فهرست
اعترافات دادگان در شرق: کارمند من رشوه گرفت!
اعترافات دادگان در شرق: کارمند من رشوه گرفت!

اعترافات دادگان در شرق: کارمند من رشوه گرفت!

آی‌اسپورت- محمد دادگان همیشه روایت‌های شنیدنی از دوران مسئولیت‌های خود دارد. رئیس اسبق فدراسیون فوتبال در گفت‌وگویش با شرق هم روایت‌های خواندنی از راه دادن زنان به ورزشگاه‌ها، آنتن فروختن در تلویزیون و پول گرفتن مجریان صدا و سیما برای بردن کارشناس‌ها‏، مشکلاتی که در جام جهانی 2006 پیدا کرد و منجر به رفتن‌اش از فوتبال شد و رشوه صوری به رئیس کمیته داوران فدراسیون فوتبال دارد. گزیده‌ای از این گفت‌وگو را می‌خوانید.

* من دنبال اصلاح‌طلب‌بودن یا اصولگرابودن نیستم. من به دنبال این هستم که بگویم فردی رئیس دولت بود که جامع‌الشرایط بود و همه دوستش داشتند. دوست‌داشتن هم چیزی نیست که با این حرف‌ها بتوان آن را کم يا زياد كرد. وقتی شما در ذهن و زبان مردم هستی، می‌توانی آن را دور کنی ولی وقتی در قلب‌ رفتی و جایگاهی برای خود درست کردی، بیرون‌گذاشتن کسی از قلب‌ها، سخت است. در آن دوره که من نایب‌رئیس فدراسیون فوتبال بودم، رئيس‌جمهور به آقای مهندس مهرعلیزاده، رئیس وقت سازمان تربیت‌بدنی، گفته بودند: «شرایط را برای رئیس‌شدن دادکان فراهم کنید». من همان موقع خدمت ايشان رسیدم و به من گفت: «کارهای شما را که در گذشته کرده‌اید، می‌دانم». من مدیر اجرائی جشن‌های ازدواج دفتر مقام معظم رهبری بودم. برای جشنی که در ورزشگاه ١٢‌هزار نفری آزادی برگزار شد رئيس‌جمهور و رئيس قوه قضائيه آمده بودند. در آنجا آقای خاتمی به من گفت: «آقای دادکان چرا زدی به عروسی؟» من هم گفتم: «وقتی مهندس‌ها به فوتبال می‌آیند، من هم زدم به عروسی». ایشان خندید و بعدا زمینه را مساعد کرده و گفته بود حتما دادکان باید در ورزش حضور داشته باشد. بعدها به ایشان نزدیک هم شدم و افتخار هم می‌کنم که از دست ایشان نشان لیاقت و مدیریت گرفته‌ام. . شاید تنها مدیر کشور باشم که موفق شدم نشان لیاقت و مدیریت بگیریم. یک مدیر دیگر، آقای یزدانی خرم هم نشان گرفت ولی نشان ایشان خدمت است و دیگر هیچ مدیری هم نشان نگرفت. خوشحالم که در آن عرصه به ایشان نزدیک شدم و تلمذ کردم. 

* آدم در یک وجب جا می‌خوابد، باید بگویم رئیس‌جمهور بعدی هم خیلی از من استقبال کرد. حتی زمانی که می‌خواست برای کسی که مسئول ورزش کشور شود حکم بزند، من را صدا کرد و گفت: «به ایشان گفتم که به دادکان بچسب و از دانش و توانایی‌های دادکان استفاده کن. نگفتم که آقای دادکان به او بچسب». رئیس ورزش وقت هم من را صدا کرد ولی بعد دیگر به بن‌بست رسیدیم. 

* در بازی ایران مقابل کره‌شمالی تعداد کمی از بانوان حضور داشتند اما در بازی مقابل بحرین که منجر به صعود تیم ملی به جام جهانی شد، آقای خاتمی رئیس‌جمهور وقت به ورزشگاه آمدند. همچنین فدراسیون هم اشتیاق داشت که خانم‌ها به ورزشگاه بیایند، من هم دیدم بانوان را راه نداده‌اند، از ایشان تقاضا کردم و با رایزنی‌هایی که صورت گرفت، همه خانم‌ها آمدند و آن بازی را دیدند. شاید اگر ایران به جام جهانی نمی‌رفت و می‌باخت، مشکلاتی برای من هم ایجاد می‌شد. چون بردیم و شور و هیجان خاص در کشور راه افتاد، همچنین مردم تا صبح در خیابان‌ها بودند، دیگر کسی سراغ این نرفت که چرا خانم‌ها را راه داده‌اند. بعد از آن همه دیدند زمانی که معاونت ورزش دانشگاه آزاد را برعهده داشتم، فینال بسکتبال که از تلویزیون مستقیم پخش شد، همه خانم‌ها را راه دادم و این را هم از کارهای خوب خودم می‌دانم. چون خانم‌ها جدا از جامعه نیستند. خوشحال هستم که در بین جمعیت، دو دختر خودم هم حضور داشتند.

* مشکلات داریم، ولی این مشکلات بار شرعی ندارد. اگر مسئله شرعی دارد، چرا در تئاتر و سینما زن و مرد در کنار هم می‌نشینند؟ من بشخصه موافق حضور بانوان در ورزشگاه هستم. حرف هم نمی‌زنم، فرمایش امام حسین است که می‌گوید: «آدم آزاده کسی است که عمل و حرفش یکی باشد». من هی بگویم دوست دارم خانم‌ها را بگذارم به ورزشگاه بیایند، خب راه بده، عمل خود را نشان بده. من این‌ کار را کردم. بازی ایران و بحرین ١١ سال پیش آنها را راه دادم. در فینال بسکتبال دو سال پیش هم راهشان دادم. دلیل آن هم این است که اصلا بار شرعی در این کار نمی‌بینم. خودم هم مسائل شرعی را رعایت می‌کنم و همه دیده‌اند که دو دختر خودم هم بین تماشاگران فینال بسکتبال بودند. 

* خیلی راحت به شما می‌گویم: «تلویزیون اگر می‌خواهد این‌ها ( مسعود شجاعی) را حذف کند، آن مجری‌های خود را حذف کند که برخي دلال هستند و پول می‌گیرند. دو بار تا حالا این را گفته‌ام. یک مسئول تلویزیون من را صدا کند تا بگویم چه کسی هست». با حذف شجاعی چیزی درست نمی‌شود. اگر تلویزیون می‌خواهد اصولی رفتار کند، جلوی آن مجریان كه آدم‌ها را می‌آورند و کارشناس درست می‌کنند، بگیرد. خدا بیامرزد حضرت امام(ره) را که می‌گفت: صداوسیما دانشگاه است. حالا دانشگاه اين‌گونه عمل مي‌كند، باج می‌گیرد و آدم راه می‌دهد. این کار برای نظام و دین خدا نیست. در دانشگاه آزاد آقای هادی عامری سرپرست تیم بسکتبال ما آمد و گفت: «بازی ما را مستقیم پخش می‌کنند و گفتند ١٥‌میلیون پول بدهید». گفتم: «برو ببین ١٠‌میلیون می‌گیرند؟» رفت‌وآمد و گفت: «گفتند به دکتر بگو ١٠‌میلیون بده تا این بازی را پخش کنیم.» عامری آخرش را می‌دانست که من چه‌جور آدمی هستم؛ ولی آمد در اتاق من و به او گفتم: «برو بگو ١٠‌میلیون نداریم. برو ببین هفت ‌میلیون می‌گیرند؟». سه ساعت به بازی مانده بود. رفت و باعجله آمد در اتاق من و گفت: «آقای دادکان قبول کردند پول را بدهیم و این بازی را پخش کنند». دوباره گفتم: «بگو الان نداریم. سه ‌میلیون چک می‌گیرند؟». آمد و گفت: «قبول کردند بعدا پول را بدهیم و بازی را پخش کنند». گفتم بگو: «سه‌زار هم به شما گردن‌کلفت‌ها پول نمی‌دهم که بازی را پخش کنید». آنها هم بازی را پخش نکردند. تلویزیون برود این مشکلات خودش را درست کند. 

* بازیکن به من گفت: «من به خارج از کشور می‌روم. به برانکو گفته‌ام و او به من گفته به دادکان هم بگو». من هم به او اجازه مسافرت به خارج از کشور را دادم. وقتی به ایران برگشت، پیش من آمد و گفت: «آقای دادکان من کنسرت کسی در خارج از کشور رفته‌ام؛ ولی قبل از اینکه خواننده بخواهد کنسرت را شروع کند، سالن را ترک کرده‌ام. مردم آنجا من را تشویق کرده و محبت داشتند. یک توپ هم برای تماشاگران شوت کرده که آن را بردارند». به او گفتم برو و تمرینات خود را با تیم ملی جدی انجام بده؛ چون می‌دانستم آن بازیکن هیچ زمانی دروغ نمی‌گوید. چند نفر که یکی از آنها نماینده مجلس و یکی دیگر از یک نهاد دولتی بود، فیلمی آوردند و گفتند: «بازیکن تیم ملی که در کنسرت بوده، نباید به جام جهانی برود». به آنها گفتم: «شما در فیلم خود نشان بده وقتی خانم خواننده به بالای استیج آمده، بازیکن تیم ملی آنجا بوده است؛ تا آن موقع من یک فکر جدیدی بکنم». گفتند: «فیلمی موجود نیست؛ ولی بوده». من هم به آنها گفتم مدرکی ندارید که حرف خود را ثابت کنید. این بازیکن حتما به جام جهانی می‌رود و او را به جام جهانی بردم. 

* (در ماجرای صنعت نفت آبادان) ]یکی از کارمندان فدراسیون[کار خلاف کرده بودند، رشوه هم گرفته بودند و با آنها برخورد شد؛ اما تخلف به رأی و بازی ارتباطی نداشت. کارت یک نفر را به‌ضرر صنعت نفت پاره کرده بودند که سرباز بوده. از قبل هم می‌دانستند که آن بازیکن سرباز بوده؛ اما نگفتند؛ اما به بازی ارتباطی نداشت و آنها در زمین مسابقه باخته بودند. این اتفاقات به هیچ عنوان به رأیی که صادر شد ارتباطی نداشت. 

* به دلیل اینکه کمیته داوران را امتحان کنم به برادرزاده خودم پول دادم که به کمیته داوران بدهد تا ببینیم آنها می‌گیرند تا داوری که او می‌گوید را بگذارند یا نه. داور پول را گرفت و به طبقه بالا اتاق من آمد و گفت: «آقای دادکان می‌خواهی به خدمت او برسی، برس. آمده به کمیته داوران پول بدهد». به مسئول گفتم: «او برادرزاده من است. برو تو انسان باشرافتی هستی و محکم کار خود را انجام بده». یک مورد دیگر هم در مشهد داشته‌ایم. شنیده بودم یک مسئولی آنجا بلیت جعلی می‌فروشد. من دانشجویان خود را فرستادم به آنجا تا بلیت بخرند و به استادیوم بروند. آنها فردا صبح به تهران آمده و همه بلیت‌هایی که خریده بودند جعلی و قلابی بود. خارج از فدراسیون، مسئولان ابومسلم بلیت چاپ کرده بودند. همه را گرفتیم. برای مبارزه با فساد با هیچ‌کس تعارف نداشتیم. 

* خیلی شفاف می‌گویم برای تیم ملی به سرمربی ایرانی درحال‌حاضر اعتقاد ندارم. اما جوانانی مثل علی دایی، یحیی گل‌محمدی، علیرضا منصوریان و امیر قلعه‌نویی هستند که می‌توانم بگویم در آینده راه رشد دارند. اگر بحث الان را بکنیم یا خودم کاره‌ای در فدراسیون فوتبال باشم، محال است تیم را به مربی ایرانی بدهم. برای بازی‌های بین‌المللی باید امثال یحیی گل‌محمدی کنار یک بزرگ مثل کی‌روش بنشینند تا تجربه به دست آورده و بعد به جای او بیایند. 

 

۸۲ ۱۰  
آی اسپورت
2017-10-10 18:45:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۱۰ نظر
علی زارع
سه شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۶، ۲۱:۳۱
شرافت
شرافت
شرافت
ابیدل
سه شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۶، ۲۱:۳۹
معلومه دیگه منظورش فردوسی پور
تیم شانزدهم جدول با دو گل زده در هفت بازی
سه شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۶، ۲۲:۱۰
منظورش به طور مشخص مجری برنامه شبهای فوتبالی است که البته خیابانی نیر
محسن
سه شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۶، ۲۳:۲۵
...،مجریان شبهای فوتبالی در دوران دادکان اصلا کجا بودند؟!!!شبکه ورزش کجا بود؟اصلا شبکه 1 و 2و 3 از اینها استفاده میکرد؟
Saees
سه شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۶، ۲۲:۰۷
دادگان؟ خخخ
تیم شانزدهم جدول با دو گل زده در هفت بازی
سه شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۶، ۲۲:۱۸
پ ن پ فتل ترقه
موراتا
چهارشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۶، ۰۳:۲۵
ایشون مدیر شریفی بود اما آنچنان هم کارامد نبود شانسش این بود که یه سیستم مرتب و منظم شده رو از صفایی فراهانی تحویل گرفت
۲
ویلی
چهارشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۶، ۰۵:۴۱
چه دوران شیرینی بود اون هشت سال ریاست جمهوری سید مظلوم، مردم با روحیه، جوونا شاد،احیای سینما و موسیقی، رونق اقتصادی با نفت 17 دلاری، مقبولیت و خوشنامی بین المللی.....الحق که مدیر رودست صفایی فراهانی نداشتیم همینطور دادکان (غیر از جانماز آب کشیدنش و آوردن آخوند علیپور به فدراسیون)
۵
گیر بازار
چهارشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۶، ۰۸:۳۹
اینم دید دیگه کسی محلی بهش نمیزاره خودش برا خودش موقعیت درست میکنه.استاد دادکان شما فقط موضوع بلزیکن سالاری و نقش علی دایی و جریانهای علی کریمی و نقش سیب زمینی بودن برانکو در زمان شما را توضیح بدید
۳
محمد یوسفی
چهارشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۶، ۰۹:۰۹
درود به شرفت آقای دادکان مملکت ما به مدیرانی مثل دادکان ها احتیاج دارد مخصوصا در ورزش که بعد از ریاست آقای دادکان در فدراسیون فوتبال مدیری ندیدم که بتواند مثل آقای دادکان مدیریت پاک داشته باشد
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر