فهرست
گزارش ویژه: همه چیز در مورد جام جهانی زمستانی
گزارش ویژه: همه چیز در مورد جام جهانی زمستانی

گزارش ویژه: همه چیز در مورد جام جهانی زمستانی

آی اسپورت - گروه ضربت فیفا به دلایل اقلیمی و گرمای بیش از حد قطر خواستار برگزاری جام جهانی 2022 در نوامبر و دسامبر(اوایل آذر تا اوایل دی) شده، گزارش‌های تایید نشده حاکی از آن است که فینال جام جهانی می تواند دوم دی برگزار شود اما باشگاه‌ها و لیگ‌های اروپایی به شدت با این قضیه مخالف هستند. اوون گیبسون از روزنامه گاردین به چرایی و چگونگی این قضیه پرداخته.

چرا این تاریخ‌ انتخاب شده؟

از دسامبر 2010 که کمیته اجرایی فیفا در رایی جنجالی میزبانی جام جهانی را به کشور کوچک حاشیه خلیج فارس و نه آمریکا، استرالیا و کره جنوبی/ ژاپن اعطا کرد و گزارش‌های بازرسی که درباره خطر بالای گرمای شدید در تابستان برای بازیکنان و هواداران را نادیده گرفت، درباره اینکه زمان برگزاری این جام باید چه زمانی باشد، بحث و گفت‌و گو بوده.

دمای هوا در تابستان قطر به 50 درجه می رسد اما در نوامبر 29 درجه است و در دسامبر تا 25 درجه کاهش می یابد.

برگزارکنندگان که همواره آمادگی خود برای میزبانی در زمستان یا تابستان را ابراز کرده‌اند ابتدا مدعی شدند با تکنولوژی تهویه مطبوع، میزان دما تا سطحی قابل قبول کاهش می یابد.

فیفا می گوید نمی تواند این رقابت‌ها را در ژانویه یا فوریه برگزار کند زیرا با المپیک زمستانی که قرار است در پکن یا آلماتی به انجام برسد، تداخل پیدا می کند ضمن اینکه باید در سال 2022 برگزار شود نه سال 2023.

تقریبا بلافاصله بعد از رای‌گیری، فرانتس بکن‌باوئر پیشنهاد کرد این جام در زمستان برگزار شود و مسئول پزشکی فیفا نیز گفت تورنمنت نباید در ماه‌های ژوئن، ژوییه و اوت برپا شود.

آیا توافقی صورت گرفته؟

گروه ضربت توصیه کرده تورنمنت باید چند روز کوتاه‌تر از معمول باشد و لیگ‌ها می خواهند دوره تعطیلی قبل از مسابقات مختصرتر از قبل باشد ضمن اینکه تعداد بازی‌های دوستانه قبل از تورنمنت با محدودیت روبرو می شود.

اسپانسرها و پخش‌کنندگان تلویزیونی چه می شوند؟

فوکس و تله‌موندو، دارنده حق پخش تلویزیونی از سوی فیفا برای جام جهانی 2022 در ایالات متحده و آمریکای لاتین، در میان بزرگترین مخالفان تغییر زمان جام جهانی هستند به دلیل تداخلی که با سایر ورزش‌ها در آمریکا پیدا می کند و اثری که روی میزان بینندگان می گذارد. در حرکتی که بعید است اتفاقی باشد، دو هفته پیش حق پخش جام جهانی 2026 بدون طی شدن روال معمول به آنها داده شد. اسپانسرها بعید است نگران باشند تا وقتی که اقبال مخاطبان تلویزیونی تضمین‌شده باشد.

باشگاه‌های اروپایی چه فکری می کنند؟

بزرگترین باشگاه‌های اروپایی باور دارند فیفا به قطر به عنوان میزبان تابستانی رای داده و همینطور هم باید بماند در غیر اینصورت باید رای‌گیری دوباره انجام شود. لیگ‌های فوتبال حرفه‌ای اروپا(EPFL) و اتحادیه باشگاه‌های اروپا(ECA) طرح جایگزینی پیشنهاد کردند که بازی‌ها از 5 مه تا4 ژوئن(15 اردیبهشت تا 14 خرداد) برگزار شود و بحث کردند در این زمان شرایط آب و هوایی قطر بدتر از جام جهانی اخیر در برزیل یا جام جهانی 1994 در آمریکا نخواهد بود.

چه اتفاقی برای برنامه لیگ‌ داخلی می افتد؟

پایبندی به برنامه کریسمس انگلیس محال است و مشخص نیست در این مقطع لیگ فوتبال انگلیس در رده‌های پایین تر کارش را ادامه می دهد یا تعطیل می کند.

حالا چه اتفاقی می افتد؟

این توصیه ماه آینده در کمیته اجرایی فیفا در زوریخ مطرح می شود و باید گفت به احتمال زیاد تایید می شود. ECA و EPFL به مخالفت خود ادامه می دهند. ریچارد اسکودامور مدیر اجرایی لیگ برتر انگلیس در مخالفت صراحت به خرج داده و هر موافقت دیگری که علنی شود به این کارش ادامه می دهد.

اما با توجه به اینکه یوفا از این تصمیم استقبال کرده و دلیل آن را نفع بازیکنان و هواداران دانسته بعید است که باشگاه‌ها راه به جایی ببرند مگر اینکه از نیروی هسته ای استفاده کنند و جنگ داخلی راه بیندازند! اسکودامور که عضو نیروی ضربت فیفا بوده، انتظار حمایت بیشتری از یوفا داشته و از این بابت دلخور است.

اثرپذیران این تصمیم چه کسانی هستند؟

لیگ‌ها و رقابت‌های فوتبالی در سراسر جهان به مدت سه فصل تحت تاثیر قرار می گیرد: 2022-2021، 2023-2022 و 2024-2023 به دلیل آثار مترتب بر شروع زودهنگام و پایان دیرهنگام. هارولد مین نیکولز، رییس سابق اتحادیه فوتبال شیلی که رییس بازرسی فیفا قبل از رای جام جهانی بود، محاسبه کرده 50 لیگ در سراسر جهان از برگزاری جام جهانی در زمستان متاثر می شوند.

آیا جنبه مثبتی هم دارد؟

برخی هواداران شاید ترجیح بدهند جام جهانی زمستانی را روی کاناپه و از تلویزیون تماشا کنند اما برخی هم دلتنگ شور و شوق سنتی برنامه لیگ داخلی می شوند. این احتمال وجود دارد که بازیکنان انگلیس در دسامبر سرحال‌تر از ژوئن باشند اما از طرف دیگر برای ادامه فصل بی رمق و بی‌انگیزه خواهند بود. مدافعان انعطاف‌پذیری تقویم ورزشی بین‌المللی می گویند این کار به برگزاری رقابت‌های مهم در بخش‌های جدید جهان کمک می کند.

 

     
آی اسپورت
2015-02-25 21:43:26
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر