فهرست
بررسی آماری چهار دوره حضور پرسپولیس در لیگ‌قهرمانان؛ صعود با مربی خارجی، حذف با مربی ایرانی
بررسی آماری چهار دوره حضور پرسپولیس در لیگ‌قهرمانان؛ صعود با مربی خارجی، حذف با مربی ایرانی

بررسی آماری چهار دوره حضور پرسپولیس در لیگ‌قهرمانان؛ صعود با مربی خارجی، حذف با مربی ایرانی

بعد از نتایج ضعیف حمید درخشان با پرسپولیس، بحث حضور برانکو ایوانکوویچ و افشین قطبی روی نیمکت سرخپوشان مطرح شده است. دو مربی که پیش از این سابقه هدایت تیم ملی ایران را داشته‌اند. با توجه به اینکه پرسپولیس شانس چندانی برای قهرمانی لیگ یا حتی رسیدن به جمع 4 تیم بالای جدول ندارند، هدف مسئولان پرسپولیس از تغییر روی نیمکت این تیم، کسب نتایج مناسب در لیگ قهرمانان آسیاست. سابقه پرسپولیس در سال‌های اخیر نشان می‌دهد مربیان خارجی معمولا نتایج بهتری با این تیم در لیگ قهرمانان آسیا می‌گیرند.

پرسپولیس در سال‌های 2000 و 2001 با علی پروین در جام باشگاه‌های آسیا سوم شد. دو تورنمنتی که سرخپوشان با کمی خوش شانسی بیشتر می‌توانستند فینالیست آن باشند. پروین سال 1991 با پرسپولیس قهرمان جام برندگان آسیا هم شده بود. AFC از سال 2002 با تلفیق جام باشگاه‌های آسیا و جام برندگان، لیگ قهرمانان آسیا را تشکیل داد. مسابقاتی که با افول پرسپولیس پروین همزمان شد. از زمان تشکیل لیگ قهرمانان آسیا، پرسپولیسی‌ها با مربیان ایرانی نتایج ضعیفی در این مسابقات گرفته‌اند.

پرسپولیس از 12 دوره قبلی لیگ قهرمانان، در 4 دوره حاضر بوده است. فصل 2002/03 پرسپولیس به عنوان قهرمان لیگ برتر ایران در این مسابقات شرکت کرد. علی پروین سرمربی پرسپولیس در این مسابقات بود. تیم او در مرحله گروهی به میزبانی ازبکستان، دو بازی را برد و یک بازی به پاختاکور میزبان باخت. با توجه به اینکه در آن دوره فقط یک تیم از هر گروه صعود می‌کرد، پرسپولیس بعد از پاختاکور دوم شد و از این مسابقات کنار رفت.

بعد از قهرمانی پرسپولیس در لیگ هفتم، این تیم سال 2009 با نلو وینگادا در لیگ قهرمانان آسیا حاضر بود. بعد از انصراف الشارجه، پرسپولیس در مرحله گروهی از 4 بازی دو برد، یک مساوی و یک باخت بدست آورد و صدرنشین گروه شد. هر چند باخت 5-1 به الغرافه، تا حدی نتایج این تیم را تحت تاثیر قرار داد. آن‌ها بعد از صعود به عنوان تیم صدرنشین، در مرحله یک چهارم نهایی با پنالتی ریوالدو به بونیادکار باختند و حذف شدند.

سال 2011، پرسپولیس علی دایی با قهرمانی در جام حذفی پا به لیگ قهرمانان آسیا گذاشت. عملکرد تیم دایی، ضعیف‌ترین کارنامه پرسپولیس در تاریخ لیگ قهرمانان آسیا بود. پرسپولیس در 3 بازی از 6 بازی دور گروهی به الاتحاد، بنیادکار و الوحده باخت و با یک برد و دو تساوی و 5 امتیاز به عنوان تیم آخر گروه حذف شد. نتایج ضعیفی که نقش پررنگی در جدایی آخر فصل دایی داشت.

یک سال بعد، پرسپولیس باز هم به عنوان قهرمان جام حذفی در لیگ قهرمانان شرکت کرد. تیم دنیزلی با وجود نتایج ضعیف در لیگ برتر، در آسیا نتایج خوبی گرفت. آن‌ها در دور رفت با شکست الغرافه و الشباب و تساوی با الهلال در عربستان، صدرنشین گروه بودند. هر چند شکست در بازی برگشت با الهلال آن‌ها را به رده دوم گروه فرستاد. در مرحله یک هشتم نهایی، پرسپولیس در جده مقابل الاتحاد قرار گرفت و 3-0 شکست خورد.

4 دوره حضور، دو دوره صعود از دور گروهی با مربیان خارجی و دو حذف با مربیان خارجی، کفه ترازو را به سمت مربیان خارجی سنگین می‌کند. هر چند مسئولان پرسپولیس فعلا تصمیم گرفته‌اند لیگ قهرمانان امسال را با حمید درخشان آغاز کنند.

     
آی اسپورت
2015-02-22 09:13:10
نظر دهید
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر