فهرست
وقت وداع با اسطوره
وقت وداع با اسطوره

وقت وداع با اسطوره

آی اسپورت - ایتالیایی‌ها انتظار دارند که دروازه‌بان کهنه‌کارشان دوران بازیگری خود را برای دو سال دیگر تمدید کند که اگر این را انجام دهد فرصت ابراز وجود را از جانشین‌های جوان و جویای نام خود برای یورو 2020 خواهد گرفت.

جان لوئیجی بوفون اولین بازی از 175 بازی ملی خودش را مدیون شانس است. در سن 19 سالگی و به عنوان یک نوجوان کم‌تجربه و تازه‌کار، او همراه با تیم ملی ایتالیا به ورزشگاه دینامو مسکوی روسیه رفت تا به عنوان جانشین جانلوکا پالیوکا در بازی پلی‌آف ایتالیا در جام جهانی 2018، در ماه اکتبر سال 1997 روی نیمکت آتزوری بنشیند و اگر فرصتی دست داد بازی در ترکیب لاجوردی‌ها را تجربه کند که همین اتفاق هم افتاد و شانس به او رو آورد. پالیوکا تنها بعد از نیم ساعت بازی مصدوم شد و این بدان معنا بود که بوفون، کسی که تا آن روز هرگز به طور جدی در رده بزرگسالان محک نخورده بود، باید درون دروازه می‌ایستاد و از سنگر ایتالیایی‌ها محافظت می‌کرد. با این حال تا بعد از جام جهانی 1998 طول کشید تا بوفون جایگاهش را به عنوان سنگربان شماره یک ایتالیایی‌ها اثبات کند اما مهم این بود که او سرانجام ثابت کرد شایستگی ایستادن در سنگر آتزوری را دارد.

او ثابت کرد که در سخت‌ترین شرایط هم می‌توان به او اعتماد کرد. با وجود 40 ساله شدن در ماه ژانویه، بوفون بعد از 21 سال حضور در میادین هنوز هم دارد بازی می‌کند و تا الان او فرصتی مانند چیزی که خودش برای ابراز وجود داشت را از جانشینش جان‌لوئیجی دوناروما گرفته است. ماجرای بوفون در آتزوری قرار بود در ماه نوامبر با شکست برابر سوئد در پلی‌آف جام جهانی 2018 و ناکامی ایتالیا در صعود به این رقابت‌ها خاتمه پیدا کند. اکنون در حالی که سه ماه از آن ناکامی گذشته است و آتش خشم ایتالیایی‌ها فروکش کرده و زمان انعکاس و تحلیل دلایل آن ناکامی است، گفته می‌شود بوفون تصمیم گرفته است به دوران بازیگری‌اش پایان ندهد و اینکه هنوز به آخر راه نرسیده است. منابع رسانه‌‌ای در ایتالیا هم انتظار دارند که او برای بازی‌های دوستانه پیش روی ایتالیا در ماه‌ مارس به تیم ملی دعوت شود و بوفون هم تا یورو 2020 به بازی در رده ملی ادامه دهد چرا که ظاهراً لوییجی دی‌بیاجی سرمربی موقت تیم ملی ایتالیا با او تماس گرفته است. 

شکی نیست که اگر یک بازیکن در بالاترین سطح به کارش ادامه دهد – از نظر عملکردی – آن وقت او از هرگونه حقی برخوردار است که انتظار قرار گرفتن در لیست بازیکنان تیم باشگاهی یا کشورش را داشته باشد. بوفون اما شاید با کنار رفتنش، در بلند مدت بتواند یک لطف بزرگ در حق دوناروما و فوتبال ایتالیا انجام دهد و با ارائه درخواستش به مسوولان فدراسیون برای اینکه می‌‌خواهد پایانی شیرین برای دوران بازیگری‌اش رقم بزند، سخاوتمندانه جای خود را به جانشینانش بدهد. فوتبال ایتالیا از دو دهه پیش زمانی که خود بوفون اولین بار در پارما خوش درخشید، دیگر دروازه‌بانی با پتانسیل و توانایی‌های او ندیده بود اما الان دوناروما با کلی پتانسیل و جاه‌طلبی در انتظار است تا فرصتی برای عرض اندام پیدا کند. او دروازه‌بانی بلندقامت است که با وجود سن و سال پایین‌اش درون دروازه نقش یک فرمانده را به خوبی ایفا می‌کند. با انجام بیش از 100 بازی برای میلان، حتی می‌توان گفت که او دیگر یک دروازه‌بان خام و کم تجربه هم نیست. البته او تا 25 فوریه با 19 ساله شدن فاصله دارد اما برای بازیکنی مانند او که سقف استعدادش آسمان است، کمبود تجربه بازی‌های ملی متأسفانه به شدت احساس می‌شود و این به خاطر آن است که بوفون سر راهش قرار گرفته است.

در یوونتوس هم این موضوع شامل حال شزنی می‌شود، دروازه‌بان لهستانی که تابستان از رم به یووه پیوست با این امید که این فصل با پایان دوران بازیگری جیجی فرصت ایستادن درون دروازه پرافتخارترین تیم سری A را به دست می‌آورد. بوفون همیشه به عنوان یکی از بزرگترین دروازه‌بان‌های تاریخ و بهترین‌‌های نسل خودش شناخته خواهد شد اما شاید بهتر باشد که او خودش راه را برای جانشینان جویای نامش باز کند.

منبع: سایت گل

۷ ۱  
آی اسپورت
2018-02-17 11:20:00
نظر دهید

۱ نظر
matt1982
شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۶، ۱۲:۳۸
کاش هرگز خداحافظی نکنه. فوتبال خیلی بی رحم تر از اونیه که حرفش زده می شه
۵
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر