فهرست
یادداشت روز: رونی در خط میانی حیف است
یادداشت روز: رونی در خط میانی حیف است

یادداشت روز: رونی در خط میانی حیف است

 

آی اسپورت - از شروع سال جدید میلادی  اینکه وین رونی در چه پستی باید بازی کند، به یکی از بحث های تاکتیکی جنجالی در لیگ برتر تبدیل شده است. بعد از اینکه لوئی فن خال مربی منچستریونایتد جای رونی را در اواسط ماه دسامبر در ترکیب تیم به خط میانی تغییر داد ، بحث ها درمورد اینکه آیا حضور رونی در این منطقه می تواند برای او و تیم مفید واقع شود ، آغاز شدند. وین رونی دوشنبه گذشته مقابل پرستون نورث اند جلوتر از پست هفته های اخیرش ظاهر شد و بلافاصله آمارهایی از مقایسه بازی او در خط میانی و خط حمله برای اینکه ببینیم او در چه پستی موثرتر است، منتشرشدند .

 

مقابل برنلی در بازی هفته گذشته یونایتد در لیگ برتر، رونی در بیشتر دقایق نیمه نخست به عنوان یک هافبک یارگیر کمکی کار کرد و به حدی عقب بازی می کرد که پیشتراز اینکه در محوطه هجده قدم حریف باشد، در محوطه هجده قدم تیم خود حاضر بود. اما او در بازی جام حذفی روز دوشنبه خیلی جلوتر در زمین بازی می کرد. با مقایسه این دو بازی و آمار گلها و پاس گلها متوجه می شویم که حضور رونی در پست هجومی به مراتب برای یونایتد موثرتر است. کاملا مشخص است که رونی زمانیکه جلوتر بازی کرده، موقعیت های شوت بیشتری داشته و توپ های بیشتری در طول بازی لمس کرده است. اگر به آمار نگاه دقیق تری داشته باشیم، رونی در شش بازی لیگ برتر که در خط میانی بازی کرده حتی یک شوت در چارچوب دروازه حریف هم نداشته است. از آغاز سال جدید میلادی تا امروز آمار او در شش بازی لیگ برتر در خط میانی به این شرح هستند:

 

تعداد گلهای زده: صفر

تعداد پاس گل: صفر

کل شوت: یک

کل شوت های در چارچوب: صفر

 

تنها یک شوت در 540 دقیقه بازی گویای این حقیقت است که تاثیر رونی در خط میانی به تدریج کمتر و کمتر می شود. و اگر به بازی های این فصل لیگ برتر نگاه کنیم( بازی های جام حذفی را که همه آنها مقابل تیمهای ضعیف بوده کنار می گذاریم) بازهم میانگین شوت های زده رونی از خط میانی به سمت دروازه در مسیر افت قرار داشته است. بنابراین در بازی های لیگ برتر که رونی در نقش هافبک بازی کرده، او میانگین کمتر از یک شوت در هر بازی را به ثبت رسانده و هر 180 دقیقه یک بار یک شوت در چارچوب داشته است.

 

نقش دفاعی رونی

 

و جای شگفتی نیست که از نظر کارایی دفاعی زمانیکه رونی در خط میانی بازی کرده، تاثیر قابل توجهی در امر دفاعی در بازی تیم ایجاد کرده است. سوال اینجاست که تکل رفتن ها و جلوی بازیکن حریف را گرفتن که درواقع جزو استعدادهای اصلی رونی محسوب نمی شوند تا چه اندازه به نفع تیم تمام می شوند.

علاوه بر این شاید رونی به طور طبیعی در زمان حضور در خط میانی نسبت به وقتی که در خط حمله بازی کرده تکل های بیشتری رفته و پاس های بیشتر داده است، ولی چطور می توان این آمار را با عملکرد بلیند و هررا که پست تخصصی آنها هافبک های میانی است و رویهم رفته 40 میلیون پوند برای آنها هزینه شده، مقایسه کرد؟

به عبارت دیگر آمار رونی در خط میانی به صورت جداگانه محاسبه نشده و با آمارثبت شده بازیکنانی همچون بلیند، هررا و کریک مقایسه شده اند. در این آمارها نمایان شده که رونی بیشتر از دیگر هافبک های یونایتد صاحب توپ شده ولی پاس های کمتری ارسال کرده که درصد کمتری از آنها سالم بوده اند و در تکل رفتن و مانع شدن از پیشروی حریفان هم تاخیر داشته است. ضمن اینکه هررا موقعیت های بیشتری نسبت به رونی در خط میانی ایجاد کرده هم شگفت انگیز است. اینکه رونی در ارائه مهارت های خود درمرکز خط میانی تیم نسبت به هافبک های تخصصی یونایتد بدتر بوده، تقریبا امری بدیهی است ولی چنین چیزی بر ابهامات دلیل حضور او در این منطقه می افزاید.

 

تاثیر منطقه بازی رونی در عملکرد تیم

تا امروز همه دیده اند که رونی در زمان بازی در خط میانی شوت های کمتری می زند. او به ندرت توپ را در محوطه هجده قدم حریفان لمس می کند ولی تقریبا گل ها و پاس گل های مشابهی نسبت به زمانی که در خط حمله بازی می کند داشته و تکل های بیشتری روی پای حریفان می رود. در واقع تفاوت تاثیر حضور او در پست هافبک و مهاجم خیلی کم بوده. میانگین امتیازهای کسب شده در هر بازی،  اینکه رونی در چه پستی باید بازی کند را تغییر نمی دهد. ولی وقتی او در پستی غیر از مهاجم بازی می کند، تیم بیشتر از قبل گل می زند.

 

نتیجه گیری

 

رویهم رفته تفاوت این آمار برای منچستریونایتد چه از نظر کسب نتایج و چه از نظر گلزنی ، چه رونی در خط میانی بازی کند و چه در خط حمله حاضر باشد، ناچیز است. آنچه مهم است کم شوت زدن و عقب بازی کردن او زمانی که در خط میانی به میدان می رود، خواهد بود. ولی این میانگین شوت زنی برای بازیکنی با قابلیت های رونی واقعا ضعیف هستند. مسلما وقتی او در خط میانی بازی می کند در کارهای دفاعی بیشتری حضور دارد ولی بهتر است فن خال این خواسته های خود را با بازیکنانی همچون بلیند، هررا و کریک تحقق بخشد و به بازیکنی همچوون رونی اجازه دهد تا جلوتر از خط میانی و جایی که موثرتر است، بازی کند. شاید وقتی مربی هلندی از قراردادن فالکائو در ترکیب اصلی تیمش دست بردارد، رونی بار دیگر به پست دلخواه خود در زمین بازگردد. یا اگر فن خال فکرنمی کند که کاپیتان تیم شایستگی بازی در خط حمله را ندارد، باید شجاعت بیرون گذاشتن او از ترکیب تیم را داشته باشد. برای اینکه رونی درعین حال که یک مهاجم خارق العاده است، یک هافبک استثنایی نیست. 


چارلی اکلشیر

منبع: دیلی تلگراف 

     
آی اسپورت
2015-02-21 11:40:07
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر