فهرست
آمار و ارقام دربی 53 زاینده رود/ از زمستان ۵۱ تا زمستان ۹۳
آمار و ارقام دربی 53 زاینده رود/ از زمستان ۵۱ تا زمستان ۹۳

آمار و ارقام دربی 53 زاینده رود/ از زمستان ۵۱ تا زمستان ۹۳

شهرآوردهای رسمی اصفهان بین سپاهان و ذوب آهن از زمستان سال ۱۳۵۱ و دیدار دو تیم در فینال مسابقات قهرمانی باشگاه‌های اصفهان آغاز شد. در آن دیدار دو تیم در پایان ۱۲۰ دقیقه تلاش نتوانستند توپی از خط دروازه‌ها راد کنند و در پایان اما این سپاهان بود که با برتری ۵ بر ۴ در ضربات پنالتی پیروز اولین شهرآورد اصفهان لقب گرفت. 


لیگ تخت جمشید ( ۱۳۵۲ تا ۱۳۵۷):


در رقابت‌های کشوری سپاهان و ذوب آهن شهرآوردهای خود را از سال ۱۳۵۳ که دومین فصل جام تخت جمشید بود آغاز کردند. اولین دیدار آنها در این رقابت‌ها به ۲۰ اردیبهشت سال ۵۳ بازمی‌گردد، دیداری که اولین مصاف آنها در یک رقابت سراسری محسوب می‌شد و با تساوی بدون گل به پایان رسید. آنها در فصل‌های سوم، چهارم و پنجم هم به طور همزمان در لیگ تخت جمشید حضور داشتند و در مجموع ۸ بار در این لیگ که اولین لیگ فوتبال در ایران بود بازی کردند. ششمین دوره که در سال ۵۷ برگزار می‌شد با شروع جنگ تحمیلی نا تمام ماند. در ۸ رویارویی دو تیم در جام تخت جمشید دو پیروزی برای سپاهان و یک پیروزی برای ذوب آهن ثبت شد و سایر دیدارها با نتیجه تساوی به پایان رسید.


جام قدس( ۱۳۶۴ تا ۱۳۶۹):


پس از انقلاب اسلامی و از سال ۶۴ جام قدس ۴ دوره (۱۳۶۴ تا ۱۳۶۸) در استان‌های مختلف برگزار می‌شد که در نهایت منتخب استان‌های مختلف برابر یکدیگر قرار می‌گرفتند و قهرمان مشخص می‌شد. دوره پنجم (۱۳۶۸-۱۳۶۹) جام قدس اما متفاوت بود و با حضور همه تیم‌های باشگاهی در دو گروه برگزار شد که در این بین سپاهان و ذوب آهن داربی را برگزار نکردند.


لیگ آزادگان(۱۳۷۰ تا ۱۳۸۰):


پس از جام قدس، لیگ آزادگان از سال ۱۳۷۰ پایه گذاری شد که در ۱۰ دوره این رقابت‌ها سپاهان و ذوب آهن ۶ بار به طور همزمان حضور داشتند و ۱۲ بار نیز در لیگ آزادگان به مصاف هم رفتند.
گفتنی است تیم فوتبال ذوب آهن از سال ۱۳۷۲ با خرید امتیاز تیم تام به لیگ سطح اول کشور بازگشت و به جز سال ۱۳۷۴ که در دسته دوم حضور یافت در بقیه سال‌ها در سطح اول فوتبال کشور حضور داشته است.


لیگ برتر (۱۳۸۰ تاکنون):


حرفه‌ای ترین و جدیدترین رقابت‌های باشگاهی در ایران لیگ برتر است که از سال ۸۰ برگزار می‌شود و در حال حاضر در چهاردهمین دوره این رقابت‌ها قرار داریم. سپاهان و ذوب آهن در همه ادوار حاضر بوده‌اند و در ۲۷ جدال قبلی در لیگ برتر ۱۲ برد برای سپاهان، ۹ برد برای ذوب آهن و ۶ تساوی ثبت شده است.


جام حذفی (۱۳۵۵ تاکنون):


جام حذفی فوتبال ایران از سال ۵۵ برگزار شد و تاکنون ۲۷ دوره آن برگزار شده است. در بیشتر سال‌های دهه شصت خورشیدی که لیگ سراسری برای باشگاههای فوتبال ایران وجود نداشت، جام حذفی تنها مسابقات سراسری و ملی ایران به شمار می‌رفت و قهرمان آن می‌توانست در جام باشگاههای آسیا که بعدها با تغییر ساختار و با نام لیگ قهرمانان آسیا برگزار شد راه پیدا کند.
سپاهان و ذوب آهن تنها دو بار در این رقابت‌ها به مصاف هم رفته‌اند که هر دو بار آن در نیمه نهایی بوده است، در سال ۸۲ این دو تیم پس از تساوی یک بر یک در پایان ۱۲۰ دقیقه کارشان به ضربان پنالتی کشیده شد که ذوب آهن با حساب ۴ بر ۳ پیروز و راهی فینال شد.
همچنین در سال ۸۳ هم دو تیم در مرحله نیمه نهایی در پایان ۱۲۰ دقیقه تلاش به تساوی یک بر یک رسیدند اما این بار سپاهان بود که با برتری ۵ بر ۳ در ضربات پنالتی راهی فینال شد.


آمار کلی:


بدین ترتیب در ۵۲ رویارویی رسمی دو تیم در رقابت های باشگاه‌های اصفهان، جام تخت جمشید، جام حذفی اصفهان، لیگ آزادگان، جام نقش جهان، جام حذفی و لیگ برتر به مصاف هم رفته‌اند که حاصل آن ۱۹ برد برای سپاهان و ۱۴ برد برای ذوب آهن بوده است ضمن اینکه ۱۹ دیدار دو تیم نیز با تساوی به پایان رسیده است.

     
آی اسپورت
2015-02-20 12:25:18
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر