فهرست
میدان ولیعصر، غمگین‌تر از همیشه
میدان ولیعصر، غمگین‌تر از همیشه

میدان ولیعصر، غمگین‌تر از همیشه

آی اسپورت – ولیعصر میدان غمگینی است. میدان انتظار است. انتظار برای اینکه بالاخره روزی همه‌چیز درست شود. در این چند سال میدان حوادث زیادی به خود دیده. از جشن‌ها و اعتراضات. از راهپیمایی‌ها و کمپین‌ها. در همه این‌ها، در هر کدام از رویدادهای بزرگی که میدان ولیعصر به خود دیده، هیچ‌وقت شاهد تک‌صدایی نبودیم. هیچ‌وقت ندیدیم که نصفی از جامعه به خاطر جنسیت از همگرایی مردم حذف شوند. چرا که آن‌جا مردم حضور داشتند و مردم خودشان خوب می‌دانند که جامعه چه شکلی است. کف خیابان خوب فهمیده که نه زن، نه مرد از جامعه حذف‌شدنی نیست. اما افسوس که بعضی‌ها هیچ‌وقت نمی‌فهمند. بعضی‌ها هیچ‌وقت نمی‌خواهند بفهمند.

در هیاهو و هیجان شروع جام جهانی، رویدادی که تلاش‌اش بر صلح است، بر برابری جنسیتی و نژادی است، در حالی که ما خودمان را بخشی از این رویداد عظیم می‌دانیم، عده‌ای می‌آیند و با نادانی تمام، میدان ولیعصر را آلوده به طرحی می‌کنند که نه نشانی از وحدت دارد، نه نشانی از مردم، نه نشانی از جامعه و نه نشانی از انسانیت. شاید بگویید ای بابا سخت نگیر! یک بنر است دیگر. این‌همه بنرهای عجیب غریب از در و دیوار شهر آویزان شده در این سال‌ها. این یکی هم روش! راست می‌گویید، ما همه آن بنرهای عجیب غریب را دیده‌ایم. غصه‌اش را هم خورده‌ایم. اما این یکی درد بزرگی دارد. این یکی ولیعصر را از همیشه غمگین‌تر کرده.

اگر در گذشته چیزهایی از این دست در سطح شهر می‌دیدیم، با توجه به پیام تبلیغ، می‌توانستیم بفهمیم که چه کسی پشت ماجراست و مقصودش چیست. آن بنرها هدفمند بودند. برای مقصود خاصی طراحی شده بودند و داشتند کارکرد خودشان را نشان می‌دادند. بنرهایی که یک پیام مستقیم دارند. مثلا بنری که در آن عکس یک شکلات بسته‌بندی و یک شکلات نیمه‌خورده را کنار هم گذاشته و روی شکلات بسته‌بندی شده نوشته حجاب و روی شکلات گاز زده شده نوشته بی‌حجاب! یا بنرهایی که مصائب و مشکلات مردم آمریکا را به ما گوشزد می‌کنند، اینکه از هر پنج نوزادی که در آمریکا متولد می‌شوند دو تاشان نامشروع هستند، یا هر ۹ ثانیه یک زن در آمریکا مورد ضرب و شتم قرار می‌گیرد! این بنرها تکلیفشان مشخص است. گرچه این‌ها هم اعصاب آدم را به‌هم می‌ریزند، اما رو بازی می‌کنند. ولی بنری که روز چهارشنبه نگاه‌های مردم سرگردان در میدان ولیعصر را به خود جلب کرد، داستانش متفاوت است. ما فکرش را هم نمی‌کردیم که عده‌ای حتی نتوانند ببینند که زنان هم می‌توانند فوتبال تماشا کنند. نتوانند ببینند که زنان هم می‌توانند طرفدار یک تیم، حتی تیم ملی کشور خودشان باشند. عده‌ای در این مملکت هستند که حتی در تصوراتشان هم جایی برای حضور زنان نمی‌توانند در نظر بگیرند. نه در مناصب بالای حکومتی و دولتی، نه در استادیوم‌ها، نه در کوچه و بازار و نه حتی در علاقه به رویداد ویژه‌ای مثل جام جهانی.

بعد از واکنش کاربران فضای مجازی، بحث عذرهای بدتر از گناه بود که مثل همیشه روی روند بازتولید قرار گرفتند. عذرهایی که آدم را نه تنها آرام که عصبی‌تر می‌کند. معاون زیباسازی شهرداری تهران که گویا متولی چسباندن بنرها به در و دیوار شهر بی‌قواره تهران است، مصاحبه می‌کند و می‌گوید: این بنر کار ما نبوده! بگردید دنبال قاتل بروس لی! این بنر را سازمان هنری رسانه‌ای اوج طراحی و نصب کرده. من می‌خواهم بپرسم که شما چه کاره‌اید؟ هرکس، هرسازمانی، هر نهادی هرچه دلش بخواهد می‌تواند در انظار عموم به نمایش بگذارد؟ هرکس هرچه به ذهنش می‌رسد را می‌تواند در آن ابعاد غول‌آسا چاپ و منتشر کند؟ پس ما برای چه در انتخابات شرکت کردیم و شورای شهر و شهرداری را به خیال خودمان از دست آدم‌های تندرو و کج‌فهم خارج کردیم؟ که شما هم بنشینید زیر باد کولر و هر اتفاقی هم افتاد بگویید: کی بود کی بود من نبودم؟ آقای برزین ضرغامی البته در ادامه می‌فرمایند که محتوای بنر با هماهنگی شهرداری بوده و قرار بوده فقط قومیت‌ها در آن نشان داده شود و بحث زنان یا مردان در آن مطرح نبوده! چشم ما روشن. گویا این‌بار در جریان هم بوده‌اید. یعنی در آن دستگاه عریض و طویل شهرداری یک نفر برایش سوال نشده که ای بابا همه این‌ها که مرد هستند! پس زنان چی؟ یک نفر نبوده که بگوید جام جهانی و تیم ملی برای همه مردم ایران است. قومیت‌های ایران شامل همه مردم می‌شود و نه فقط یک جنسیت خاص؟ یا شاید دیده‌اید و متوجه شده‌اید اما برایتان مهم نبوده؟

مسأله فقط یک بنر نیست. مسأله سر تفکری است که انگار اصلا نمی‌خواهد درست شود. از هیچ راهی. تفکری که چشم دیدن همه مردم با هم و در کنار هم را ندارد. تفکری که حتی به جام جهانی هم رحم نمی‌کند. تفکری که انقدر تمامیت‌خواه است. تفکری که قائل به حذف دیگری است. حالا هی یک عده از مسئولین بیایند ژست روشنفکری بگیرند که ما برای زنان فلان و بهمان کردیم! رییس‌جمهور برای تیم زنان پست بگذارد، بگوید زنان باید به استادیوم‌ها بروند. بگوید زنان و مردان در این مملکت هیچ برتری نسبت به هم ندارند. به چه دردی می‌خورد وقتی کسانی قدرت واقعی دستشان است که نه تنها به این حرف‌ها وقعی نمی‌نهند، بلکه بعضا عامدانه و آگاهانه به عکس رفتار می‌کنند. ما هم این وسط سرگردان و حیران مانده‌ایم که کجا برویم. دردمان را به که بگوییم. درست وسط میدان ولیعصر که روز چهارشنبه از همیشه غمگین‌تر به نظر می‌رسید.

 

فرهنگستان فوتبال

۲۱ ۱۰  
آی اسپورت
2018-06-14 12:48:00
نظر دهید

۱۰ نظر
مارال
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۷، ۱۳:۲۷
متاسفم برا افرادی که همه چیز و جنسیتی میبینن !!
کلن آدم نیستن
#باید_خونگریست_به_حال_سایتی_که_روزنامه_نگارش_حسین_غفوری_باشد
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۷، ۱۳:۳۰
I
۴ ۱
لنگ
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۷، ۱۵:۳۳
دوست عزیز میشه دیگه با این اسم کاربری دیگه کامنت نگذاری؟؟؟؟؟؟؟؟
باید_خونگریست_به_حال_سایتی_که_روزنامه_نگارش_حسین_غفوری_باشد!!!!!
الان تو با این اسم داری گندش میکنی؟؟؟؟
الان غفوری فکر میکنه واسه خودش داره استقلالی هارو سوزونده.
دیگه به این اسم پیام نگذار خواهش میکنم.
۴
سينا
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۷، ۱۳:۴۲
واقعا باورندكردني و جاي تاسفه.
نمي شد حتي يك خانم رو نشون داد؟! يك درصد از جمعيت زنان هم طرفدار فوتبال نيست؟!!
۹
اشکان4
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۷، ۱۳:۵۴
جای تاسف داره دیدن اینکه هرکسی در این مملکت ساز خودش رو میزنه و هیچ نهادی هم هیچ مسئولیتی رو بر عهده نمی گیره
۸
آنتی بنفش
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۷، ۱۴:۲۰
خوبه که این اتفاق در دوره حاکمیت بنفش ها بر شهر اتفاق افتاد و گرنه خدا میدونه مافیای رسانه ای بنفش چه فریادهایی رو قرار بود بر سر جناح مقابلش بکشه. جالبه امروز که بی کفایتی و بی عرضگی دوستان جناح سبز و بنفش مشخص شده، خبری از فریاد این مافیای رسانه ای نیست
۸
بابک
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۷، ۱۴:۴۷
عکی همون حججی و امثالش رو بزنن به این دیوار و شان هواداری تیم ملی ایران رو پایین نیارن
۹
آنتی بنفش
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۷، ۱۵:۱۳
خطاب به بابک. تف به ذاتت که نمیفهمی اگر اینها نبودند الان صاحب چند تا پدر داعشی و النصره ای بودی.
۵ ۱
مارال
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۷، ۱۵:۴۸
اونجایی که واسم کامنت گذاشتی جوابتونو دادم امیدوارم دیده باشید !
۵
لنگ
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۷، ۱۵:۳۲
احراز شد.
۱
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر