فهرست
بلوپرینت گواردیولا / اگر به عنوان یک بازیکن 13 ساله می تواند، چرا به عنوان یک مربی نه؟
بلوپرینت گواردیولا / اگر به عنوان یک بازیکن 13 ساله می تواند، چرا به عنوان یک مربی نه؟

بلوپرینت گواردیولا / اگر به عنوان یک بازیکن 13 ساله می تواند، چرا به عنوان یک مربی نه؟

آی اسپورت در این سری جذاب از مجله فور فور تو، شما را با بلوپرینت یا همان طرح های اصلی کاری پپ گواردیولا  آشنا می کنیم.در هر قسمت با ما همراه باشید.

او کنترل کامل می خواهد

هیچ وقت قدرت او را زیر سئوال نبرید. پپ مردیست که نیاز دارد عشق به خودش را احساس کند، از هیئت مدیره گرفته تا داخل زمین تمرین. اگر می خواهید او در باشگاه شما انقلاب کند، او را دوست داشته باشید. او یک مقطعی در زمان خوان لاپورتا نتوانست به عنوان سخنگوی بارسلونا، با فشاری کاریش کنار بیاید. اما همیشه حمایتش را نسبت به لاپورتا بی دریغ نشان داد و نتیجه آن، پیشنهاد هدایت بارسلونای بی به او بود. وقتی ساندرو راسل به عنوان یک مدیر سیاست مدار جای لاپورتا را گرفت، اوضاع به راحتی عوض شد. گواردیولا به راسل اعتماد نداشت و فاصله ایجاد شده بین او و ریس باشگاه، یکی از دلایل اصلی اش برای ترک بارسلونا بود. پپ به نیویورک رفت و 6 هزار کیلومتر بین خودش و راسل فاصله انداخت تا خیالش راحت شود!

در بایرن، دکتر هانس ویلهلم مولر برای 38 سال در باشگاه فعالیت کرده بود. اما دعوای بین او و پپ بر سر مصدومان مداوم تیم باعث شد در نهایت از کارش استعفا دهد. پپ اعتقاد داشت دکتر مولر یکی از دلایل تداوم مصدومیت های تیمش است. مدیران بایرن در آن مدت طرف او بودند. اولی هوینس قبل از مشکل مالیاتی و زندانی شدن، تقریبا هر روز با گواردیولا ناهار می خورد. کارل هاینز رومنیگه یکی از مرید های پپ بود و همیشه از استعداد مربیگری او تعریف می کرد. این دو به طور مرتب با هم قهوه می خوردند. اما در جولای 2015، رومنیگه در تور چین گفت که باشگاه بدون پپ هم می تواند به راهش ادامه دهد. این حرف، رابطه آن ها را سرد کرد.

با تمام این اوصاف، پپ به اندازه کافی باید آگاه باشد که هر اسکوادی نیاز به بازسازی کامل ندارد. شایعاتی وجود داشتند که او در فصل آخر در بارسلونا می خواست پیکه، آلوز و چند بازیکن دیگر را بفروشد. در پایان فصل، او روی شمشیر خودش سقوط کرد و از باشگاه رفت. به هر حال از او حمایت کنید و بهش چیزی که می خواهد را بدهید، و گر نه پپ خواهد رفت.

او از نظر تاکتیکی انعطاف پذیر است

... و همین را هم از بازیکنانش انتظار دارد. چرا؟ چون گواردیولا از نوجووانی با پیچیده ترین توصیه های تاکتیکی آشنا شده. اوریول تورت سرمربی سابق او در لاماسیا، یک روز بین دو نیمه یک بازی بهش گفت:" الان قراره به عنوان وینگر کاذب بازی کنی." بارسلونا 1-0 عقب بود و شاید این در تئوری ایده جالبی به نظر نمی رسید که یک هافبک وسط لاغر را به گوش بفرستیم. اما گواردیولا به خوبی در فضای خالی بین وینگر و دایره میانی زمین قرار گرفت. " ما 3-1 بازی را بردیم و من در 15 دقیقه بیشتر از کل نیمه اول توپ را لمس کردم. با تغییر سرعت به خوبی می توانستم یک تغییر رادیکال در ریتم بازی ایجاد کنم. تورت بیشتر از کسانی که فوتبال را اختراع کردند از فوتبال سر در می آورد."

اگر به عنوان یک بازیکن 13 ساله می تواند پس چرا به عنوان یک مربی نه؟

ادامه دارد ...

 

۱۶ ۲  
آی اسپورت
2016-10-13 19:52:00
همچنین بخوانید:
نظر دهید

۲ نظر
هادی
پنجشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۵، ۲۱:۰۳
من که نفهمیدم... ولی لایک مثلا ما هم تئوریسینیم
پيسو
پنجشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۵، ۲۲:۴۱
به نظر من فوتبال به قبل پپ و بعد از پپ تقسيم ميشه
۸
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر