فهرست
مقایسه قرارداد کریمی‎؛ با کی‌روش یا عنایتی؟
مقایسه قرارداد کریمی‎؛ با کی‌روش یا عنایتی؟

مقایسه قرارداد کریمی‎؛ با کی‌روش یا عنایتی؟

آی اسپورت - انتشار قرارداد کارلوس کی‌روش نکته حیرت‌انگیز و عجیبی را فاش نکرد. نه رقم و عدد قرارداد جای تعجب داشت که پیش‌تر نیز همه از حدودش خبر داشتند و نه امکاناتی که قرارداد در اختیار کی‌روش قرار می‌داد، عجیب و غیرمتعارف بود. خشکشویی و اینترنت و بلیت هواپیما و مواردی از این دست حتی جای این متلک‌پرانی‌های روزهای اخیر را هم ندارد. با کی‌روش اگر بحثی هست و بر رفتارش اگر نقدی هست، ذره‌ای از آن بحث‌ها و نقدها به خشکشویی لباس‌هایش یا اینترنت پرسرعت و هزینه رفت و آمدش مربوط نیست.

علی کریمی اما با اشاره به همین موارد در قرارداد کی‌روش، قرارداد خودش با باشگاه سپیدرود را منتشر کرد تا به تعبیر خود شفاف‌سازی کند و آنطور که در کانال تلگرام خود نوشته نشان دهد که لباس‌هایش را خودش می‌شوید و سفرهایش نیز زمینی است و از اینترنت تلفن همراهش استفاده می‌کند. کریمی اما اگر قراردادش با سپیدرود را می‌خواند و یا اگر وکیل آگاه به قراردادهای ورزشی داشت، هرگز این قرارداد عجیبش با سپیدرود را منتشر نمی‌کرد، قراردادی غیرحرفه‌ای که پر از موارد انتقاد برانگیز است.

علی کریمی اگرچه از چهره‌های فراموش‌نشدنی تاریخ فوتبال ایران است اما هنوز در مربیگری نخستین گام‌هایش را برمی‌دارد و قیمتش در بازار کار مربیگری در ایران، بعید است به فصلی یک میلیارد و سیصد میلیون تومان رسیده باشد. او برای دو و نیم فصل با سپیدرود سه میلیارد و سیصد میلیون تومان قرارداد بسته، رقمی گزاف که می‌دانیم باشگاه سپیدرود توان پرداختش را ندارد.

کریمی با همین پیش‌فرض درست که سپیدرود توانایی مالی پرداخت چنین مبلغی را ندارد، چکی به مبلغ قرارداد ۳/‌۳ میلیاردی‌اش دریافت کرده که ضامن پرداخت مبلغ قرارداد باشد. این چک در صورت فسخ یک‌طرفه از سوی باشگاه سپیدرود، قابلیت اجرایی پیدا می‌کند. کریمی با این بند عجیب در قرارداد به یک مربی غیرقابل اخراج در سپیدرود تبدیل می‌شود، اگرچه مواردی در قرارداد هست که شاید از چشم علی کریمی دور مانده و می‌تواند کار باشگاه سپیدرود را برای قطع همکاری بدون پرداخت غرامت آسان کند.

حساب و کتاب کنید و ببینید که اگر علی کریمی برای هر فصل یک میلیارد و سیصد میلیون قرارداد می‌بندد، یک مربی در قواره امیر قلعه‌نویی با جام‌های پرشمار و تجربیات بزرگ در مربیگری چه قیمتی پیدا می‌کند یا حتی مربیانی مثل مجید جلالی و دیگران. رقم قرارداد علی کریمی با توجه به سابقه اندک مربیگری و در حالی‌که حتی هنوز کلاس‌های مربیگری را به اندازه دریافت کارت سرمربی در لیگ برتر نگذرانده، بسیار گزاف است.

مقایسه قرارداد علی کریمی با کارلوس کی‌روش نیز یک مقایسه خالی از معناست. هیچ دلیلی برای چنین مقایسه‌ای وجود ندارد و قرارداد علی کریمی را مثلا با قرارداد رضا عنایتی در سیاه‌جامگان می‌توان سنجید و حتی مقایسه قرارداد علی کریمی با قرارداد عبدا... ویسی در استقلال خوزستان هم منطقی نیست، چون ویسی با سابقه سالها مربیگری در لیگ برتر و البته سابقه قهرمانی با استقلال خوزستان لابد باید مربی گران‌تری در بازار مربیگری فوتبال ایران باشد.

قرارداد علی کریمی با سپیدرود نکات عجیب بسیاری دارد که حوصله‌ای برای بررسی همه آنها نیست اما این قرارداد در فرم قرارداد بازیکنان امضا شده و مواردی که باید تعهدات حرفه‌ای سرمربی باشد، در آن نوشته نشده است. باشگاهی که قرارداد ۳/‌۳ میلیاردی با مربی امضا می‌کند، حتی از پرینت فرم یک قرارداد مربی هم عاجز است‌.

علی کریمی و باشگاه سپیدرود اگر هر کدام اندکی از حقوق ورزشی آگاهی داشتند، هرگز تن به این قرارداد شلخته و آشفته نمی‌دادند. در این قرارداد حقوق هر دو طرف قرارداد زیر سوال است و هر دو طرف قرارداد نیز فرصت دارند از بندهای قرارداد به نفع خود سوءاستفاده کنند. چه خوب که علی کریمی این قرارداد را منتشر کرد تا نمونه‌ای باشد برای قراردادهای بی‌حساب و کتاب در فوتبال ایران که اصول ابتدایی حقوق ورزشی هم در آنها رعایت نمی‌شود.

 

ایران ورزشی

۳۱ ۹  
آی اسپورت
2018-03-15 10:50:00
نظر دهید

۹ نظر
جيم
پنجشنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۶، ۱۰:۵۷
حرفه اي ه برادرمون ... با هيلي مربي كار كرده و خارج بوده ...
MILAD
پنجشنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۶، ۱۱:۰۱
احسنت
عرفان
پنجشنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۶، ۱۲:۱۵
احسنت...علی کریمی با این کارش یه گل خودی به خودش زد.... گرفتن رقم مثل یک میلیارد و سیصد برای هر فصل اونم در تیمی مثل سپیدرود که نه برای جام می جنگه و نه اصلا برای سهمیه خیلی زیاد و عجیبه.... در حالیکه مربیانی مثل کمالوند ،ویسی،پورموسوی،فیروز کریمی ،مجید جلالی و منصور ابراهیم زاده هم این مقدار نمیگیرند! درسته علی کریمی بازیکن بزرگی بوده ولی چه کسی گفته هر کسی که بازیکن بزرگی بوده ،مربی بزرگی هم میشه؟متاسفانه مدیران سپیدرود ،تیم ،شهرم،موقع قرارداد فکر کردن دارن علی کریمی رو به عنوان بازیکن میخرند! علی آقای کریمی!دوران بازیگریت تمام شد! قرار نیست با استفاده از نام بازیگریت پول مربیگری بگیری! چه بسا حتی مربی مثل منصوریان هم در استقلال این رقم رو نمی گرفت!
مایلی کهنی ها
پنجشنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۶، ۱۲:۱۷
کریمی نوش جونش.ولی کیروش ننننننننننننننه.خخخخخخ
مهدی
پنجشنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۶، ۱۲:۴۶
یکی از بهترین مقاله هایی که خوندم
پر از منطق و حرف حساب
دمتون گرم
حق با علیست
پنجشنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۶، ۱۴:۵۲
فرقش اینه که علی کریمی و رضا عنایتی از تیم خصوصی پول گرفتن که ربطی به شما نداره. ولی کیروش جیب مردم و بیت المال رو زده.
۷ ۲
روستایی
پنجشنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۶، ۱۶:۲۴
"زده" را خوب اومدی!
سپیدرود و استقلال اهواز و استیل آذین و خونه به خونه تیمهای خصوصی اند که صاحبان اونها فقط و فقط بعشق فوتبال و اعتلای فوتبال خرج میلیاردی میکنند واصلا هم وصل به منابع دولتی نیستند!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
کی روش باز حداقل چند میلیارد را با پاداشهای فیفا بر گردونده ولی علی کریمی هم لابد برای صاحبش سود رسانی داره!!!!!!!

اینجاهم که ایران نیست و تیمها واقعا خصوصی اند و بیت المال را هم فقط کی روش غارت کرده!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

بالاخره علی کریمی الان اینقدر می گیره حالا قد کی روش بشه و سنش به شصت سال برسه ، لابد کل ولایت شمال را پشت قباله اش میگذارند.
علیرضا
جمعه ۲۵ اسفند ۱۳۹۶، ۰۰:۲۳
ای کاش می دونستی شرکت بازرگانی ستاره کاسپین که اسپانسر تیم سپیدرود رشت هست با رانت و امتیاز های کی و کجا به تجارت و واردات چه اقلامی مشغوله بعد دم از پول بخش خصوصی می زدی آقای حامی متعصب علی کریمی...
۶
Kian
پنجشنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۶، ۱۹:۲۱
واقعا علی کریمی خودشو زده به اون راه یا واقعا...!!کریمی چطور خودشو با کی روش مقایسه کرده؟یک میلیارد و سیصد میلیون تومن برای کسی که مدرک مربیگری B آسیا رو هم نداره؟این که بیشتر گل به خودی زده،وقتی تو اینقدر میگیریمربی درجه یکی مثل کی روش نباید اون اندازه بگیره؟نکنه میخواد سرمربی تیم ملی بشه،بپا نری دسته یک مربی درجه C آسیا
۷
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر