فهرست
همه چهره‌های نیمار مقابل لیورپول؛ خوب، بد، زشت
همه چهره‌های نیمار مقابل لیورپول؛ خوب، بد، زشت

همه چهره‌های نیمار مقابل لیورپول؛ خوب، بد، زشت

آی‌اسپورت- طبیعت نیمار بودن این است که او هیچ وقت نمی‌تواند آنطوری بازی کند که نشان دهنده تمام استعدادش باشد. مهاجم پاری‌سن‌ژرمن حتی در زمان درخشش با یک بی‌احتیاطی یا میل بیش از حد به اینکه تمام نگاه‌ها را معطوف خودش کند، باعث سقوط خودش می‌شود.

در جریان برد ۲-۱ پاری‌سن‌ژرمن چهارشنبه شب برابر لیورپول در پارک دپرنس که امیدهای صعود تیم فرانسوی به مرحله حذفی را پررنگ کرد و سرنوشت این تیم را در دستان خودش قرار داد، این برزیلی گاهی خارق‌العاده بود اما افت کرد با خودنمایی‌های غیرضروری و همان رفتارهایی که همیشه روی بعد فنی او تاثیر گذاشته.

شاید این بازیکن ۲۶ساله به خاطر جنبه‌های منفی فوتبالش بیش از حد مورد نقد قرار گرفته چون زمانی که بیشترین اهمیت را داشت، بهترین بازی را برای تیم انجام داد چون قهرمان فرانسه برای بازی با امثال مون‌پولیه و نیم رکورد تاریخ فوتبال را نشکسته و ۲۲۲ میلیون یورو برای جذب او پول نداده. نیمار تابستان سال گذشته به پاریس رفت تا تیم را در لیگ قهرمانان یک مرحله جلوتر ببرد اما مصدومیت درشت نی و دوری طولانی او بلای جان تیمش شد و در نهایت رئال مادرید در یک‌هشتم‌نهایی حذفشان کرد.

در بعضی بازی‌های این فصل بخصوص باخت ۳-۲ در آنفیلد، نیمار کوچکترین شباهتی به ستاره بازی‌های بزرگ تیمش نداشت اما در این بازی توانایی‌اش را نشان داد با زدن یک گل و اینکه در سراسر بازی نیرو محرکه الهام‌بخش تیم بود. اما ورق برگشت وقتی فهمید تیمش برنده بازی می‌شود. موتور خود را خاموش کرد و با حرکات نمایشی و رفتارهای خودخواهانه که هیچ فایده‌ای برای پاری‌سن‌ژرمن نداشت و برای حریف آزاردهنده و غیرمحترمانه بود، بازی را از زیبایی انداخت.

لیورپول از نیمار آزرده خاطر بود و جیمز میلنر به طور خاص به داور لهستانی، ژیمون مارچینیاک تذکر داد درباره رفتارهای اغواگرانه و نادرست نیمار اما ما درباره یک فوق‌ستاره برزیلی حرف می‌زنیم که سرشار از استعداد است و طبیعتا می‌خواهد آن را نشان بدهد. برای اینکه نیمار بتواند به جایگاهی که به خاطر استعدادش شایسته آن است، برسد، باید دیر یا زود پختگی همه جانبه لازم را به دست آورد.
شاید در لیگ فرانسه کار برایش آنقدر آسان است که فقط روی بازی‌اش تمرکز می‌کند اما او ۲۶ ساله و در اوج توانایی است و با توجه به اینکه لیونل مسی و کریستیانو رونالدو در دهه چهارم زندگی‌شان به سر می‌برند، نیمار باید مصمم به تصاحب قله فوتبال باشد. کیلیان امباپه هم‌تیمی ۱۹ ساله او شاید نیمار را در این رقابت کنار بزند اما نیمار باید جلوتر قرار بگیرد.

نیمار مقابل لیورپول نشان داد چرا پاریسی‌ها اینقدر برایش پول دادند. او سرعت، قدرت، تکنیک و توانایی تغییر وضعیت از حمله به دفاع در یک چشم به هم زدن را نشان داد. او یک گل زد و می‌توانست دو تای دیگر بزند، گاهی مثل بازیکن ۱۵ ساله‌ای بود که در برابر ۱۰ ساله‌ها بازی می‌کند اما خیلی راحت افت می‌کند و شباهتی به رونالدو ندارد که انگیزه و اراده‌اش پایان‌ناپذیر است و همیشه به دنبال موفقیت بیشتر است حتی وقتی هت‌تریک کرده یا یک گل استثنایی زده. نیمار متفاوت است، نقطه عطف نیمه دوم زمانی بود که به بازی پشت کرد و از طرفداران خواست صدایشان را بالا ببرند، همین موقع توپی که برایش فرستاده بودند از پشتش رد شد؛ رونالدو یا مسی این کار را نمی‌کنند. این بازیکنان تلاش می‌کنند تیمشان با نتیجه بهتری برنده شود، یا خودشان گل می‌زنند یا هم‌تیمی‌ها را برای این هدف کمک می‌کنند. نیمار فرصت انجام هر دو کار را داشت اما عادت همیشگی کار بیش از حد با توپ مانع از گلزنی او و تیمش شد.

در پایان، نیمار توانست کاکا را به‌عنوان بهترین گلزن برزیلی لیگ قهرمانان کنار بزند. کاکا، رونالدو و روماریو هموطنان فوق‌العاده بااستعداد او هستند که پشت سر نیمار قرار دارند اما وقتی تاریخ به سراغشان می‌رود به خاطر دستاوردهای بزرگشان از آنها یاد می‌کند. شما احساس می‌کنید با نیمار همه چیز به این ختم می‌شود که او از عهده انجام چه کارهای بیشتری بر می‌آید. اگر نیمار از کارهای غیرضروری‌اش دست برندارد همه داستان همین خواهد بود.

منبع: ESPN

 

۲    
آی اسپورت
2018-12-01 09:04:00
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر