، سال 2003 فاتح چلنج‌کاپ آسیا و غرب آسیا شد و سال 2004 ایران را در مکان سوم جام ملت‌های آسیا قرار داد. سال 2006، تیم ملی با \"برانکو\" برای سومین بار در تاریخ مجوز حضور در جام‌جهانی را کسب کرد.

\"برانکو\" بعد جدایی از تیم ملی تا سال 2010 کارنامه خوبی داشت. او سال 2007، دیناموزاگرب را با نتایجی فوق‌العاده قهرمان لیگ و جام حذفی کرواسی کرد. تیم او در 33 بازی 30 برد، دو تساوی و تنها یک شکست بدست آورد و 92 امتیاز از 99 امتیاز ممکن را گرفت. با این وجود، او بخاطر اختلاف با مدیرعامل باشگاه آخر فصل جدا شد. بعد از حدود دو سال خانه‌نشینی، برانکو سال 2010 روی نیمکت شاندونگ لیونگ نشست و این تیم را قهرمان سوپرلیگ چین کرد. او در سال 2011 بعد از گذشت تنها شش هفته از سرمربیگری این تیم استعفا کرد و از چین رفت.

 \"\"

 \"برانکو\" بعد از چین، به افتخار مهمی در دنیای فوتبال نرسید. او مدتی سرمربی الاتفاق عربستان و الوحده امارات بود و بعد از نتایج متوسط در هر دو تیم اخراج شد. سرمربی احتمالی پرسپولیس، فصل پیش پنج هفته روی نیمکت دیناموزاگرب نشست. او تیم رده اول جدول را تحویل گرفت و بلافاصله بعد از رفتن به رده دوم حکم اخراجش صادر شد.

حتی در صورت محاسبه نکردن سه جام \"برانکو\" با تیم ملی ایران، او با دو قهرمانی لیگ و یک جام حذفی در کرواسی و چین بعد از کرانچار پرافتخارترین مربی است که پا به پرسپولیس می‌گذارد. \"حمید درخشان\" سرمربی پرسپولیس در کارنامه مربیگری‌اش یک نایب‌قهرمانی جام حذفی دارد. علی دایی پیش از حضور در پرسپولیس یک قهرمانی لیگ داشت. \"نلو وینگادا\" یک بار قهرمان لیگ مصر شده بود. \"قطبی\" سابقه سرمربیگری نداشت. \"آری‌ هان\" یک لیگ و یک جام حذفی بدست آورده بود. \"راینر زوبل\" و \"وینگو بگوویچ\" هنوز هم مربیانی بدون افتخار هستند. \"علی پروین\"، سرمربی پرسپولیس در دوره‌های اول، دوم و پنجم لیگ برتر هم اوایل دهه شصت مربیگری را با پرسپولیس آغاز کرد.

تنها سرمربی پرافتخارتر از \"برانکو\" که در این 14 دوره توسط مسئولان پرسپولیس به این تیم آورده شد، \"زلاتکو کرانچار\" بود. \"کرانچار\" هم مثل \"برانکو\" پیش از حضور در پرسپولیس دو قهرمانی لیگ داشت اما یک جام حذفی بیشتر از سرمربی سابق تیم ملی ایران کسب کرده بود. \"کرانچار\" و \"برانکو\" سال 2006 به عنوان سرمربیان کرواسی و ایران در جام جهانی حاضر بودند.

 

\"\"

 نویسنده: نستوه بزرگی/ ایفکا

     
آی اسپورت
2015-02-18 15:33:49
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر