فهرست
فهمِ يک اتفاق
فهمِ يک اتفاق

فهمِ يک اتفاق

آی اسپورت - ‌در پی طرح خبر خودسوزی یك خانم جلوی دادگاه انقلاب، در یك گروه اجتماعی بر اهمیت فهم و چرایی این رویداد تأكید شد. فرد محترمی این پرسش مهم را مطرح كرد كه وجود مشكلاتی همچون بیكاری و تاخیر سن ازدواج كه مساله مهم جوانان كشور است و طرح روشنی هم برای آن دیده نمی‌شود پرداختن به موضوع حضور زنان در ورزشگاه‌ها با این حجمی كه در رسانه‌های خارجی و داخلی دیده می‌شود جای تامل جدی دارد. البته واقعا باید دید چه اتفاقی افتاده كه برای چنین موضوعی كسی حاضر به خودسوزی می‌شود؟ یه نظر بنده اگر این موضوع دقیق بررسی شود شاید مسائل مهمی روشن شود. متاسفانه سیاست رسمی در ایران دوست ندارد كه اتفاقات اجتماعی به بحث عمومی گذاشته شود. به گمانم اكنون و با فوت این خانم مساله مهم‌تر هم شده است و باید به آن پرداخت. ابتدا خوب است نگاهی به خانواده این دختر بیندازیم. پدر او جانباز ساكن قم و یك خانواده متدین است كه ۸ فرزند دارد. اینها را درگفت‌وگویی با یك خبرگزاری گفته است. پدر معتقد است كه دخترش بدون اطلاع خانواده برای دیدن مسابقه به تهران آمده و اگر اطلاع داشتند اجازه این كار را به او نمی‌دادند. وی ۲۹ ساله بوده، دو مدرك كارشناسی زبان و كامپیوتر داشته. پدر وی آنقدر متشرع بوده كه مجاز بودن دیدن فوتبال از تلویزیون را برای دختر سوال كرده و چون گفته‌اند اشكالی ندارد اجازه داده كه دخترش فوتبال را از طریق تلویزیون تماشا كند.

با این مقدمات پرسش فوق از اهمیت بیشتری برخوردار است. دختری ۲۹ ساله كه مجرد است، دو مدرك كارشناسی دارد (هر دو خوب و كاربردی‌اند)، ساكن شهر قم و از خانواده‌ای پرجمعیت، متدین و جانباز است و بیكار هم بوده است. به نظر می‌رسد برای اعضای چنین خانواده‌ای حتی فكر كردن به خودكشی نیز غیرقابل تصور است چه رسد به اینكه درباره یك مساله به ظاهر نه‌چندان مهم یعنی دیدن یك مسابقه فوتبال از نزدیك و كشیده شدن به دادگاه، جلوی دادگستری اقدام به خودسوزی كند. در حالی خودسوزی كرده كه با صدای بلند و در خیابان فریاد هم می‌زده است. جالب‌تر اینكه اتهام او را توهین به ماموران انتظامی و جریحه‌دار كردن عفت عمومی اعلام كرده‌اند و اصل تلاش او برای ورود به ورزشگاه را اتهام ندانسته‌اند. شاید به این علت كه چنین اتهامی اساسا غیرقانونی نیست. پس چرا او اقدام به خودسوزی اعتراضی كرده است؟ فهم این اتفاق برای كسانی موجب پرسش می‌شود كه قادر نیستند خودشان را جای این دختر و دختران دیگر قرار دهند. انتظارات آنان از رفتارهای دیگران بر اساس پیش‌فرض‌های خودشان شكل می‌گیرد. خودشان چون شغل دارند، زندگی دارند، با هنجارهای رسمی تطابق دارند و آنها را ظالمانه و تبعیض‌آمیز نمی‌دانند، آینده خود را تیره نمی‌بینند، با سوءرفتار مواجه نمی‌شوند، پس دلیلی نمی‌بینند كه دست به اقدامی اعتراضی كرده یا دست به خودسوزی بزنند. در حالی كه باید مساله را به گونه‌ای دیگر و از زاویه این دختر و سایر جوانان دید.

مساله اصلی این نیست كه یك مسابقه فوتبال را بتوان از نزدیك دید یا نه، مساله اصلی تبعیضی است كه احساس می‌كنند. مساله این است كه می‌پرسند بر اساس كدام قانون چنین محدودیتی را اعمال می‌كنید؟ مساله این است كه اگر در جایی هم قانون دیده شود می‌پرسند كه كدام و چه نسبتی از مردم با آن موافقند؟ آیا آنان حقی در انتخاب نمایندگان موافق دیدگاه خود برای ورود به نهاد قانونگذاری را دارند؟ مساله این است كه انواع و اقسام فساد و اختلاس و ناكارآمدی را به چشم می‌بینند ولی در عین حال متوجه هستند كه فقط با آنان است كه شدید و تند برخورد می‌شود. مساله این است كه حكومت به آنان اعتماد ندارد و آنان هم اعتماد متقابل خود را از دست می‌دهند. در فضای بی‌اعتمادی هر اتفاقی می‌تواند رخ دهد، مساله این است كه می‌بینند مسوولان در برابر فشار فیفا پاسخگو‌یند اما در برابر مردم خود نه. مساله این است كه می‌بینند برخی دادرسی‌ها فرآیند منصفانه‌ای را طی نمی‌كند، پس چگونه می‌توانند مرجع مناسبی برای تحقق عدالت باشند؟ این خانم، هم بیكار بوده و هم سن او برای ازدواج از میانگین سنی دختران در ازدواج اول ۶ سال بیشتر بوده است و هم دو مدرك كارشناسی مفید (به لحاظ بازار كار) داشته و از خانواده جانباز و متدین و ساكن قم بوده ولی فقط به خاطر این مساله و این رفتار خود را آتش زده است. او و امثال او با چه صدایی باید پیام دهند كه ما بشنویم؟ متاسفانه هنوز هم به‌جای آنكه خودمان به طرح مسائل بپردازیم نگران سوءاستفاده‌های آن طرف آبی‌ها هستیم و از آبی‌های این طرف غفلت می‌كنیم و به‌جای پاسخگویی داخلی مجبور به پاسخگویی به فیفا می‌شویم.

 

اعتماد آنلاین 

۱۱ ۲  
آی اسپورت
2019-09-11 19:10:00
نظر دهید

۲ نظر
ههههه
چهارشنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۸، ۲۰:۰۰
ههههههههه .خخخخخ.این دختر بیچاره هم شد شهید اصلاح طلبی. بی زحمت فکری به حال اوضاع خراب بازار و مسکن و ارز و خودرو و جلو اختلاس ها و سو استفاده ها و آقازاده تون بگیرد لازم نکرده آقا عبدی بزرگوار در مورد فوت دختر مرحوم اظهار نظر کنید.یا شاید هم رای لازمید .یه رفیقی داشتم میگفت کسی دلسوز نیست همه منافع دارند.راستی ماجرا چند هزار خر زاده خارج نشین و ماجرا دپو مایحتاج مردم بیچاره در گمرگ و سو استفاده از ارز دولتی چیست؟
تيمور
پنجشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۸، ۰۶:۴۸
تو هنوز از مرحله پرتي كه اصلاح طلب و اصولگرا رو جدا از هم ميدوني!
اقتصاد دولتي باعث فساد ميشه، بي قانوني باعث فساد ميشه. باز اصلاح طلبا اونقدر عرضه دارن ظاهر قضيه رو حفظ كنند و با دادن يه مقدار ازادي هاي اجتماعي انتخابات رو به سلامت بگذرونن اصولگراها همين مقدار درك و فهم رو هم ندارن كه نميشه از جووني كه تو سرش ميزني انتظار رأي داشته باشي.
۲
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر