فهرست
جدایی تنها راه مهاجم کلمبیایی؛ چرا فالکائو باید از یونایتد برود؟
جدایی تنها راه مهاجم کلمبیایی؛ چرا فالکائو باید از یونایتد برود؟

جدایی تنها راه مهاجم کلمبیایی؛ چرا فالکائو باید از یونایتد برود؟

آی‌اسپورت: وقتی در آغاز سپتامبر منچستریونایتد رادامل فالکائو را با شش میلیون پوند از موناکو قرض گرفت، حس قابل درکی از هیجان و سرمستی میان هواداران به وجود آمد. این مهاجم موفق که با ورودش زمینه‌ساز جدایی بازیکن پرورش‌یافته شیاطین سرخ، دنی ولبک شد، بازیکنی بود که در کنار امثال رونالدو، مسی، ژاوی و اینیستا از بهترین های دوران حاضر به شمار می رفت؛ او واقعا مهیج بود.

اما فالکائو ابتدای سال 2014 رباط صلیبی خود را جراحی کرده  و جام جهانی را از دست داده بود و خرید او چیزی شبیه ریسک بود. اما اگر همه چیز روبه‌راه پیش می رفت، مقدمات قرارداد تازه ای در ماه مه سال 2015 هم فراهم می شد که به موجب آن فالکائو با  43.5 میلیون پوند به صورت دائمی به اولدترافورد منتقل می شد.

اما فالکائو در پیراهن یونایتد شباهتی به بازیکنی نداشت که مدتی کاملترین و غیرقابل ‌مهارترین مهاجم نوک جهان بود. او بی‌روحیه و افسرده به نظر می رسید.

و بدتر اینکه رابطه نزدیک و گرمی میان او و هواداران تیم وجود داشت. منچستری‌ها فالکائو را در قلب خود جا داده بودند. او نه غرور رونالدو را داشت نه خونسردی و بی اعتنایی مسی و در عوض فروتن و قدردان بود.

هم تیمی ها از شخصیت‌ و حرفه‌ای بودن او تعریف می کنند و منچستری‌ها که در شهر از کنارش عبور شده اند برخورد دوستانه و متواضعانه‌اش را تمجید می کنند. این یعنی تنها عملکرد او در زمین مشکل‌ساز بود.

برخی وضعیت فعلی مهاجم کلمبیایی را با دوران کوتاه کارلوس تبس مقایسه می کنند. این آرژانتینی شاید سرشناس‌ترین بازیکن یونایتد نباشد اما هر گاه که به میدان می آمد، قدرتمند، پرتحرک و اثرگذار بود. فالکائو اما با استرس بازی می کند؛ هر بار که توپ را به او می سپارند یا توپ را لو می دهد یا تعادلش از دست می رود یا هر دو این اتفاق ها با هم رخ می دهند.البته شرایط هم برای او مهیا نبوده. فالکائو همواره بازیکنی بوده که در سرعت کارش نتیجه می دهد و بهترین عملکرد را مقابل دروازه حریفان و توپ‌های عمقی نشان می دهد. اما زیر نظر لویی فن‌خال بازی تیم محتاطانه و ایستا دنبال می شود و این یعنی به ندرت فرصت ضدحمله پیش می آید، یعنی فالکائو غالبا توپ را زمانی می گیرد که نزدیک دایره میانی است و یک مدافع هم به او چسبیده، قبل از اینکه بخواهد کاری بکند با قدرت بدنی هافبک و مدافعان درگیر می شود و معمولا بازنده است.

او وقتی در اوج بود، شم گلزنی بالایی داشت و از تمام ابزار لازم برای رسیدن به هدفش برخوردار بود؛ ضربات سر، پای راست و چپ و ضربات آکروباتیک به شیوه هوگو سانچس. همه اینها در کنار اعتماد به نفس او را توقف‌ناپذیر کرده بود. اثر منفی که مصدومیت روی اعتماد به نفس او گذاشت، فن‌خال بر بازی عادی‌اش ایجاد کرد.

این مربی هلندی بیشتری روی هوش تکیه دارد تا غریزه. هر بازیکنی کارکرد خاصی دارد و باید آن را در خدمت مجموعه به بهترین شکل انجام دهد تا به هدفش برسد. او بارها با بازیکنانش صحبت کرده تا آنها را از بازی خلاقانه و ابتکاری به سمت بازی حساب‌شده و آگاهانه سوق دهد. به همین دلیل بود که تیم متوسط هلند در جام جهانی این عملکرد خوب را داشت و شاید اظهارات بازیکن سابق او، جیووانی درست بود که فن‌خال را «هیتلر بازیکنان برزیلی» توصیف کرد.

این فلسفه متناقض با ابتکار که هر کسی را در زمین فوتبال سر جایش پیچ و مهره می کند، ستاره‌ها را راضی نمی کند.

فالکائو قربانی این سیاست است. او ملزم شده که تمام کارهایش را طبق برنامه پیش ببرد در حالی که عادت قبلی‌اش آسان بود: توپ گرفتن، توپ دادن، رفتن و گل زدن. حالا باید تلاش خود را در تیم نشان دهد.فالکائو خودش می داند هیچ چیزی ماندن او را توجیه نمی کند و واقعیت تلخ تر اینکه هواداران منچستریونایتد وقتی صحبت از رفتن او می شود بیشتر نگران دیگر موکل ژرژ مندز یعنی داوید دخئا هستند که مبادا جدایی مهاجم کلمبیایی روی قرارداد دروازه‌بان اسپانیایی هم اثر منفی بگذارد.

در یک دنیای رویایی اوضاع می تواند متفاوت باشد. او دوباره سرعت خیره‌کننده خود را باز به دست می آورد، دوباره گلزنی‌هایش را شروع می کند، فن‌خال او را در مرکز بازی روان هجومی تیمش قرار می دهد و فالکائو دوباره همان بازیکنی می شود که همه را به وجد آورد و با باتیستوتا، روماریو و فن‌باستن مقایسه شد. اما اینطور نیست، مهاجم کلمبیایی در تاریک‌ترین مقطع زمانی خود گم شده و خودش هم این را می داند. پایان محتمل آن شاید تلخ باشد اما همه بعد از آن نفس راحتی می کشند.

 

 

 

آمار فالکائو در فصل 2015-2014

16 حضور(5 بار تعویضی)

4 گل

4 پاس گل

24 شوت

4 سانتر

11 آفساید

 

 

 

 

آمار فالکائو در تیم های سابق(بازی/گل)

پورتو 87/72

اتلتیکومادرید 90/70

موناکو 22/13

     
آی اسپورت
2015-02-20 11:52:44
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر