فهرست
«قرارداد گیت»
«قرارداد گیت»

«قرارداد گیت»

آی اسپورت - تا قبل از آمدن مارک ویلموتس به ایران، از قرارداد فدراسیون فوتبال با کارلوس کی‌روش به عنوان قرارداد ترکمانچای یاد می‌شد. کی روش البته یکی از مربیان گران قیمت دنیا بود و هست. او بعد از پایان کارش در تیم ملی ایران، با قراردادی دو برابر آنچه که با ایران بسته بود هدایت تیم ملی کلمبیا را بر عهده گرفت. در هر صورت خیلی از کسانی که از نحوه رفتار و کردار کی روش در سالهای آخر حضورش در ایران راضی نبودند همین قرارداد گران را دستاویز انتقادهای شدید از او، فدراسیون فوتبال و وزارت ورزش قرار دادند و در نهایت کی‌روش بعد از جام ملتهای آسیا ۲۰۱۹ از ایران رفت. تجربه قراردادی که با کی‌روش بسته شده بود باعث شد مدیران فدراسیون برای انتخاب مربی بعدی تیم ملی بیشتر تامل کنند. در نهایت ویلموتس بلژیکی به ایران آمد. در ابتدا گفته می‌شد قراردادی که با او بسته شده قرارداد سفت و محکمی است اما بعد از پایان کار زودهنگام این مربی در ایران مشخص شد ادعای مدیران فدراسیون فوتبال ایران درست نبوده و مربی بلژیکی با شکایتی که از فدراسیون فوتبال ایران به فیفا کرده در آستانه پیروزی قرار دارد و همین روزهاست که حکم محکومیت فدراسیون فوتبال ایران در این پرونده صادر شود.

ماجرای قراردادهای موسوم به ترکمانچای فقط مربوط به تیم ملی نیست. همین چند روز پیش مدیر عامل جدید باشگاه استقلال از رقم طلب آندره‌آ استراماچونی پرده برداشت. او رقمی را اعلام کرد که برق از سر همه پراند. پرسپولیس هم که در پرونده برانکو ایوانکوویچ محکوم شده و باید طلب این مربی را بپردازد به تازگی شکایت گابریل کالدرون را هم دریافت کرده است. درباره برانکو که گفته می‌شود به دلیل موفقیت‌های کم نظیر در پرسپولیس، پاداش‌های زیادی به قرارداد این مربی اضافه شده است. درباره کالدرون هم آنچه که در ابتدا گفته می‌شد شباهت زیادی به مبلغ قرارداد استراماچونی با استقلال داشت. حالا مشخص شده مرد ایتالیایی بسیار بیشتر از اعلام اولیه مدیران باشگاه استقلال بوده. اگر درباره کالدرون هم همین اتفاق افتاده باشد چه؟

 

*کی‌روش؛ جایزه برای مقامی که نگرفتیم

مرد پرتغالی یا به قول منتقدانش موزامبیکی داستان‌های عجیب و غریبی در ایران داشت. اما آنچه در آخرین سالهای حضورش در ایران مورد بحث قرار می‌گرفت جزئیات قراردادش با فدراسیون فوتبال بود. درباره قرارداد کی‌روش تا پایان جام جهانی همه حرف‌ها گفته شده است. فدراسیون فوتبال خودش تمایل به ادامه همکاری با این مربی داشت اما جبهه مخالفان کی‌روش سال به سال قدرت بیشتری پیدا کرده بود و این بزرگ‌ترین مانع برای ادامه همکاری بود. منتقدان کی روش از نمایش‌های تیم ملی در جام جهانی روسیه به شدت ناراضی بودند و اصلا نمی‌خواستند دوباره او را روی نیمکت تیم ملی ببینند. اما فدراسیون به دلیل کم بودن فاصله زمانی جام ملت‌های ۲۰۱۹ از جام جهانی ۲۰۱۸ تصمیم گرفت قراردادی کوتاه مدت به کی‌روش پیشنهاد بدهد. کی‌روش که قرارداد ۶ ماهه را توهین به خودش تلقی می‌کرد مبلغ بالایی را درخواست کرد و از طرفی یک آپشن ۲۰۰ هزاردلاری را در قرارداد گنجاند. این ۲۰۰ هزار دلار پاداش سوم شدن ایران در جام ملت‌ها بود. تیم ملی ایران تا قبل از بازی با ژاپن در نیمه نهایی بسیار خوب و قدرتمند ظاهر شده بود. اما در مقابل ژاپن پراشتباه ظاهر شد و با شکست در مقابل این تیم از راهیابی به فینال باز ماند. اما نکته مهم این بود که AFC دقیقا از همین دوره جام ملت‌ها بازی رده بندی را از برنامه مسابقات حذف کرده بود. فدراسیون فوتبال ایران با تصور این که با حذف بازی رده بندی، تیم ملی مقامی در این تورنمنت کسب نکرده، دیگر خودش را ملزم به پرداخت پاداش سومی در جام ملت‌ها نمی‌دانست. اما چیزی که قانون جدید AFC را تکمیل می‌کرد این بود که تیم‌هایی که در نیمه نهایی شکست می‌خورند به طور مشترک به مقام سوم می‌رسند. مدیران فدراسیون فوتبال ایران اما از این مساله بی خبر بودند. کی روش اما با علم به این مساله از فدراسیون فوتبال به فیفا شکایت کرد و پاداش ۲۰۰ هزار دلاری را هم گرفت!

 

*ویلموتس؛ کلاهبرداری در لباس نجابت

بعد از پایان کار کی‌روش در تیم ملی انتخاب جایگزین او زمان زیادی طول کشید. تجربه قرارداد کی روش باعث شده بود فدراسیون سعی کرد یک مربی کم توقع‌تر و کم هزینه‌تر انتخاب کند. ضمن اینکه فدراسیون مربی‌ای می‌خواست مثل کی روش قاطع و سرسخت نباشد و تعامل بیشتری در روابطش با فدراسیون داشته باشد. انتخاب نهایی فدراسیون فوتبال مارک ویلموتس بلژیکی بود. مهدی تاج رئیس وقت فدراسیون فوتبال از قراردادی که با ویلموتس بسته بود خیلی تعریف می‌کرد. تاج می‌گفت: «بندهای قرارداد با ویلموتس ۲ یا ۳ برابر بندهای قرارداد با کی‌روش است که از مشکلاتی که با سرمربی قبلی داشتیم درس گرفته شده است. نسبت به سرمربی قبلی تیم ملی، مارک ویلموتس فدراسیون محور است. او به هیچ وجه مربی پروازی نیست و حاشیه‌های کی‌روش را ندارد. هرکس دیگری جای ویلموتس بود و پول نمی‌گرفت، کار نمی‌کرد ولی ویلموتس مدام می‌گوید می‌دانم مشکل دارید و نجابت به خرج می‌دهد!» حتما همه به یاد دارید ویلموتس چه خیانتی به تیم ملی کرد. او بعد از باخت غیر قابل قبول مقابل بحرین به کشورش رفت و در حالی که کمتر از یک هفته به حساس‌ترین مسابقه ایران در گروهش مانده بود به ایران آمد. تیم ملی با کمترین جلسه تمرینی راهی عراق شد و  در یک بازی انتقاد آمیز به عراق هم باخت و شانسش برای صعود از این مرحله بسیار کم شد. چند وقت بعد بود که تاج اعتراف کرد مرد بلژیکی قبل از بازی با عراق خواستار فسخ قراردادش شده بوده! البته فدراسیون برای پرداخت حقوق ویلموتس مشکلاتی داشت اما بعد از بازی با عراق فدراسیون پولی قرض کرد و دو میلیون یورو به حساب ویلموتس ریخت! حالا اما ویلموتس به فیفا شکایت کرده و مدعی شده فدراسیون فوتبال ایران در قراردادی که دو طرف امضا کرده‌اند دست برده است. خبر ترسناک این است که لایحه دفاعیه ایران در این پرونده توس فیفا رد شده و این یعنی احتمالا مرد نجیب بلژیکی ۶ میلیون یوروی دیگر هم از ایران خواهد گرفت. آقای تاج! این بود  قراردادی که این همه از آن تعریف می‌کردید؟

 

*استراماچونی؛ فقط قله کوه یخ معلوم بود

مورد آندره‌آ استراماچونی آخرین مورد از دسته گل‌های مدیران فوتبال ایران است که لو رفته. علی خطیر معاون سابق باشگاه استقلال کسی بود که استراماچونی را به ایران آورد. او که یکی از جنجالی‌ترین چهره‌های مدیریتی ورزشی تاریخ فوتبال ایران است در اواخر اسفند سال گذشته در دفاع از عملکرد خودش گفته بود: «ما استراماچونی را با ۷۰۰ هزار یورو آوردیم، شدیم دلال ولی دوستان با ۸ میلیون یورو سرمربی تیم ملی را انتخاب کردند.» توجه داشته باشید که قرارداد استراماچونی با استقلال دو ساله بود. در واقع طبق چیزی که خطیر گفت سرمربی ایتالیایی بابت هر سال حضورش در ایران ۳۵۰ هزار دلار می‌گرفت. اما خطیر چند وقت بعد رقم متفاوتی را اعلام کرد. او که داشت درباره دلیل رفتن استراماچونی حرف می‌زد گفت: «وقتی یکسری ناجوانمردانه دست به افشای قرارداد محرمانه آقای استراماچونی زدند دانسته و یا نادانسته آینده شغلی و حرفه‌ای این مربی را به خطر انداخته‌اند. چرا که وقتی او حاضر شده است با مبلغ ۵۵۰ هزار یورو به استقلال بیاید انتظار این‌ است که با مبلغی پایین‌تر در کشورهای اروپایی کار کند و همین آینده شغلی این مربی را به خطر می‌اندازد.» اما احمد سعادتمند مدیر عامل جدید باشگاه استقلال چند روز پیش با حضور در یک برنامه تلویزیونی وقتی داشت درباره میزان بدهی‌های استقلال حرف می‌زد درباره رقم بدهی به استراماچونی گفت: «ما یک میلیون و هشتصد هزار یورو به استراماچونی با توجه به شکایتش بدهکاریم.» این مبلغ یا مبلغ واقعی قرارداد استرا است یا جریمه هم به آن اضافه شده. اما در اصل ماجرا که ناشی گری استقلالی‌ها در بستن قرارداد با این مربی است تفاوتی ایجاد نمی‌شود. جالب این جاست که استقلال ۴۲۲ هزار دلار پرداختی هم به این مربی داشته و این طور به نظر می‌رسید که با پرداخت ۳۰۰ هزاردلار دیگر با این مربی تسویه حساب خواهد کرد. اما انگار این ۳۰۰ هزار دلاری که فکر می کردیم باقی مانده فقط نوک قله کوه یخی بود  که روی سطح اقیانوس دیده می‌شد!

۷    
آی اسپورت
2020-05-28 21:22:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر