فهرست
روزهای سرنوشت‌ساز در بندر بارسلون
روزهای سرنوشت‌ساز در بندر بارسلون

روزهای سرنوشت‌ساز در بندر بارسلون

آی‌اسپورت- در روزهایی که ویروس شماره ۱۹ - کویید - به جای بازیکنان روی مستطیل سبز جولان می‌داد و مسئولان برای اعلامِ ساعتِ خروج فوتبال از کما به سکوتی جانکاه فرو رفته بودند؛ آبی‌اناری‌های اسپانیا در بحرانی عمیق، تک‌وتنها دست و پا می‌زدند. نیوکمپ‌نشینان در طول فصل و در پشت صحنه با مشکلاتِ گوناگوی دست‌وپنجه نرم می‌کردند اما با استعفای هم‌زمان ۶ مدیر رده بالای باشگاه در روزهای اخیر، اکنون همه چیز برای آنها در حالت بحرانی قرار گرفته است.

بسیاری از هواداران بارسلونا نگران تاثیر این اتفاقات بر شرایط فنی تیم هستند. ضمن اینکه تعطیلی فوتبال نیز باشگاه را با مشکلات مالی عجیبی مواجه کرده به طوری که آنها مجبور شدند دستمزد بازیکنان‌شان را در مواردی حتی تا ۷۰% نیز کاهش دهند تا بتوانند دستمزد سایر اعضای باشگاه را تامین کنند. طبق گزارش جدید منتشره از سوی منابع نزدیک به باشگاه، کاتالان‌ها برای تعادل بودجه خود در فصل جاری به فروش ۱۰۹ میلیون پوندی بازیکنان خود نیاز دارند. با این وجود، پرونده جذب «نیمار جونیور» و «لائوتارو مارتینز» در پنجره نقل‌وانتقالاتِ تابستانی باشگاه همچنان روی میز مسئولانِ بلوگرانا قرار دارد و به همین بهانه بد ندیدیم که با هم نگاهی داشته باشیم به شایعاتی که پیرامونِ تابستانِ نیوکمپ به گوش می‌رسد.

نیمار جونیوردر سرزمین رویاها، بارسلونا سرانجام موفق می‌شود ستاره برزیلی را به نیوکمپ بازگرداند. سال گذشته آنها در دنیای واقعی برای تحقق این رویا انرژی بسیار زیادی صرف کردند اما هر چه زدند به درِ بسته خورد. این بار هم احتمالاً نتیجه متفاوتی برایشان حاصل نخواهد شد چرا که جونیور اکنون در پاریس نسبت به سال گذشته خوشحال‌تر است و میلیونرهای پایتخت‌نشین را نیز به جمع هشت تیم برتر اروپا رسانده. ضمن اینکه پاریسی‌ها اطمینان دارند پس از شیوع ویروس کرونا، دیگر هیچ باشگاهی از لحاظ اقتصادی قادر به جذب نیمار نخواهد بود. نکته حائز اهمیت اینکه دستمزد نیمار به مراتب مشکل‌سازتر از مبلغ قراردادش است و کاتالان‌ها برای جذب او باید حداقل دو فروش بسیار بزرگ را در تابستان رقم بزنند.

لائوتارو مارتینزمارتینز پس از درخشش در اینتر، حالا به یکی از اهداف مهم بلوگرانا تبدیل شده. جذب او در قیاس با نیمار برای بارسلونا آسان‌تر خواهد بود زیرا بارسلونا با پرداخت ۱۱۱ میلیون یورو، می‌تواند بند فسخ قرارداد او را در تابستان فعال و مهاجم آرژانتینی را بدون هیچ دردسری به خدمت بگیرد. مارتینز ۲۲ ساله این توانایی را دارد که به عنوان جانشینِ مطمئنِ «لوئیز سوارس» پا به نیوکمپ بگذارد و در کنار هم‌وطن صاحب‌نامش در خط حمله بارسا به ایفای نقش بپردازد.

نکته مهم؛ یکی از منابع بسیار موثق در اسپانیا مدعی شده که این انتقال به زودی به وقوع خواهد پیوست.

کای هاوارتسبارسلونا علاقه طولانی‌مدتی به هاوارتسِ ۲۰ ساله دارد؛ او در خط هافبک، از سبک بازی جذابی بهره می‌برد و همین امر او را به گزینه بسیار مناسبی برای بلوگرانا تبدیل کرده. کای در سال‌های اخیر همواره در بین جوانان مستعد فوتبال اروپا قرار داشته و بارسلونا به خوبی آگاه است که می‌تواند او را جذب کند. آبی‌اناری‌ها با نمایندگان هافبک آلمانی در ارتباط هستند اما نمایندگانِ هاواترس از علاقه او به تداوم حضور در بوندسلیگا سخن گفته‌اند. در واقع بسیاری بر این باورند که انتقال به کشوری جدید برای او در مقطع فعلی زود است و به همین دلیل احتمالا حضور او در بایرن مونیخ، بالاتر از انتقال به نیوکمپ به نظر می‌رسد. کای تمایل دارد تا با ماندن در آلمان، توانایی‌های خود را بیش از پیش به اثبات برساند و سپس به یک انتقال بزرگ فراتر از مرزهای سرزمین ژرمن‌ها بیاندیشد.  البته آبی‌اناری‌ها نیز قصد دارند با ارائه پیشنهادی اغواکننده، او را به جدایی وسوسه کنند و باید دید تلاش آنها در نهایت به کجا ختم خواهد شد.

عثمان دمبله:

دمبله در سال ۲۰۱۷ با سروصدایی فراوان از دورتموند به بارسا پیوست اما در این مدت بالغ بر ۸۰ بازی را به دلیل مصدومیت از دست داده است. او اغلب از ناحیه همسترینگ دچار مصدوم می‌شود و این امر نگرانی زیاد سران بلوگرانا را در پی داشته. برای بازیکن جوانی همانند او - که سبک بازی‌اش به سرعتش بستگی بسیاری دارد - این حجم از مصدومیت‌ها بیش از اندازه نگران‌کننده است. از این رو نیز برخی معتقدند بلوگرانا حتی با ۱۰۵ میلیون یورویی - مبلغ خرید دمبله - نیز قادر به فروشش نخواهد بود چرا که هیچ باشگاه‌ها تمایل ندارد برای چنین بازیکنِ غیرمطمئنی از نظر فیزیکی، چنین مبلغی بپردازد! دمبله تا سال ۲۰۲۲ با بارسا قرارداد دارد و منابع اسپانیایی معتقد هستند هدف اول بارسلونا آمادگی کامل او و سپس تصمیم‌گیری درباره آینده‌اش است. از طرفی برخی می‌گویند باشگاه اعتقاد دارد این بازیکن لایق احترام و زمان است و به فروش او فکر نمی‌کند. باید منتظر بمانیم و ببینیم که در نهایت سرنوشت مهاجم فرانسوی چه خواهد شد.

فیلیپ کوتینیوخرید بزرگ آبی‌اناری‌ها از باشگاه لیورپول، انتقالی ناموفق از آب در آمد و حالا مسئولان بارسا به گزینه‌ای جز فروش ستاره برزیلی نمی‌اندیشند تا از مشکل بزرگی همچون پرداخت دستمزد نجومی‌اش خلاص شود. کوتینیو اکنون به صورت قرضی در باشگاه بایرن مونیخ توپ می‌زند اما مونیخی‌ها نیز برای جذب دائمی او اراده‌ای ندارد. این در شرایطی‌ست که به نظر می‌رسد کوتینیو هم چندان فعلا تصمیم ندارد تا پیرامون آینده‌اش تصمیم‌گیری کند. منابع ما می‌گویند او از بازگشت به لیگ برتر انگلیس استقبال می‌کند؛ البته دستمزد هفتگی 240 هزار پوندی او شرایط جذبش توسط تیم‌های جزیره را دشوار می‌سازد. چلسی و آرسنال در حال حاضر به دنبال او هستند که البته چلسی به فکر انتقال قرضی‌ست و تمایلی به جذب دائم هافبک سابق لیورپول ندارد. بارسلونا دو سال پیش برای او ۱۴۲ میلیون پوند پرداخت و شاید تنها بتواند تنها از این مبلغ را زنده کند. اورتون، تاتنهام و لسترسیتی هم به جذب کوتینیو می‌اندیشند و باید منتظر مقصد بعدی هافبک برزیلی بارسلونا باشیم.

آنتوان گریزمانبارسلونا برای جذب گریزمان وام سنگینی گرفت اما ستاره فرانسوی هنوز موفق نشده خودش را در نیوکمپ پیدا کند. به همین دلیل نیز حالا سران باشگاه باور دارند اگر آنتوان پیشنهاد چشم‌گیری داشته باشد، فروش او تصمیم خوبی خواهد بود. البته شیوع ویروس کرونا باعث شده برخی تیم‌ها از جمله منچستریونایند دیگر به جذب گریزمان ابراز علاقه نکنند و از این رو شاید تنها مقصد محتمل برای او پاری‌سن‌ژرمن باشد و در ازای بخشی از قرارداد نیمار راهی فرانسه شود. این در حالی‌ست که گریزمان شخصاً هیچ تمایلی به جدایی از بارسا آنهم پس از تنها یک فصل تلاش ندارد.

۱    
آی اسپورت
2020-05-10 11:43:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر