فهرست
کاشت و داشت با ما، برداشت با شما
کاشت و داشت با ما، برداشت با شما

کاشت و داشت با ما، برداشت با شما

آی اسپورت – بحث کهنه سربازی دوباره داغ شده و مناقشه‌ای غریب را پدید آورده است. این‌بار ذوب آهن سوژه شده که سه بازیکن اصلی‌اش در تیررس سربازی قرار گرفته‌اند و باشگاه تراکتور تلاش می‌کند تا با استفاده از این بهانه دهان پرکن سه بازیکن کلیدی ذوب را تور کرده و آنها را به تبریز ببرد. باشگاهی که به دلیل بی کفایتی و قصور مدیریتی از دو پنجره نقل و انتقالاتی محروم شده و حالا عقب ماندگی‌اش و دست‌های خالی‌اش را می‌خواهد با توسل به قوانین ضدفوتبالی جبران کند. شبیه شاگردی که آخر سال از همه جا مانده و رانده شده و حالا با تک ماده نمره قبولی می‌گیرد که به هیچ عنوان شایستگی و لیاقت آن را ندارد.

تک ماده فوتبال اما بسیار بسیار بیشتر ناعادلانه و بی رحمانه است. یک قانون عجیب که آن را باید به‌عنوان ضدقانون تعبیر کرد که از سر تا پا علیه فوتبال است و برای آن نمی‌توان هیچ متر و معیاری یافت که با ترازویش آن را در فوتبال سنجید. قانونی که محصول یک تصمیم چکشی پشت درهای بسته است که وضع کنندگان آن هیچ قرابتی با فوتبال و قواعد آن نداشته‌اند. آنها که نمی‌دانند فوتبال محصول یک زراعت طولانی و باحوصله است که میوه آن تنها با مرارت و خون دل به دست می‌آید و یا تجارتی که برای رسیدن به سود و منفعت باید در آن شکیبا بود و قواعد و اصول را رعایت کرد.

در این معادله جایی برای حاضری خوری وجود ندارد. اینکه میوه زراعت یا سود تجارت را آسان و بی بهانه و بر پایه یک قانون دوخطی منسوخ، بدون هیچ شرط و شروطی به دیگری واگذار کرد. قانونی که پای استدلال چوبینش ناگفته عیان است. یک معامله یکطرفه و ناعادلانه که دست کمی از عهدنامه ترکمنچای ندارد.

باشگاهی که استعدادی را کشف کرده و با هزار امید و آرزو و البته مرارت و دشواری آن را پرورش می‌دهد و درست در لحظه شکوفایی و بار دادن، این استعداد به جرم سربازی به تاراج می‌رود تا باشگاهی دیگر بدون ذره‌ای زحمت و محنت از این استعداد شکوفا شده و این محصول آماده سود ببرد.

باشگاهی دیگر با یک سرمایه گذاری کلان و هزینه میلیاردی ستاره جوانی را خریداری می‌کند تا در مسیر موفقیت و قهرمانی از توانایی این ستاره سود ببرد اما در نهایت این کیفیت و توانایی نصیب باشگاه حاضری خوری می‌شود که به بهانه سربازی همه سرمایه باشگاه را به یغما می‌برد.

فراموش نباید کرد که 2 سال بعد و به هنگام عودت سرباز به باشگاه اصلی، هیچ ضمانتی وجود ندارد که این سرباز هنوز کیفیت، کمیت و توانایی‌های سابق را حفظ کرده باشد و این معامله یکسویه در انتها هم سرنوشتی نامعلوم و مبهم خواهد داشت. این قانون تنها خسران و غبن را برای باشگاه سازنده و باشگاه سرمایه دار به همراه دارد و سود ناعادلانه آن تنها نصیب باشگاهی می‌شود که سر سوزنی برای این ستاره‌ها نه هزینه‌ای داده و نه انرژی و زمان صرف کرده.

این همان قانون ناعادلانه و بی رحمانه‌ای است که مستقیم منافع و روح فوتبال را هدف قرار داده و با هیچ متر و معیاری پذیرفتنی نیست. قانون سربازی در چارت فوتبال با این شکل و شمایل تنها تلفات به بار می‌آورد و باشگاه سازنده و باشگاه سرمایه دار را برای هزینه مادی و معنوی برای پدیده‌ها متنبه و بی انگیزه می‌کند. آنچه یک سکته بزرگ در مسیر زراعت و تجارت فوتبال است. از خدمت مقدس سربازی هیچ گریز و هیچ بهانه‌ای نیست اما برای اجرای آن در مستطیل سبز باید طرحی نو درانداخت و ساز و کاری متفاوت و البته کاربردی اندیشید تا فوتبال مغبون نشود.

 سعید آقایی/ ایران ورزشی

۳۳ ۱۰  
آی اسپورت
2017-12-10 12:37:00
نظر دهید

۱۰ نظر
محمد
يكشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۶، ۱۳:۰۰
به این سعید آقای بی نزاکت بفرمایید خیلی میسوزس یرو جلو مجلس بست بشین قانون اساسی رو عوض کن . بعدشم ذوب آهن سپاهان فولاد خوزستان پرسپولیس استقلال با کدوم قانون باید از درامد کارخونه ای که بیتالمال و حق کل استانهای کشور هست باید هزینه بکنن و هر غلطی خواستن بکن ؟؟؟؟؟ یه صندوق مشترک بزارن همه درآمدهای تخصیص یافته به ورزش این کارخونه ها و وزارت خونه ها رو بریزن تو اون تقسیم کنن ببینم فولاد با کدوم بوجه شخص فولاد آرنا میسازه یا سپاهان با کدوم پول بیت المال استادیوم اختصاصی تکمیل میکنه . چرا این پولها تو کارخونه تراکتورسازی که قدمتش ده ها سال بیشتر از این هاست نیست ؟؟؟؟ چرا چون تراکتور سازندست ولی فولاد ذب سپاهان عین زالو ثروتهای خاک این مملکت رو دارن میمکن و خرج تیما میکنن و با حمایت خبرنگاران بی وجدان و بی شعوری مثل شماها ادعای ژن خوب هم دارن . راستی چندتا از بازیکنای سرباز هم که عین احمد زاده سکو نشین تیمشون بودن اومدن تو تیم تراکتور و بعد برگشت ستاره شدن ؟؟؟؟؟؟
۹ ۳
bahar
يكشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۶، ۱۳:۴۵
راستی آقای نویسنده نگفتی امسال بدهی استقلال و پرسپولیس -بدهی که چه عرض کنم ، بیشتر از بودجه خیلی از استانهای کشور مون-از کجا تأمین شد؟
آقا محمد کلمه به کلمش لایک!!!!!!
۶
AVA-8689
يكشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۶، ۱۴:۰۱
وقتی دولت محترم خودش فوتبال و تیم هار ول نمی کنه تقصیر اونا چیه؟نه تنها ول نمیکنن بلکه از بغل اینا کلی هم پول درمیارن
میم
يكشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۶، ۱۴:۵۰
بخشی از حرفات درسته اما اصل عمل مشکل داره! اینجوری تراکتور دیگه تراکتور نیست!‌ پس سهم بازیکنان بومی چی میشه؟ پس عرق به پیراهن و تعصب به باشگاه و شهرشون کجا میره! چرا تراکتور نتوانسته دیگه بازیکنی در قد و اندازه کریم باقری ، خطیبی ها و ... عرضه کنه؟ این عمل مثل یه ماده مخدر اثر کوتاه اما دردی طولانی داره! یقینا باید هر هزینه ای از جانب بالا عادلانه در فوتبال تقسیم بشه اما گناه جوانان و سرمایه های تبریزی چیست که باید قربانی این طرح های بدون اندیشه بشند؟
امید از تفت
يكشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۶، ۱۳:۱۳
قانون بازیکن سرباز اونم برای یک تیم خاص و غیرنظامی، با غصب و تجاوز هیچ فرقی نداره و بدترین نوع بی عدالتی است.
alik
يكشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۶، ۱۳:۱۷
دوست عزیز من.
1-ملوان و فجر و نیروی زمینی سال های ساله دارن بازیکن سرباز میگیرن. چرا الان که بحث تراکتور شده این بحث ها رو انجام میدید؟ البته جوابش معلومه چون بقیه تیم ها در حدی نبودن که تیم های محبوب شما رو تو آزادی تحقیر کنن
2- بازیکنا با علاقه شخصی میرن تراکتور. می تونن مثل بقیه مردم (حتی تحصیل کرده ها) برن پادگان و خدمت معمولی
3- کاش تراکتور هم اندازه ی نصف بقیه تیم های پر مدعا بودجه دولتی داشت
4- مدیران ناکارآمد تو همه تیم های لیگ برتری هستند. نیازی نیست شما در مورد شایستگی تراکتور صحبت کنی. (پاراگراف اول)
۵ ۲
علی پرسپولیسی
يكشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۶، ۱۳:۵۳
۱-اون تیم ها اولا واقعا و ریشه ای نظامی بودن ، دوما هیچ بودجه جذب بازیکنی به غیر از سرباز نداشتن . بر خللف شما که همیشه سنگین ترین هزینه ها رو میکنید و سرباز هم میگیرید . سوما قانون اشتباه باید برای همه اصلاح شه . نه فقط ابومسلمو ملوان . اصلا قانون سرباز توجیه پذیر نیست.
۲-این چه دلیل مسخره ایه؟ هرکی به فکر منافعشه . منم که حالم از تراکتور به هم میخوره ترجیح میدم تو این تیم بازی کنم تا برم بالای برجک. پس ربطی به علاقه نداره. همین الان به سپاهانام اجازه جذب سرباز بدن ، بازیکنا تف هم به تراکتور سازی نمیندازن و همشون میرن سپاهان.
۳-تراکتور خیلیم بیشتر بودجه داره . پرسپولیس و استقلال سال هاست یک ریال هم بودجه دولتی ندارن. چرا نشر اکاذیب میکنی؟ بر عکس تراکتورسازی که افتاده رو بودجه سپاه که سپاهم خودش افتاده رو بیت المال .
۴-این مورد درسته. اما قانون صحیحی که باید اجرا بشه اینه که هر بازیکنی سرباز میشه باید بتونه جذب هر باشگاهی بشه و در عوض ، هزینه جذب اون بازیکن به حساب سازمان نظام وظیفه ریخته بشه . مثلا قیمت عالیشاه اگر ۱ میلیارد برآورد میشه پس هر باشگاهی میتونه بره به شرطی که این ۱ میلیارد رو اون باشگاه به حساب نظام وظیفه بریزه . اینجاست که اونوقت مشخص میشه بازیکنا علاقه دارن به چه تیمایی برن ! سربازی رو الان ۱۰ میلیون به بالا میفروشن . چرا نظام وظیفه از سالی حداقل ۱۵ میلیارد برای بازیکن سرباز میگذره تا تیم سپاهی حالشو ببره؟!
ملوانی
يكشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۶، ۱۴:۱۷
ملوان و فجر بودجه هنگفت شما رو ندارند در واقع اصلا بودجه ای ندارند ، از وقتی شما وارد میدان شدید تفاله هاش هم به این دو تیم نمیرسه حتی ثاقبی و پوررحمت الله رو از اردوی تیم ملی دزدید و بردید تراکتور در حالیکه دو سال با ملوان قرارداد داشتند و خود ملوان تیم نظامیه یا در سالیکه 80 درصد تیمتون رو بازیکن سرباز تشکیل میداد و همه بازیکن های بدرد بخور رو برده بودید تراکتور ، شریفی رو که کدش به اسم ملوان خورده بود با زد و بند بردید تراکتور سازی .
bahar
يكشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۶، ۱۳:۴۷
آقای چرت و پرت نویس به http://isport.ir/fa/content/482f62f25d74 هم که نوشته بچه های خودتونه یه نگاهی بنداز.
۱
امیرعباس
يكشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۶، ۱۸:۵۱
اقا ما چیکار کنیم تیممون نظامی بشه؟؟
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر