فهرست
به این دو میثاقی رحم کنید
به این دو میثاقی رحم کنید

به این دو میثاقی رحم کنید

آی اسپورت - نفرت‌آفرینی بدون مرز؛ این انگار ماموریت ابدی بخشی از بدنه تلویزیون دولتی در ایران است. غیرپاسخگوترین رسانه همه دوران، متکلم وحده تمام تاریخ و سازمانی که تار و پودش را با جمود و گردن‌کشی تنیده‌اند، بهترین واکنش ممکن را به شایعه بازگشت عادل فردوسی‌پور نشان داد؛ رونمایی سریع از تهیه و تدارک برنامه «نود پلاس» با اجرای محمدحسین میثاقی!

این فریاد بلند «نفس‌کش طلبی» صداوسیما است؛ سازمانی ایستاده در مقابل مردم که حالا ورزش را هم مثل سیاست و اقتصاد به حیاط خلوت خودش تبدیل کرده و غیر از تک صدای دلخواهش، حنجره‌های دیگر را می‌خشکاند. امروز دیگر مهم نیست عادل فردوسی‌پور چطور آدمی بوده، چه کرده و حضورش می‌تواند مفید باشد یا نه؛ اصل مساله خودمحوری حیرت‌انگیز تشکیلاتی است که دستش را تا آرنج در اموال عمومی فرو برده، اما هیچکدام از صاحبان این ثروت را لایق احترام و توجه نمی‌داند. بودجه دولتی صداوسیما برای امسال کمی کمتر از دو هزار میلیارد تومان بوده و غیر از این، آقایان برای کسب درآمد هشتاد درصد آنتن را هم فروخته‌اند و باز با ستاره و مربع، به چاپ اسکناس مشغول‌اند. در عوض اما عارشان می‌آید یک نشست خبری نیم‌ساعته برگزار کنند و حداقل علنا بگویند «دل‌مان خواست نود را تعطیل کنیم.» تخریب شاملو و شجریان با پول مردم به کنار، حضرات حتی یک مجری و گزارشگر ساده فوتبال را تحمل نمی‌کنند و اسم برنامه توقیف‌شده او را هم از گزند تاراج در امان نمی‌دارند. واقعا چه دلیلی داشت این برنامه غصبی که نماد گردن‌کلفتی تلویزیون است، «نود پلاس» نامگذاری شود؟ خب اسمش را می‌گذاشتید همین «راه‌های میانبر» که ظاهرا میثاقی هم کتابش را خیلی خوب خوانده است.

محمدحسین میثاقی؛ استعدادی که سوخت و شریک نفرت‌افزایی بی‌وقفه این دوستان شد. او قربانی بزرگ این داستان است؛ حتی بزرگتر از خود عادل. شاید درد معاش و شاید سودای رشد جهشی باعث شد وردست دیروز فردوسی‌پور، امروز چشم‌هایش را ببندد و به هر خواسته‌ای «چشم» بگوید. کسی چه می‌داند؛ شاید اگر فردا از میثاقی بخواهند هر برنامه «نود پلاس» را با لعن عادل شروع کند، او این خواسته را هم بپذیرد. فعلا که برای این تئاتر بیزارکننده، یک بازیگر رام و مطیع پیدا کرده‌اید و کارتان را پیش می‌برید، اما کاش اگر به فکر خود محمدحسین نیستید، حداقل به پسر کوچکش رحم کنید. پدران، اولین قهرمانان زندگی بچه‌ها هستند. اینطور که شما وجهه اجتماعی میثاقی را با همدستی خودش خراب می‌کنید، شاید فردا چیز قابل افتخاری برای این طفل معصوم باقی نماند.

۷۷ ۳  
آی اسپورت
2019-08-10 00:14:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۳ نظر
ملوانی
شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۸، ۰۹:۲۷
نود محبوب بود درست . تلویزیون در حقش نامردی کرد درست اما
میثاقی کارش گزارش کردن و برنامه ساختنه چرا باید پیشنهاد ساخت برنامه ورزشی رو رد کنه . مگه کاری خلاف کاری که وظیفه اشه انجام داده . اگه میثاقی رو از تلویزیون اخراج می کردند فردوسی پور هم استعفا میداد یا برنامه نمی ساخت ؟
این نفرت افزایی رو شما هم دارید انجام میدید و این مردمی که همیشه بازیچه دست امثال شما اند .
۷
شاهین ممسنی ❤❤
شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۸، ۱۹:۵۲
زندگی مردم به مشکلات عدیده گره خورده و بیشتر خانواده ها در بیم گذران امور روزمره خود دچار استرس و اضطراب و نگرانی هستند اما برای بخش مهمی از مثلا روشنفکران ما بازگشت عادل فردوسی پور به یکی از دغدغه های مهم و اساسی تبدیل شده است!

براستی چرا؟!

سوالی که الان وجود داره اینه:

۱.‌برنامه ۹۰ چه اهدافی داشته و توانسته با نتوانسته به آن دست پیدا کند؟!
روشنفکرنماهای ایرانی جوری از تعطیلی ۹۰ برآشفته هستند که به مجری دیگر صدا و سیما هم رحم نمی کنند و بدترین توهین ها را بهش می کنند به این دلیل که چرا برنامه فوتبال برتر را پخش می کنی؟!!
آیا این دوستان اعتقاد دارند برنامه ۹۰ به کشف و خنثی سازی فسادهای گسترده و سازمان یافته فوتبال ایران کمک می کرد؟!
جواب نه قاطع است
خود عادل فردوسی پور هم یک بار گفت رسالت ما این نیست و اصلا مگر ما می توانیم چنین کاری بکنیم؟!

۲. برنامه ۹۰ یک‌ برنامه سرگرم کننده است که می تواند مردم را دو ساعت پای تلویزیون میخکوب کند تا بیشتر داستان کثافتکاری ها را بهم بزند و مردم حظ کنند که اوه اوه اینجارو ببین چه خبر بوده!

آیا این برنامه با این رزومه اینقدر ارزشمند که دوستان رسانه ای و سینه چاک عادل فردوسی پور هر روز قلم بدست بگیرند و مرثیه سرایی کنند که چرا عادل نیست و وای و از این قبیل حرفها؟!

گزارش یک روزنامه توجه اهالی رسانه و ورزش را دوباره به سمت این پدیده رسانه‌ای پرحرف و حدیث جلب کرد. فردوسی پور حالا با یکی از سخت‌ترین چالشهای حرفه‌ای عمر کاری اش مواجه شده است. چالشی که امروز صبح عکس و نام او را به روی صفحه اول روزنامه فرهیختگان و همه سایت‌ها و کانال های ورزشی و پرمخاطب برد.

پرونده ویژه امروز فرهیختگان درباره مسائل مالی برنامه نود بود و در گزارشی تحقیقی مبالغ حیرت انگیزی از میزان درآمد این برنامه از پیامک‌های ارسالی و برگشتی مخاطبان به نود و همین طور سایر افزونه‌های تکمیلی برنامه ذکر شده بود.

در گزارش روزنامه فرهیختگان ادعا شده بود که میزان تخمینی مابه‌التفاوت پیامک‌های خریداری شده و فروخته شده برنامه ۹۰ در ۱۰ سال اخیر بیش از ۶ میلیارد و تخمین مجموع درآمدهای برنامه ۹۰ از افزونه‌های خود حدود ۲۵ میلیارد تومان است.

انتشار این گزارش از صبح امروز با واکنش‌های وسیع و متفاوتی روبرو شده است. مسئولین روزنامه فرهیختگان ادعا کرده بودند که این گزارش را پیش از انتشار عادل فردوسی پور خوانده است و پاسخگویی به آن را به زمانی نامعلوم معوق کرده است.

در عین حال به فاصله تقریباً اندکی پس از داغ شدن این گزارش در فضای رسانه‌ای کشور؛ از سوی دست اندرکاران برنامه نود سه پاسخ متفاوت به این گزارش منتشر شده است.

در اولین پاسخ که امضاءکننده مبهمی به نام برنامه ۹۰ دارد؛ مطالب روزنامه فرهیختگان ناصحیح، غیر مستدل، به دور از انصاف، اخلاق و اصول کار رسانه‌ای نامیده شده است و نویسنده این بیانیه معتقد است که برنامه نود در تمام عمر فعالیت خود در مقابل زیاده‌خواهی و پیشنهادهای ناصواب برخی افراد و اسپانسرها ایستادگی کرده و هرگز اجازه ورود سرویس‌های ارزش افزوده و سوءاستفاده از مردم را نداده و حتی یک ریال از جیب مخاطبان شریف نود درآمدزایی نکرده‌است.

اما دو بیانیه بعدی که به ترتیب از سوی شرکت آتیه داده پرداز، شرکت مجری سایت و کانال تلگرامی برنامه ۹۰ و شرکت بهکاوان نوآور آرنا (آرناتک) صادر شده است نظر دیگری درباره این گزارش جنجالی دارند. در هر دو بیانیه پاسخگویان به شکلی تلویحی و در مواردی صریح درآمدزایی برنامه ۹۰ و متعلقات آن را پذیرفته‌اند و تنها به اختلاف ارقام به زعم آنان واقعی با ارقام منتشر شده از سوی روزنامه فرهیختگان اعتراض دارند.

در بیانیه شرکت آتیه داده پرداز آمده است: موضوع مورد بحث در مقاله روزنامه فرهیختگان در مورد پیامک‌های برگشتی به شرکت‌کنندگان در نظرسنجی برنامه نود بوده است. در این مقاله نرخ خرید هر پیامک برگشتی از مخابرات به غلط ۶۹ ریال عنوان شده که درواقع ۸۹ ریال است. از طرفی تأمین هزینه‌های ارسال پیامک برگشتی به عهده اسپانسرهای برنامه بوده است. در مقاله روزنامه فرهیختگان نرخ متوسط فروش هر پیامک برگشتی به اسپانسر برنامه ۱۵۰ ریال عنوان شده که اختلاف فاحشی با واقعیت دارد چرا که متوسط نرخ فروش پیامک به اسپانسر طی سالیان گذشته ۱۰۶ ریال بوده است (لازم به ذکر است که طی حدوداً ۴۰۰ برنامه‌ سالیان گذشته تعدادی از برنامه‌ها اسپانسر نداشتند و هزینه‌ی پیام‌های برگشتی از طرف این شرکت پرداخت شده است). ضمناً اجرا، پشتیبانی و پایداری سیستم نظرسنجی برنامه ۹۰ طی سالیان گذشته حدود یک میلیون و دویست هزار تومان به ازای هر برنامه برای این شرکت هزینه دربر داشته است. لذا همانطوری که ملاحظه می‌فرمایید محاسبه‌ی درآمد ۶ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومانی بابت اجرای نظرسنجی پیامکی طی ده سال گذشته در برنامه‌ ۹۰ کذب محض بوده.

از طرف دیگر شرکت آرناتک نیز در پاسخ به گزارش روزنامه فرهیختگان آورده است: نگارنده مطلب از چند نکته اساسی غفلت کرده است. اول آنکه فقط به محاسبه درآمدها پرداخته و هزینه‌های سایت و کانال تلگرامی برنامه نود را در محاسبات خود در نظر نگرفته است. همچنین در محاسبه درآمدها نیز اعداد و ارقام ارائه شده در مطلب منطبق با واقعیت نیست. بر اساس قرارداد منعقده فیمابین شبکه ۳ سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران در زمان مدیریت جناب آقای مجید زین العابدین و شرکت بهکاوان نوآور آرنا (آرناتک) در خرداد ۱۳۹۳ با موضوع “مشارکت در راه اندازی، نگهداری، تأمین محتوا و پشتیبانی وب سایت برنامه ۹۰”، مقرر گردید درآمد حاصل از بهره‌برداری تجاری وب‌سایت برنامه تلویزیونی ۹۰، در ازای تقبل تمامی هزینه‌های تولید، راه‌اندازی، تأمین محتوا و تأمین زیرساخت و سرورهای لازم از سوی شرکت آرنا تک به صورت ۵۰٪ صدا و سیما و ۵۰٪ شرکت آرناتک تسهیم گردد. قرارداد فوق تا سال ۹۶ با مدیریت جناب آقای پورمحمدی در شبکه ۳ سیما و تا زمان عقد قرارداد ارزش افزوده‌ی سازمان صدا و سیما با تغییر سالانه‌ برخی از مفاد تمدید گردید.

علاوه بر آن شرکت آرناتک درآمد کانال تلگرامی و سایت نود را نیز تأیید می‌کند و در بیانیه‌اش می‌نویسد: درباره کانال تلگرامی برنامه نود که طبق قرارداد مذکور شرکت آرناتک حق بهره‌برداری تجاری از آن را داشت، ذکر این نکته ضروری است که در این کانال برای مدت کوتاهی تبلیغات محدودی انجام شد که تمامی درآمد آن صرف تأمین هزینه‌های محتوایی خود کانال و تبلیغات آن شد و با ابلاغ مدیریت محترم سازمان در فروردین ۱۳۹۷ و تغییر سیاست‌های کشور نسبت به تلگرام، تمامی تبلیغات از این کانال حذف شد و پس از آن با حذف تبلیغات از کانال تلگرام، هیچ درآمدی از تبلیغات در آن حاصل نشده است. در مورد درآمد و هزینه‌های مرتبط با وب‌سایت نود شایان ذکر است که درآمد این وب‌سایت طی پنج سال گذشته از سال ۱۳۹۳ تا کنون هر سال به طور میانگین حدود یک میلیارد تومان بوده که کمتر از نصف مبلغ مورد ادعای مطلب روزنامه فرهیختگان است.

با تأیید درآمدزایی خارج از چارچوب برنامه ۹۰ از سوی دست اندرکاران مالی برنامه حتی با درنظر گرفتن تفاوت در ارقام گفته شده به نظر می‌رسد که حالا روزهای سخت‌تری در انتظار عادل فردوسی پور است. فردوسی پور کماکان سکوت کرده است؛ چالش شفافیت در کشور در حال گسترش است و همه ادعاهای مردمی بودن و عدم ابهام را دعوت به نبردی سخت و نفس گیر می‌کند.

و در پایان وای به حال مملکتی که قهرمانش مجری رسمی و استخدامی صدا و سیما باشد که بخاطر پدر انقلابی خودش و با سفارش پسران هاشمی رفسنجانی وارد عرصه تلویزیون شده است‌
۴
ناشناس
سه شنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۸، ۰۹:۳۰
چرا خود فردوسی پور در اعتراض به تعطیلی نود از صدا و سیما استعفا نمیده و همچنان فوتبال ۱۲۰رو میسازه ولی همه از میثاقی انتظار دارن که به خاطر فردوسی پور از کار بیکار شه ؟واقعا چقدر مردم بیرحمی شدیم ما که اینطور داریم یه جوون مستعد رو به نابودی میکشونیم
۴
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر