فهرست
سرمشق پروفسور برای نمونه‌های وطنی
سرمشق پروفسور برای نمونه‌های وطنی

سرمشق پروفسور برای نمونه‌های وطنی

آی‌اسپورت- سوت پایان دربی همراه بود با سوت آغاز تحلیل‌ها و نقد و بررسی‌ها از نگاه‌های متفاوت. نگاه‌هایی که اشتراک‌شان در دو نقطه به یکدیگر می‌رسید. یا دلایل برد استقلال، یا دلایل باخت پرسپولیس. در این میان اما شکست پرسپولیس صدرنشین و پرمهره برابر استقلال جوان شده منصوریان، مجالی را فراهم کرده بود تا نقدهای جدی به برانکو، تاکتیک‌هایش و البته ستاره‌های مغرور شده پرسپولیس وارد شود. اما همان کنفرانس بعد از بازی کافی بود تا برانکو، خیلی زود شاگردانش را از مهلکه انتقاد و تقصیر جدا کند. جایی که سرمربی پرسپولیس با اطمینان از توانایی بازیکنانش گفت و از انصاری، ماهینی و حتی احمدزاده تمجید کرد. در نگاه اول شاید به این نتیجه برسیم که این جانب‌گیری‌ها، به نوعی فرار رو به جلوی سرمربی پرسپولیس بوده؛ اما نگاه دقیق به مسائل روانی فوتبال، نشان می‌دهد که برانکو بهترین تصمیم و البته ساده‌ترین تصمیم ممکن را گرفته؛ و به خاطر همه دقایقی که پیش از این ماهینی و احمدزاده و دیگر بازیکنان برای صدرنشینی پرسپولیس تلاش کرده بودند، ترجیح داد که اشتباهات فنی و مقصران احتمالی شکست را در رختکن و تمرین تیم شناسایی کند.

درسی که در روز شکست پرسپولیس، از طرف یکی از بزرگترین مربیان حال حاضر فوتبال ایران به سادگی نادیده گرفته می‌شود؛ اما یکی از مهمترین فاکتورهای مربی‌گری حرفه‌ای در فوتبال است. اتفاقی که بارها آن را در مصاحبه‌های کی‌روش تجربه کردیم و معنی حمایت از شاگردان را در کلمه به کلمه حرف‌های سرمربی تیم ملی حس کردیم. هرچند یقینا مربیانی مثل کی‌روش و برانکو بسیار سخت‌گیرانه در تمرینات، در پی رفع این اشکالات و اشتباهات خواهند بود. ترمیم ضعف ها از مسیری درست و حرفه ای. اتفاقی که چند روز قبل و بعد از شکست تراکتورسازی برابر پرسپولیس نیفتاد و قلعه‌نویی ترجیح داد به طور علنی بنگر را مورد انتقاد قرار دهد. مانند تمام دفعات قبلی که به سادگی اشتباه بازیکنان را بزرگ می‌کرد تا از سیبل انتقادات دور بماند. به مانند اکثر هم نسلانش که دیواری کوتاه‌تر از بازیکن پیدا نمی‌کردند. اما یک هفته بعد، مجتبی حسینی بعد از شکست سنگین 4-1 برابر تراکتورسازی، شاگردانش را از هرگونه تقصیر مبرا می‌داند و مسئولیت باخت را به عهده می‌گیرد. اتفاقی که نشان می‌دهد نسل جدید مربیان فوتبال ایران، نمی‌خواهند به مانند پیشکسوت‌هایشان خود را عالم و دانای کل نشان بدهند. حسینی و همفکرانش در مسیری گام برمی‌دارند که راه و رسم فوتبال حرفه‌ای را بیاموزند؛ نه راه و رسم شانه خالی کردن و فرافکنی.

فوتبال ایران بدون برانکو و کی‌روش و جوانانی مثل مجتبی حسینی، باز هم هر ساله دربی و جذابیت و کری‌خوانی و برد و باخت را به همراه خواهد داشت؛ اما قطعا در این میان مسیر رو به پیشرفت فوتبال منحرف خواهد شد. انحرافی که ذهنیت فوتبالی بازیکنان را نشانه می‌گیرد و از پایه، بازیکنانی با شخصیتی ضعیف و اشتباهی و البته اعتماد به نفسی نابود شده تربیت خواهد کرد. در همین چند ماه اخیر پشتیبانی‌های حرفه‌ای مربیان سطح اول فوتبال دنیا مثل حمایت مورینیو از بازی نه چندان دلچسب فلینی، زیدان از دانیلو و پپ گواردیولا از دروازبان پراشتباه من‌سیتی را دیده‌ایم؛ و حالا می‌توانیم نفسی راحت بکشیم و بگوییم مربیانی مثل مجتبی حسینی داریم که راه و رسم حرفه‌ای مربی‌گری را در کنار کی‌روش و برانکو آموخته‌اند؛ و ما می‌توانیم از انحراف در آموزش بازیکنان در امان بمانیم. اگر فیل پیشکسوتان سنتی با مدل‌های آموزشی زوار در رفته‌شان یاد هندوستان نکند و آهسته آهسته بی‌خیال فوتبال جان گرفته ایران شوند.

۲۴ ۷  
آی اسپورت
2017-02-13 21:32:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۷ نظر
بی طرف
دوشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۵، ۲۱:۵۶
مقاله خوب و منصفانه ای بود اونم در زمانی که بعضی از همکارهای ایشون منتظر کوچکترین بهانه هستند که به برانکو حمله کنند.
هرمز
دوشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۵، ۲۱:۵۶
مرغ همسایه غازه. شما تاحالا از علیمنصور بی ادبی دیدین؟ همین دربی که لوله کرد لنگ رو چقدر متواضعانه صحبت کرد بعدش. حالا شما فکر کنین چشمش رنگیه
سکه لای گز
سه شنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۵، ۰۰:۰۷
لوله کرد یا لوله شد؟
فقط برد. یک نیمه اتوبوسی دفاع و بحرینی وقت کشی کردین
لوله خخخخخخخخ
جاهد
سه شنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۵، ۰۰:۲۰
متواضعانه؟!!!اینقدر جنبه نداره که گفته ما باید گل چهارم رو هم میزدیم!این دقیقا مصداق نمک رو زخم پاشیدنه.کلا 3 شوت داخل چارچوب داشته میگه باید 4 گل میزدیم!مربی از این بی جنبه تر!پس اگه اینجوری باشه پرسپولیسم باید 7 گل میزد!
هرمز
سه شنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۵، ۱۱:۰۵
الکی مثلا شما ۳ تا نخوردین لوله نشدین.
۵
ابراهیم
دوشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۵، ۲۲:۱۱
اولا برانکو هم ممکنه از بازیکنی ناراضی باشه اما بستگی به اعتبار مربی تو تیمش داره واقعا کسی از پرسپولیسیا از برانکو میپذیره که بگه از فلان بازیکن ناراضی ام فورا میگند هر کیو خواستی برات گرفتن چرا اوکراینیا را گرفتی و ... یا از مجتبی حسینی جوان بهکذا ولی امیرخان اگر از یه بازیکن ناراضی باشه راحت میگه چون با این بودجه ناچیز و بازی در زمین تمرینی و انواع محرومیت ها و ... تماشاگر قبولش داره و حتی دیدیم که علیه بنگر شعار دادند ثانیا برعکس تصور شما روراستی بهترین سیاست تو فوتبال دنیا فرگوسن مورینیو و کاپلو بارها راحت اشتباه یه بازیکن را می پذیرفتند یا گاهی انتقاد میکردند و گاهی میگفتند حوادث فوتباله الان اوضاع روحی ماهینی را حدس بزنبد اگر برانکو بجای انکار صادقانه میگفت قبول دارم ماهینی در پست غیر تخصصی چندان موفق نبود فشار از روی ماهینی برداشته میشد تو ایران فرهاد کاظمی و فیروز کریمی و کمالوند که مربیان مدرن و موفق اند همیشه روراست از بازی بد تیم شون انتقاد میکنند
۴
مهدی
سه شنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۵، ۰۹:۰۹
نویسنده این متن باید خیلی سبک وزن باشه. اشتباهات اقای برانکو به قدری در چیدمان و انتخاب نفرات در پستهای مختلف مشهود بود که جای هیچ گله از بازیکن به خاطر بازی ضعیف چه از طرف مردم و چه از طرف سرمربی وجود نداره.اقای برانکو فکر میکنه میتونه مثل کیروش با جابجایی نفرات در پستهای مختلف سورپرایز بوجود آورد اما نمیدونه کار اشتباهش فاجعه به بار آورد. نکنه نویسنده انتظار داره آقای برانکو این اشتباهاتو گردن بازیکن بندازه. چه فرقی بین مرفاوی که از عنایتی در پست دفاع و برانکو که از ماهینی و احمدزاده در اون پستها استفاده کرد وجود داره. کیروش پشت تمام انتخابهایی که انجام میده فکر و اندیشه نهفته است که جابجایی نفرات سورپرایزی برای تمام تیمها میشه. امان از جهل مردم که ندانسته و نپخته هر مطلبی را تایید میکنند.
۶
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر