فهرست
خوش شانسی کلوپ؛ دورتموند آماده به یووه رسید
خوش شانسی کلوپ؛ دورتموند آماده به یووه رسید

خوش شانسی کلوپ؛ دورتموند آماده به یووه رسید

 

آی اسپورت - احیای مجدد بوروسیادورتموند در بوندس لیگا باعث شده این تیم برای بازی سه شنبه شب در تورین در دور رفت مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان اروپا روحیه و شکل خوبی داشته باشد.

یورگن کلوپ هیچگاه این واقعیت را انکار نکرده که این فصل برای بوروسیادورتموند فاجعه‌بار بوده اما سه برد متوالی در بوندس لیگا به این معنی است که آنها دارند همان فرمی را باز می یابند که باعث چنین عملکرد خوبی در اروپا برایشان شده.

دورتموند با قاطعیت صدرنشین گروه D نام گرفت. با تنها یک شکست و زدن 14 گل که زمینه‌ساز دیدار با یوونتوس شد و با این وجود مردان کلوپ در حالی به تعطیلات نیم فصل رفتند که تیم یکی مانده به آخر جدول بوندسلیگا بودند و به خوبی خطر سقوط را حس می کردند.

برای تیمی که بیشتر برای قهرمانی با بایرن مونیخ می جنگید خیلی‌ها انتظار یک انقلاب اساسی در سال 2015 را می کشیدند اما این تحول چند بازی طول کشید و باخت خانگی صفر-یک به آگزبورگ سرآغاز این رنسانس بود.

برد برابر فرایبورگ، ماینتس و اشتوتگارت باعث شد دورتموند به میانه جدول برسد-البته با توجه به فاصله کم‌ تیم‌ها این جایگاه چندان قابل اعتماد نیست- و از آن مهمتر قبل از سفر به تورین وضعیت روحی بسیار خوبی پیدا کند.

بازی‌های دورتموند و یووه سخت و پیچیده بوده اما آخرین آنها برای تیم آلمانی خاطره‌انگیز بود. مونیخ میزبان فینال لیگ قهرمانان اروپای فصل 2007-2006 بود که کارل هاینتس ریدله دو بار و لارس ریکن یک بار گل زدند تا دورتموندی‌ها یک-3 برابر یوونتوس به پیروزی برسند.

نام دورتموند از آن به بعد روی جام حک نشده و دو سال پیش که در فینال ویمبلی به مصاف بایرن مونیخ رفتند بیش از هر زمان دیگری به فتح آن نزدیک شده بودند.

انتظار یوونتوس برای قهرمانی طولانی تر بوده. این تیم ایتالیایی مدافع عنوان قهرمانی بود که دورتموند شکستشان داد، آنها سال قبل از آن آژاکس را برده بودند تا یک بار دیگر تیمی از کشور میزبان فینال قهرمان شود، فینال آن سال در رم برگزار شد. اینکه فینال این فصل در ورزشگاه المپیک برلین برگزار می شود خود نشانه خوش‌یمن دیگری برای دورتموند است.

اما عبور از یووه خود مبارزه بسیار بزرگی برای دورتموند است. به خصوص اگر در نظر بگیریم تیم ماسیمیلیانو آلگری بعد از باخت به جنوا در ماه اکتبر در هیچ مسابقه ای در وقت قانونی نباخته و تنها در سوپرجام ایتالیا در ضربات پنالتی مغلوب ناپولی شده.

این تیم که 9 امتیاز اختلاف در صدر جدول سری A با نزدیکترین رقیبش، رم، ایجاد کرده به خوبی در مسیر فتح لیگ ایتالیا برای چهارمین بار متوالی است اما این تیم از فصل 2003-2002 که در فینال اولدترافورد در ضربات پنالتی فینال را به میلان واگذار کرد، نتوانسته به جمع 8 تیم برتر لیگ قهرمانان برسد.

تیم میزبان آرتورو ویدال را از روز یکشنبه به طور کامل در اختیار دارد ضمن اینکه کلوپ امیدوار است معضل آنفلوانزا که تیمش را تحت تاثیر قرار داده بود رخت بربندد و بتواند روی بازیکنانی مثل اریک دورم، یاکوب بلاژیکوفسکی، متز هوملز و ژرمی دودزیاک حساب کند.

 

     
آی اسپورت
2015-02-23 10:03:02
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر