فهرست
زلاتان و پی اس جی با هم سقوط می کنند
زلاتان و پی اس جی با هم سقوط می کنند

زلاتان و پی اس جی با هم سقوط می کنند

آی‌اسپورت- 2015-2014 برای پاری‌سن‌ژرمن و به طور خاص خط حمله گران‌قیمت و پرادعای آن فصل غم‌انگیزی بوده. زلاتان ایبراهیموویچ بازی برگشت مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان اروپای فصل قبل برابر چلسی در استمفوردبریج را از دست داد و تیمش با باخت صفر-2 نتوانست برتری یک-3 بازی رفت را حفظ کند و از دور مسابقات کنار رفت. اما در بازی تکراری دو تیم مهاجم سوئدی به جای آنکه نبودن خود در دیدار فصل قبل را تکرار کند، چلسی با بازیکنی روبرو شد که اثرش در زمین کم بود و تنها در وقت های تلف شده یک بار تیبو کورتوا را به زحمت انداخت.

با توجه به اینکه پی‌اس‌جی سال قبل یک-3 در خانه بازی را برده بود و در نهایت به مرحله بعدی صعود کرد و با دانستن اینکه ژوزه مورینیو هرگز در یک دیدار رفت و برگشت بعد از تساوی در بازی اول بازنده نبوده، پاریسی‌ها نباید خیلی به صعود امیدوار باشند.

اما بازی سه‌شنبه از بسیاری جهات نماد دیدارهای این فصل پاری‌سن‌ژرمن بود. شاید آن مسابقه از برخی بازی های این فصل تیم بهتر بوده اما هرگز به عنوان یک هوادار فوتبال نمی توان این تیم را شایسته مطلق پیروزی دانست.

مصدومیت‌ها نیز به وخامت اوضاع کمک کرده اما با توجه به هزینه‌ای که پاریسی ها برای تقویت تیم خود کرده اند، حس همدردی خاصی نسبت به آنها برانگیخته نمی شود.

بسیاری از بازیکنان نمی توانند از پتانسیل خود به خوبی استفاده کنند و این فهرست شامل ایبراهیموویچ نیز می شود. البته برای او بازی ضعیف معنای نسبی می دهد. حتی اگر ناتوانی‌اش در ارائه بازی خوب مقابل رقبای بزرگ یا برابر حریفانی از انگلیس را نادیده بگیریم(آن چهار گلی که با تیم ملی سوئد به انگلیس زد را باید به خاطرات خوش سپرد چون معمولا او برابر دفاع‌های به سبک بازی بریتانیایی با مشکل مواجه است).او در 16 بازی که در ترکیب اصلی تیمش در لیگ قرار گرفته 11 گل زده و حتی آمار پاس های صحیحش نسبت به فصل قبل بهتر شده و از 4/76 درصد به 9/77 درصد رسیده. هرچند این به معنی آن نیست که او برای هم‌تیمی‌هایش صدها پاس گل فراهم کرده است. در واقع او در مقایسه با 11 پاس گل فصل قبل که در طول آن 26 گل زد و یکی از عوامل اصلی قهرمانی تیمش شد، تنها یک پاس گل در این فصل داده است. و البته این نتیجه آن نیست که هم‌تیمی‌هایش فرصت‌ها را خراب می کنند، آمار او از 1/2 پاس کلیدی در هر بازی به 2/1 پاس رسیده و بر اساس نمره‌دهی برخی‌ سایت‌ها نمره کلی او از 83/7 به 41/7 کاهش یافته است.

بخشی از این شرایط مربوط به افت کلی تیم است که لوران بلان باید مسئولیت بیشتر آن را بپذیرد.

حسی از رکود و خمودگی در تیم شکل گرفته که البته تا حدی قابل درک است و دلیل آن را می توان در معمولی‌شدن موفقیت در لیگ و میل بیش از حد به کامیابی در لیگ قهرمانان اروپا جستجو کرد.

شاید نگران‌کننده‌ترین آمار برای ایبراهیموویچ با توجه به اینکه کیفیت بالای بازی‌اش باعث می شود از هیچ برای خود موقعیت بسازد این است که او به طور متوسط در هر بازی این فصل به طور متوسط 3.5 شوت داشته است. این آمار برای خیلی از مهاجمان بسیار هم خوب است اما او فصل قبل در هر بازی 5 شوت به سمت دروازه حریفان داشته است.

آمار دیگری هم وجود دارد که تنزل قابل توجه او را به اثبات می رساند. به عنوان مثال، توپ‌های بلند او از 2.8در هر بازی به 1.2رسیده است. به این معنی که کمتر خودش را به محوطه جریمه حریف می رساند و بیش از پیش دچار کم‌تحرکی شده است. به طور مشابه توپ‌های عمقی نیز که یکی از فاکتورهای موفقیت او بود و با یافتن فضای مناسب می توانست دفاع را به هم بریزد، کاهش یافته اند. اما زلاتان حداقل در نبردهای هوایی لیگ آمارش خیلی بدتر نشده و از 2.2 در هر بازی به 2.1 رسیده است.

اما نباید او را متهم به کم‌کاری کرد. کار دفاعی ایبرا موثرتر شده و به طور متوسط 0.4 تکل و 0.4 توپگیری در هر بازی داشته که نسبت به آمار سال قبل، 3/0 افزایش یافته اند.

مکانیسم تیم پیچیده شده و اشتباه است اگر ایبرا را مقصر افت کلی پاری‌سن‌ژرمن در این فصل بدانیم اما ناکامی او خبر از مشکلات بزرگتری در تیم می دهد.

شاید ایبراهیموویچ در یک تیم پرتحرک‌تر و پرانرژی‌تر موثرتر بازی کند اما نباید فراموش کرد که او 33 سال دارد. او و تیم برای برآورده‌کردن نیازهای یکدیگر ساخته شده اند و هر کدام از آنها که از عهده وظایف خود برنیایند دیگری نیز نمی تواند به خواسته‌اش برسد.

 

منبع : بلیچر ریپورت

 

 

 

 

     
آی اسپورت
2015-02-21 09:38:24
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر