فهرست
من تاریخ را دویده‌ام
من تاریخ را دویده‌ام

من تاریخ را دویده‌ام

آی‌اسپورت- «باد می‌وزد» عنوان آخرین اثر اسطوره بی همتای ژاپنی -هایائو میازاکی- است. این انیمیشن درباره زندگی پسر جسوری است به نام جیرو هوریگوشی، که موفق می شود رویای بزرگ و دست نیافتنی خود یعنی ساخت هواپیما و پرواز انسان ها در آسمان ها را در کنار بادها عملی کند و نامش را برای همیشه در تاریخ جاودانه کند. انیمیشنی جذاب که با پرداخت به رویاهایی در سقف آرزوهای انسان، بیانگر تلاش و کوششی است که بعضی توانسته اند با تمرین و ممارست بسیار، این سقف را کوتاه کرده و آن را برای خود دست یافتنی کنند.

پسر باد، این بهترین و تنها ترین لقبی است که برازنده یوسین بولت، سریع‌ترین انسان روی کره زمین است. باد با دو چهره متضاد یکی برکت دهنده، شادی بخش و نشاط آور، حامی آفرینش، دلنواز و زیباست و روی دیگر ویرانگر ،شوم، ترسناک و دلهره آور و مرگ آفرین.

 کریکت ‌باز

یوسین بولت بیش از هرورزشی عاشق کریکت بود .پابلو مک نیل مربی دوران نوجوانی یوسین، اولین کسی بود که استعداد خارق العاده و خدادادی اورا کشف کرد. او تعریف می‌کند که روزی به او گفتم: تو نهایتا می توانی یک کریکت باز معمولی و ناشناخته باشی اما به خاطر سرعت ذاتی و عضلات در هم پیچیده ای که داری می‌توانی یک ابر قهرمان دوومیدانی یاشی. انتخاب با خودت است. پس از مدتی پابلو اورا به گلن میلز –المپین بازنشسته،قهرمان بزرگ ومربی معرفی می کند تا او به عنوان مرشد و قهرمان یوسین، مهم ترین نقش را در درشد و تعالی این ابرقهرمان دنیای ورزش ایفا کند.

سالیان درازی طول نکشید تا پسرک اهل شروود کانتنت جامائیکا، از ورزش کریکت به یکه تاز نوجوانان و جوانان جهان در رشته دوهای سرعت تبدیل شود و پس از ورود به دنیای حرفه ای به عنوان بلند قد ترین اساطیر دوهای سرعت تبدیل شود.195 سانتی متر عضله خالص با سرشانه هایی گرد و بسیار پهن که همانند یوز پلنگی سوار بر باد توانست به عناوینی برسد که حتی اندیشیدن به آن سخت است. یوسین یکی از هشت ورزشکار رشته دومیدانی است که توانسته در همه رده های سنی قهرمان شود.

فوجین:خدایگان باد

فوجین در آیین شینتو -آیینی کهن و اسطوره ای در فرهنگ ژاپنی که به راه خدایان معروف است- خدای باد است ،خدایی که هنگام آفرینش جهان بادها را از کیسه اش دمیده و مه بامدادی را از آسمان ها و زمین زدوده و باعث پیدایش خورشید در دروازه مابین بهشت و زمین شده است.

فوجین در سه المپیک 2008-20012-2016 توانست 9 مدال طلای المپیک در سه رشته دوی 100،200 4 در 100متر امدادی را به گردن خود انداخت و اما این پایان ماجرا نبود چرا که فوجین با زدن سه رکورد هر سه رشته در سه المپیک توانست به عنوان تنها ورزشکار تاریخ بدل شود که در سه المپیک پیایپی تریپل-تریپل (Triple-Triple) کند و از حیث مدال گیری و حضور در المپیک در کنار دو اسطوره جاودانه  دیگر این ورزش، یعنی پاوو نورمی فنلاندی و کارل لوییس امریکایی قرار گیرد اما به لحاظ دستیابی به رکورد ، مدال و محبوبیت در تاریخ این رقابت ها تا به امروز جاودانه شود و رکوردی که بنظر نمی رسد کسی بتواند حتی برای نزدیک شدن به آن هم با پسر باد وارد کارزار شود. بولت اولين مردي در تاريخ دو و ميداني است که توانسته از عناوين قهرماني خود در 100 و 200 متر در دو المپیک متوالی، دفاع کند.

اما اوج هنرنمایی یوسین بولت زمانی بود قبل از مسابقات المپیک سال 2008 و همچنین مسابقات جهانی در مصاحبه ای جملاتی را به زبان آورد که شنیدنش حتی برای مخاطبان و خبرنگاران عین رویای دست نیافتنی بود. فوجین گفت: می‌خواهم دوی 100 متر را در زمانی بدوم که به نظر نمی آید کار انسان باشد، می‌خواهم در زمانی کمتر از 9:60 به خط پایان برسم ،می‌خواهم از افسانه ها هم سریع تر باشم. می‌خواهم سریع ترین انسان زنده باشم، همه داستان واقعی یوسین بولت این است.

The fastest man alive:the true story of USIAN BOLT

اما خیلی طول نکشید تا یوسین وعده‌اش را عملی کند و در 16 آگوست سال 2009 با سرعتی معادل 45کیلومتر بر ساعت، رکورد افسانه ای 9.58 ثانیه را برای دوی صدمتر را به‌جا گذاشت که تا قبل از آن حتی اندیشیدن در موردش تقریبا محال و غیر ممکن بود. او رکورد زد و همه تعاریف در مورد توانایی‌های بشر را شکست داد.

یوزپلنگ چالاک

تعبیر رویای سرعت باد که قبل از اینکه در انیمیشن میازاکی  در پرسوناژ جیرو هوریگوشی، از سوی یوسین بولت افسانه ای  به واقعیت پیوست. مردی که چالاکی و سرعتش باعث شد همگان آنرا با یوزپلنگ مقایسه کنند. در سال‌های پس از شهرت این یوسین بود که بخشی از درآمدش را به حفظ نسل یوزپلنگ کنیایی اختصاص داد و همیشه و در همه حال بعنوان حامی و سفیر محیط زیست در تمامی کمپین ها حضور دارد. پسر باد دو چهره کاملا متضاد دارد، یکی چهره دلنواز ،زیبا ،امید بخش، توانا و خندان که با دویدن در تمامی میادین ورزشی باعث ایجاد شیفتگی ،لذت عمیق قهرمان بودن،تبدیل غیرممکن به ممکن برای تماشاگران و طرفداران پرشمارش در جهان است و دیگری پهره ویرانگر ،شوم، ترسناک و رعب آوری که برای رقیبانش در پیست  خوش رنگ تارتان ترسیم کرده، حریقان قدر و قلدری که بعد از یوسین بولت همیشه و همیشه روی سکوی  قهرمانی جهان و المپیک‌، در طرفین او برای صید مدال های بی‌درخشش بوده اند. رقیبانی مشهور، از تایسون گای، جاستین گاتلین، آسافا پاول و یوهان بلیک تا ست کارتر که چاره ای نداشتند که دستانشان را به فوجین بدهند تا او از روی فروتنی دست آتها را در کنار دستهای عضله ای و بی نقصش به عنوان قهرمان بالا ببرد.

منچستری پرخور

یوسین عاشق رقص است غداخوردن به عنوان یکی از بهترین تفریحاتی است که شاید بعد از فوتبال برای او در اولویت باشد، این منچستری بزرگ هر چه تلاش کرد نتوانست جایی در ترکیب شیاطین سرخ پیدا کند، عشقی که حتی حاضر شد بخاطرش از همه مدال ها و رکوردهای افسانه ای خود فاصله بگیرد اما نشد که نشد. اما او پس از افتتاح رستورانش هم نتوانست این آرزوی بزرگ را مخفی کند و در کنار تابلوهای که سرشار از افتخارات بی شمارش است عکس تیم من یو را به همراه سر آلکس فرگوسن به  دیوار کوبید تا همواره در پی آرزویش بدود.

فوجین بولت در مصاحبه ای با شبکه بی بی سی اسپرت در پاسخ به این سوال که «بعد از این همه بزرگی و افتخار در جهان ورزش به دنبال چه چیزی است؟»، گفت: همه سعی و تلاش من این است که در کنار ورزش به یکی از بزرگان تاریخ تبدیل شوم، شخصیتی در کنار محمد علی کلی و پله. من همه چیز را در ورزش برای خود ساخته‌ام. من رویایی را ساخته ام که باعث شده مردم دوست داشته باشند این ورزش را ببینند، من دوومیدانی را از یک سرگمی و ورزش به جایگاه متنوع تر و بالاتری برده ام. من رویاهای ورزش را عملی کرده‌ام. من رویاهایم را با توانایی و تلاش ساخته‌ام.

حالا در مسابقات جهانی دومیدانی امسال، فوجین برای پایان دادن به رویاهای خود ساخته اش برای آخرین بار، با قدرت تمام یوزپلنگان کنیایی استارت زد تا با کفش های طلایش، تارتان لندن را به آتش بکشد و برای همیشه این کفش های طلا را در کنار مدال‌هایش آویزان کند.

یوسین بهترین و برازنده‌ترین لقب خودش را از یک رویای شیرین غیرقابل تصور، به واقعیت عینی تبدیل کرد که کار هیچ کسی جز فوجین نبود و آن لقب این است: یوسین بولت، سیاه همیشه طلا.

The fastest man alive:the true story of USIAN BOLT

۱۵ ۱  
آی اسپورت
2017-08-06 16:24:00
نظر دهید

۱ نظر
sia
دوشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۶، ۰۹:۲۵
تا جایی که من دیدم خیلی مغرور بود
و این نوع خداحافظی رو من میزارم پای غرورش !
۲
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر