فهرست
متفاوت مثل محرم نویدکیا
متفاوت مثل محرم نویدکیا

متفاوت مثل محرم نویدکیا

آی اسپورت - آدم باورش نمی‌شود که فردی شبیه به محرم نویدکیا دارد در فوتبال ایران کار می‌کند. اصلاً در ذهن نمی‌گنجد که محرم محبوب‌ترین و مهم‌ترین بازیکن تاریخ باشگاه بزرگی مثل سپاهان است که از اتفاق اصلاً هم هواداران آرامی ندارد. او وصله ناجور فوتبال ایران نیست ولی واقعاً به سختی می‌توان او را در کنار سایر پیشکسوتان فوتبال ایران قرار داد.

محرم وقتی دوشنبه‌شب میهمان برنامه فوتبال برتر شد و روبه‌روی محمدحسین میثاقی نشست، طوری با آرامش بحث را پیش برد و مؤدبانه حرف زد که انگار فردی است بیرون از گود فوتبال ایران که بیشتر به بحث‌های نظری و اخلاقی علاقه دارد اما او درست در نقطه برعکس این گزاره ایستاده. محرم حالا تیمی ساخته که در صدر جدول است و حتی اگر قهرمان نیم فصل هم نشود، عملکرد درخشانی داشته.

وقتی در اول فصل باشگاه سپاهان تصمیم گرفت محبو‌ب‌ترین سپاهانی بین طرفداران را به عنوان سرمربی انتخاب کند، خیلی‌ها نسبت به این تصمیم موضع گرفتند. خود من هم بخشی از همین منتقدین بودم. اعتقاد داشتم و داشتیم که این پست برای محرم نویدکیا زود است. او باید آبدیده شود و بعد هدایت تیم بزرگی مثل سپاهان را در دست بگیرد. درست مثل اکثر مربیان دیگر اروپا که ابتدا در تیم‌های پایه و بعد تیم‌های کوچکتر مربیگری می‌کنند تا بالاخره آماده هدایت تیم‌های بزرگ و مدعی قهرمانی شوند.

مدیران سپاهان در آن برهه البته مدام حرف از آندرا پیرلو می‌زدند که به تازگی سرمربی یوونتوس شده بود. بازیکن بزرگی که از قضا پستی شبیه به محرم داشت و به داشتن ذهنی باز و طراح معروف بود. تغییر و تحولات باشگاه یوونتوس در لیگ قهرمانان فصل پیش باعث شد تا مائوریستیو ساری به ناگاه اخراج شود و باشگاه تورینی که دو هفته قبلش پیرلو را به عنوان سرمربی تیم زیر 23 سالش برگزیده بود، به ناچار سنت‌شکنی کرد و یکی از نمادهای باشگاه را زودتر از آنکه وقتش رسیده باشد، به سمت سرمربیگری گمارد. سپاهانی‌ها هم می‌خواستند بگویند دارند از راهی گذر می‌کنند که قبل‌تر یوونتوسی‌ها نشان‌شان داده اما حالا 7 ماه بعد از آن روزها باید گفت محرم حتی از پیرلو هم موفق‌تر‌ بوده. او تیمی که فصل پیش مدعی قهرمانی نبود را در آستانه قهرمانی نیم فصل قرار داده و پیرلو تیمی که سال‌های متمادی است قهرمانی لیگ ایتالیا را تجربه می‌کند به تیمی تبدیل کرده که کورس قهرمانی را به تیم‌های شهر میلان واگذار کرده.

اینکه چرا سپاهان اینقدر خوب نتیجه گرفته؟ چقدر از این نتایج را می‌توان به محرم مربوط دانست و چقدر را به ترکیب قوی و پرستاره‌ای که دارد و حتی اینکه نقش مرزبان تا چه حد اهمیت دارد؟ همه مسائلی است که می‌شود درباره‌اش گفت و نوشت اما مسأله این است که حضور محرم جلوی دوربین شبکه سوم تلویزیون ایران یک بار دیگر ثابت کرد او فوتبالیست و مربی منحصر به فردی است.

نویدکیا در زمانه‌ای که همه عادت دارند به زمین و زمان، داور و وزارت ورزش و دست‌های پشت پرده اعتراض کنند، کار خودش را می‌کند. به خودش قول داده علیه داوری در نشست‌های خبری صحبت نکند و به هیچ عنوان با شلوغکاری و بی‌احترامی به رقبایش نمی‌خواهد برای خودش محبوبیتی دست و پا کند.

او محبوب‌ترین فرد در فوتبال اصفهان در دو دهه گذشته است و این محبوبیتش را به خاطر کیفیت خوب و شخصیت آرام و متینش به دست آورده و به خاطر همین نمی‌خواهد با جنجال آن پیشینه را خراب کند و برای خوشایند تیفوسی‌های سپاهانی، به سایر هواداران بی‌حرمتی کند. این مسأله‌ای است که در دیگر پیشکسوتان فوتبال ایران کمتر دیده می‌شود. آنها این روزها برای خوشایند بخشی از هواداران تیم‌شان که صدای بلندی دارند و اصطلاحاً افراطی عمل می‌کنند، خودشان را به آب و آتش می‌زنند تا لایک و فالوور بگیرند. محرم اما راه دیگری را برگزیده. راهی که در آن حتی اعتراف به طرفداری‌اش از پرسپولیس در دوران کودکی، نه سپاهانی‌ها را می‌رنجاند و نه حتی استقلالی‌ها را. او طوری حرف می‌زند که سال‌ها از یاد برده بودیم می‌شود اینطوری هم در فوتبال ایران کار کرد و حرف زد!

 

ایران ورزشی 

۱۹ ۴  
آی اسپورت
2021-02-17 20:30:00
نظر دهید

۴ نظر
اقلیت تاس
پنجشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۹، ۰۸:۵۳
جو نگیرت.... این محرم فعلا با گرانترین تیم لیگ و اینکه همه امکانات براش مهیا شده و هنوز در کورس قهرمانی هست چهره آدم حسابی به خودش گرفته،اون روزی که شانس قهرمانیش از دست رفته باشه و نقاب از چهره اش بیفته زیاد دور نیست... صحبتهایی که این شخص در گذشته انجام داده حتی از طرفداران تراکتور که به ناسیونالیست بودن(همون احمق بی منطق) مشهورن هم سر نزده بود...جالبه این آقا حتی رگ و ریشه اصفهانی هم نداره،ولی خب پول حلال تمام مشکلاته...جناب محرم گوزلی
۵ ۲
Ali
جمعه ۱ اسفند ۱۳۹۹، ۱۲:۴۸
حقیقتا سوزش شدیدی که داری تحمل میکنی از تک تک کلماتت هویداست...عیبی نداره دوست عزیز واقعا سخته در تنها افتخارتون چند هفته صدرنشینی باشه و خیلی راحت محرم اونو ازتون بگیره در شبی که تعداد موقعیت شما صفر بوده...راجع به پر مهره بودن سپاهان هم لازمه بدونی ما مث بعضی ها بازیکن ۱۴ میلیاردی نداریم و همین نفراتو پارسال آقای به اصطلاح ژنرال و باسابقه ی شما هم در اختیار داشت و سپاهانو پنجم کرد.
اوج سوزش تو هم از گفتن گرانترین تیم لیگ مشخص است.سپاهان با کیفیت ترین بازیکنا رو داره ولی... گرانترین؟؟ محبی گرانه یا شهباززاده ای که ما از استقلال گرفتیم و سال پیش اصلا گلزن نبودیم الان زیر دست محرم آقای گله؟ محمدرضا حسینی گرونه یا نورافکن که اونم از استقلال اومد و الان حسرتشو میخورین!
کمی تفکر کن و شعور داشته باش اگر هم آدم بودن برات سخته توصیه ی من به شما پماد هست...موفق باشی
۱
Ali
جمعه ۱ اسفند ۱۳۹۹، ۱۲:۵۰
حقیقتا سوزش شدیدی که داری تحمل میکنی از تک تک کلماتت هویداست...عیبی نداره دوست عزیز واقعا سخته در تنها افتخارتون چند هفته صدرنشینی باشه و خیلی راحت محرم اونو ازتون بگیره در شبی که تعداد موقعیت شما صفر بوده...راجع به پر مهره بودن سپاهان هم لازمه بدونی ما مث بعضی ها بازیکن ۱۴ میلیاردی نداریم و همین نفراتو پارسال آقای به اصطلاح ژنرال و باسابقه ی شما هم در اختیار داشت و سپاهانو پنجم کرد.اوج سوزش تو هم از گفتن گرانترین تیم لیگ مشخص است.سپاهان با کیفیت ترین بازیکنا رو داره ولی... گرانترین؟؟ محبی گرانه یا شهباززاده ای که ما از استقلال گرفتیم و سال پیش اصلا گلزن نبودیم الان زیر دست محرم آقای گله؟ محمدرضا حسینی گرونه یا نورافکن که اونم از استقلال اومد و الان حسرتشو میخورین!
کمی تفکر کن و شعور داشته باش اگر برات سخته توصیه ی من به شما پماد هست...موفق باشی
Ali
جمعه ۱ اسفند ۱۳۹۹، ۱۲:۴۷
اگر باانصاف باشیم واقعا محرم عشقه
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر