فهرست
کابوس آرژانتین: رتبه دوم
کابوس آرژانتین: رتبه دوم

کابوس آرژانتین: رتبه دوم

آی اسپورت - تیم ملی فوتبال مصر با هدایت هکتور کوپر آرژانتینی به نایب‌ قهرمانی جام ملت‌های آفریقا 2017 رسید. اتفاقی تکراری برای مردی که در تمام زندگی‌اش به عنوان نایب‌قهرمانی رسیده است. او زمانی که روی نیمکت والنسیا می‌نشست، دو بار با این تیم به فینال لیگ قهرمانان رسید و هر دو بار به تیم‌های رئال مادرید و بایرن مونیخ شکست خورد. کوپر پیش از آن هم زمانی که هدایت مایورکا را بر عهده داشت، در جام برندگان اروپا به نایب قهرمانی رسیده بود و در همان سال در کوپا دل‌ری هم نایب‌ قهرمان شد. به جلوتر که می‌آییم، به اینترمیلان می‌رسیم که کوپر در سری‌آ با کوپر نایب قهرمان شد. مرد آرژانتینی به فوتبال یونان رفت و آنجا هم در جام حذفی فوتبال این کشور نایب قهرمان شد. به شروع مربی‌گری کوپر که نگاه بیاندازیم به اتلتیکو هوراکان کشورش می‌رسیم که این مرد در اولین سال مربی‌گریش هدایت آنرا بر عهده داشت و به نایب قهرمانی رسید.

اگر فکر می‌کنید کوپر تنها آرژانتینی فوتبال است که به نایب قهرمانی عادت دارد سخت در اشتباه هستید. بزرگ‌ترین مربیان آرژانتینی حال حاضر جهان دیه‌گو سیمئونه و مائوریسیو پوچتینو هستند. سیمئونه در سال‌های اخیر دوبار به فینال لیگ قهرمانان اروپا رسیده است. او هر دوبار در قدم آخر مقابل رئال مادرید شکست خورده است. سیمئونه مرد موفقیست، اما در بزرگ‌ترین تورنمنت‌هایی که به فینال رسیده شکست خورده است؛ آن هم دو بار! مائوریسیو پوچتینو دو فصل پیاپی تا آخرین لحظه برای قهرمانی در لیگ برتر جنگید. تیم او از آن دست تیم‌هایی نیست که عادت به قهرمانی داشته باشد، درست مثل اتلتیکو مادرید. اما آنها هم همیشه یکی دو قدم مانده به قهرمانی نفس‌هایشان بند آمده و نتوانسته‌اند به عنوان نفر اول از خط عبور کنند.

به‌نظر می‌رسد در ناخودآگاه جمعی فعلی مردم سرزمین چه‌گوآرا، مارادونا و خورخه لوئیس بورخس، عبور از نفر دوم به معنی اول شدن است. آنها هنوز با این مساله کنار نیامده‌اند که برای قهرمان شدن باید از بهترین نفر عبور کرد. باید از اولین نفر عبور کرد تا اول شد. وقتی تنها دغدغه عبور از نفر دوم باشد، دوم می‌شوید. بزرگ‌ترین نمود نایب قهرمان شدن در بین آرژانتینی‌ها، تیم ملی فوتبال این کشور است. آلبی‌سلسته در سه تورنمنت بزرگی که اخیرا شرکت کرده دائما دوم شده است. جام جهانی 2014 یک فرصت فوق‌العاده بود تا آرژانتین همراه با لئو مسی و یک دوجین ستاره دیگر به قهرمانی جهان برسد تا لئو برای همیشه به عنوان بهترین بازیکن فوتبال نامش در تاریخ ثبت شود، اما ماریو گوتسه در وقت‌های اضافی بازی این اجازه را به آلبی‌سلسته نداد. دو کوپا آمه‌ریکا پیاپی دو فرصت خوب دیگر برای آرژانتینی‌ها بود. هر دو بار اما شیلیایی‌ها مانع از این شدند تا این نسل فوق‌العاده آرژانتین به کامیابی برسد.

از دور که بنگریم، به نظر می‌رسد مقصر تمام این مسائل خود آرژانتینی‌ها باشند. شاید اقناع شدن در لحظه آخر و راضی شدن از اینکه از نفر دوم گذشته‌اند، نقطه ضعف آنها باشد. هکتور کوپر، در حالی که می خواست نشان بدهد شکست در فینال برای شخص خودش اهمیتی ندارد در پایان بازی مصر و کامرون گفت: « به کامرون تبریک می گویم. نمایش خوبی داشتند و فکر می کنم شایسته پیروزی بودند. مطمئناً از شکست ناراحت هستم اما بیشترین ناراحتی من برای مردم مصر است. می خواستم برای آنها این جام را فتح کنم، می دانم چقدر می خواستند قهرمان شوند؛ همینطور بازیکنان که عالی بودند و تا پایان جنگیدند. آمادگی جسمانی آنها را نجات نداد. نمی خواهم چیزی درباره شکست در یک فینال دیگر بگویم، نمی خواهم بگویم به آن عادت کرده ام. می خواستیم پیروز شویم و ناامیدیم چون مردم مصر ناامید شدند.»

 

علی کربلایی

۲    
آی اسپورت
2017-02-07 12:09:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر