فهرست
برانکو، مأمور احیا؛ این بار شجاع خلیل زاده
برانکو، مأمور احیا؛ این بار شجاع خلیل زاده

برانکو، مأمور احیا؛ این بار شجاع خلیل زاده

آی اسپورت - سال اولی که شجاع خلیل‌زاده به پرسپولیس آمد انتقادات از عملکرد او بسیار زیاد بود. نمایش‌های فنی این بازیکن کمتر کسی را متقاعد می‌کرد. اشتباهات او گل‌درشت بود و ازجمله در ۲بازی آسیایی برابر الهلال عربستان و السد قطر حسابی برای پرسپولیس گران تمام شد. مهم‌ترین اشکال فنی خلیل‌زاده در این مدت ضعف عجیب او روی توپ‌های زمینی بود. شجاع که با قد و قواره خوبش مشکلی برای سرزنی ندارد، روی زمین چهره دیگرش را نشان می‌داد. اشتباهات او درتوپ‌گیری و ناتوانی‌اش برابر مهاجمان خلاق و تکنیکی به مشکل بزرگ سرخپوشان تبدیل شده بود. به‌علاوه فقدان تمرکز و شاید خونسردی کاذب خلیل‌زاده باعث می‌شد این بازیکن در ارسال پاس‌های ساده هم با مشکل مواجه باشد و بعضا بازیکنان رقیب را تغذیه کند.

به این فهرست بلندبالا باید دعواهای زرگری شجاع را هم اضافه می‌کردیم؛ جایی که به‌نظر می‌رسید او ناتوان از اقناع فنی کارشناسان و هواداران، می‌کوشید این خلاء را با داد و بیدادهای الکی و گرفتن ژست تعصب افراطی پر کند، اما حتی این رویکرد هم به ضرر پرسپولیس بود. به یاد بیاورید که در بازی رفت مرحله گروهی با السد، دعوای کاملا غیرضروری شجاع با بغداد بونجاح چه بر سر پرسپولیس آورد و چگونه پایه‌گذار گل اول تیم قطری و تغییر روند بازی شد. مجموعه این مسائل باعث شده بود شجاع استارت خوبی در پرسپولیس نداشته باشد، اما این فصل او همه مخالفانش را غافلگیر کرده است. چیزی که این فصل از شجاع دیده شده، کاملا متفاوت بوده است. مدافع محبوب برانکو، به شکل عجیبی مسلط، کم‌اشتباه و کارگشا نشان داده است.

او ضمن حفظ مهارتش در کنترل توپ‌های بلند، روی زمین هم بسیار سختگیرتر از گذشته شده است. شجاع این فصل خیلی کم دریبل می‌خورد. او با تامل و آگاهی محیطی بیشتری در زمین حاضر است و کاملا روشن است که تمرکز بیشتری نسبت به قبل دارد. شجاع نه‌تنها اشتباهات عجیب فصل قبل در بازی‌سازی از عقب زمین را ندارد بلکه حتی به بیرانوند هم تذکر می‌دهد توپ را بیش از حد زیر پای خودش نگه ندارد و تیم را دچار دردسر نکند. همین تذکر هم بود که باعث شد در یک لحظه از بازی پرسپولیس و تراکتورسازی بین شجاع و بیرانوند جدل لفظی به‌وجود بیاید. بازی شجاع این فصل یک آپشن جدید هم پیدا کرده که تکل‌های خوب و نجات‌بخش این بازیکن است؛ از آنهایی که یک نمونه‌اش را در همین بازی با ماشین‌سازی دیدیم و نمونه بهترش در نیمه اول بازی رفت با کاشیما آنتلرز در ژاپن اتفاق افتاد.

برخی از هواداران پرسپولیس حتی قبل از جذب خلیل‌زاده هم نسبت به این بازیکن بدبین بودند و با توجه به اشتباهات جسته و گریخته او در تراکتورسازی و سپاهان، از اصرار ادامه‌دار برانکو برای حضور شجاع ابراز تعجب می‌کردند. با وجود این به‌نظر می‌رسد او هم در پرسپولیس «احیا» شد و الان درحال پشت سر گذاشتن بهترین فصل فوتبالی‌اش است. به این ترتیب شجاع را هم می‌توان به لیست بلندبالای بازیکنانی اضافه کرد که کیفیت فنی‌شان زیرنظر برانکو متحول شد؛ از علی علیپور و کمال کامیابی‌نیا و صادق محرمی و محمد انصاری تا محسن مسلمان که بهترین مثال ممکن از این دست است. یادمان باشد شجاع این فصل آنقدر ترقی کرده که خیلی آسان بازی در پست غیرتخصصی دفاع راست را هم می‌پذیرد و تازه آنجا مثلا آن پاس منجر به پنالتی حیاتی را در بازی رفت با السد برای علی علیپور می‌فرستد.

همشهری ورزشی

۱۴۰ ۴  
آی اسپورت
2018-12-02 16:18:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۴ نظر
علی پرسپولیسی
يكشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۷، ۱۵:۲۵
و بشار رسن
قاسم
يكشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۷، ۱۶:۳۹
کدوم احیا؟؟؟ اگه مهربونی عمو داورا و احکام مضحک بابا حسن زاده نبود این علیل زاده با این جفتک پرونیاش یه بازی در میون محروم بود و اصلا نمیتونست بازی کنه که از خودش چیزی نشون بده. برانکارد یه درصدی اگه بیل زن بود مسلمان-بابک حاتمی-ربیع گاو-نورمحمدی- جعفرپور و بنگر رو احیا میکرد
۲ ۱
کیسه کشی با اسامی مختلف
يكشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۷، ۱۷:۰۵
مانی ابی، مسعود زمانی و اینک قاسم کیسه کش!
کیسه کش برای هزارمین بار با اسامی مختلف کامنت میذاری کامنت ها نباید شبیه هم باشه لااقل! هرچند شعورت به همچین چیزایی نمیرسه. البته فقط یه کیسه کش حسود و ابله میتونه همچین نظری داشته باشه وقتی تیمش رسما تبریزی سه و نیم میلیاردی رو راحت به فنا میده
بابیلو
يكشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۷، ۲۱:۲۴
یه روز،استاد سر کلاس از دانشجوها یک سوال ساده کرد:برق را کی اختراع کرد؟ زودتر از بقیه،دانشجوی سهمیه و ساکن ساندیس،جواب داد مقام معظم ...!!! استاد با ترس ،آب دهنش را قورت داد و گفت اگه ما را اسیدپاشی نمی کنید قبول کنید که ادیسون هم یه کوچولو به ایشان کمک کردند در این اختراع!!!! حکایت این بازیکن همه چیز تمام است و تعریف از برانکوی معظم!!!! کدام با شرافتی هست که نقش پررنگ داوران را در پیشرفت این بازیکن،نادیده بگیرد؟برانکو کیه دیگه؟حداقل در مورد این بازیکن.
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر