فهرست
ستاره‌ای که بهتر از سگش پنالتی می‌زند
ستاره‌ای که بهتر از سگش پنالتی می‌زند

ستاره‌ای که بهتر از سگش پنالتی می‌زند

آی اسپورت - تا اینجای جام‌جهانی 2018 روسیه، علاوه بر یک گلی که در جریان 90 دقیقه توسط هافبک کروات بارسلونا به ثمر رسیده، سهم او 2 بار به آغوش کشیده شدن توسط زلاتکو دالیچ سرمربی تیم ملی کرواسی هم بوده؛ هر دو بار بعد از اینکه ایوان تیم ملی کشورش را به مرحله بعدی جام فرستاد، ابتدا در مرحله یک‌هشتم مقابل دانمارک و سپس در مرحله یک‌چهارم مقابل روسیه میزبان. شماره 4 تیم ملی کرواسی که در 30 سالگی درخشان‌ترین روزهای خودش را پشت سر می‌گذارد، در دو بازی متوالی با خونسردی کامل، پشت ضربه پنالتی پنجم تیم‌اش قرار گرفت و به ترتیب دروازه «کسپر اشمایکل» و «ایگور آکینفیف» که هر کدام از بهترین پنالتی‌گیرهای جام بودند را باز کرد. راکی اگرچه فقط یک بار آن هم در بازی مقابل آرژانتین در طول 90 دقیقه موفق به گلزنی شده اما بدون شک 2 گلی که از روی نقطه پنالتی در جریان ضربات تعیین‌کننده پنالتی به ثمر رسانده، از با ارزش‌ترین گل‌های تاریخ کشورش در تاریخ جام‌های جهانی محسوب می‌شوند.

6 سال قبل در جریان یکی از بازی‌های تیم سابق راکیتیچ یعنی «سویا» مقابل «رایو وایکانو»، هافبک آن زمان 24 ساله شاغل در لالیگا، مقابل حریف پنالتی از دست داد و این در حالی بود که آن زمان به واسطه گمنام بودن راکیتیچ، خیلی‌ها او را به خوبی نمی‌شناختند ولی در عوض سگی که هنوز در کنار ایوان زندگی می‌کند، به واسطه دیده شدن در فضای مجازی، به شدت معروف بود. بعد از پنالتی از دست رفته راکیتیچ، یکی از هواداران تیم سویا نامه‌ای برای هافبک تیم‌اش فرستاد و در آن ضمن انتقاد از او نوشت که: «سگ تو بهتر از خودت قادر به زدن ضربه پنالتی است.»

6 سال از این داستان گذشت و صبح بازی مقابل دانمارک در یک‌هشتم نهایی جام‌جهانی روسیه فرا رسید. همسر راکیتیچ صبح بازی او را آگاه می‌کند که مطمئن است بازی به ضربات پنالتی کشیده می‌شود و ایوان ضربه پنجم را روانه دروازه حرف خواهد کرد. راکیتیچ هم که به شدت تحت تاثیر این حرف قرار گرفت، خیلی زود با کراماریچ (هم‌تیمی سابق کسپر اشمایکل دروازه‌بان دانمارک) صحبت می‌کنند و در نهایت همه چیز به پنالتی گل‌شده هافبک کرواسی و صعود این تیم به دور بعد ختم شد. باز هم 6 روز بعد، 1444 کیلومتر آنطرف‌تر، اینبار نوبت به باز کردن دروازه میزبان در ضربات پنالتی رسید؛ اتفاقی که باعث شد راکیتیچ به اولین بازیکن تاریخ تبدیل شود که در 2 بازی متوالی جام‌جهانی، پنالتی پنجم را وارد دروازه حریفان کرده است.

سال 1998 که تیم ملی کرواسی بهترین عنوان خودش در جام‌های جهانی (مقام سوم) را کسب کرد، راکیتیچ فقط 10 سال داشت. او که در سوئیس به دنیا آمده بود اما پدر و مادری کروات داشت، در جوانی حتی سابقه بازی برای تیم ملی سوئیس را هم در کارنامه‌اش دیده میشد. روزی که بعد از اصرارهای فراوان پدرش، صحبت‌های او با «اسلوان بیلیچ» کروات و «کوبی کوهن» سوئیسی نتیجه داد و در نهایت او تصمیم به پوشیدن پیراهن کرواسی گرفت، روز بسیار مهمی برای خانواده راکیتیچ بود چرا که همه آنها دوست داشتند ایوان پیراهن کرواسی را بر تن کند، کاری که البته در نهایت برای او با عواقب خاصی همراه بود.

هافبک 30 ساله‌ای که امروز به راحتی پشت ضربه پنالتی قرار می‌گیرد و کرواسی را به دور بعد جام‌جهانی می‌فرستد، به هنگام اعلام جدایی از کشور سوئیس و بازی کردن برای تیم ملی کرواسی به شدت مورد انتقاد سوئیسی‌ها قرار گرفت. سیل نامه‌هایی که به خانه راکیتیچ می‌آمد بی‌شمار بود و همه نسبت به تصمیم او اعتراض داشتند. ایوان اما در جواب فقط چند جمله گفت: «این تصمیم قلبی من است چرا که احساس می‌کنم در لباس کرواسی موفق‌تر خواهم بود و می‌توانم بیشتر خودم را نشان دهم.»

حالا در دیدار مرحله نیمه‌نهایی مقابل انگلیس، تعداد بازی‌های ملی راکیتیچ به عدد 98 خواهد رسید. او در جام‌جهانی 2018 به قدری خوب کار کرده که تحسین همگان را به خود واداشته؛ از «کارلوکا» مدافع وسط سابق تاتنهام که او و مودریچ را بهترین زوج خط میانی جهان معرفی کرده تا کارشناسانی که همه وابسته به آمار زبان به تحسین راکیتیچ گشوده‌اند. نکته‌ای که بسیار مورد توجه قرار گرفته، راحتی راکیتیچ برای بازی کنار مودریچ است. دو هافبک که در تیم‌های باشگاهی‌شان روبه‌روی هم و حتی پشت سر هم جنگیده‌اند تا دیگری به موفقیت نرسد، در جام بیست‌ویکم برای موفقیت تیم ملی کرواسی از دو هم تیمی هم فراتر بوده‌اند. این را می‌توان از جمله راکیتیچ بعد از پایان بازی مقابل دانمارک فهمید. در آن بازی لوکا در جریان بازی یک پنالتی را از دست داد و پنالتی پنجم گل شده توسط راکیتیچ برای او و تیم ملی کرواسی نجات‌بخش بود. راکی بعد از پایان این بازی گفت: «بیشتر به خاطر مودریچ پشت این ضربه پنالتی قرار گرفتم.»

فداکاری راکیتیچ جواب داد تا عملکرد بی‌نظیر او در این جام دیده شود. اگر نجات کرواسی در دو مرحله متفاوت نبود، شاید حالا فقط درباره آمار به جا مانده از این بازیکن صحبت می‌کردیم، آماری که حاکی از دوندگی میانگین 13 کیلومتر در هر بازی و 89 درصد پاس صحیح است. اما عملکرد ایوان در همین آمار خلاصه نمی‌شود و اعتمادبه‌نفس فوق‌العاده‌ای که او به همراه مودریچ به تیم تزریق کرده، مطمئناً از اصلی‌ترین عوامل موفقیت کرواسی به حساب می‌آید.

راکی که فصل را با قهرمانی در لالیگا به همراه بارسلونا به پایان رساند، حالا فاصله زیادی تا رساندن دوباره تیم‌اش به افتخاری شبیه افتخار سال 98 ندارد. او و مودریچ رهبران اصلی تیمی به حساب می‌آیند که تا اینجا شگفتی خودش را با حضور در نیمه‌نهایی تکمیل کرده. اگر سریال بازی‌های به پنالتی کشیده شده کرواسی در این جام مقابل انگلیس هم تکرار شود، احتمالا باید دوباره منتظر ضربه پنجم سرنوشت‌ساز از راکیتیچ باشیم؛ پسری که زمانی منتقدین‌اش اعتقاد داشتند سگش بهتر از او پنالتی می‌زند و حالا با پای راست جادویی خودش، توپ را گوشه دروازه حریفان می‌فرستد و مردم کشورش را قدم‌به‌قدم به غرور و افتخار نزدیک می‌کند.

۲    
آی اسپورت
2018-07-11 18:12:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر