فهرست
دردسرهایِ دفاعِ چپ پرسپولیس؛ معمایِ آرام‌طبع
دردسرهایِ دفاعِ چپ پرسپولیس؛ معمایِ آرام‌طبع

دردسرهایِ دفاعِ چپ پرسپولیس؛ معمایِ آرام‌طبع

آی اسپورت- برای اولین بار از زمان بازی در ترکیب ثابت پرسپولیس، محسن ربیع‌خواه در اولین دقایق مسابقه امروز در یکی از حرکات هجومی تیمش شرکت داشت و با یک سانتر تماشایی، فرصت خوبی برای گلزنی مهاجمان پرسپولیس فراهم کرد. نبرد با سایپا اما خیلی زود برای این مدافع به پایان رسید. او که در آخرین هفته از نیم‌فصل اول آسیب دیده بود، حالا دوباره با مصدومیت روبرو شد و ناچار شد زمین مسابقه را ترک کند. به نظر می‌رسید برای برخورد با این دو مصدومیت، دو سناریو پیش روی برانکو ایوانکوویچ خواهد بود. بردن محمد انصاری به سمت چپ خط دفاعی و استفاده از پلی‌یانسکی در مرکز خط دفاع و یا قراردادن حسین ماهینی در سمت چپ و فرستادن صادق محرمی به پستِ دفاع راست. برانکو اما هیچکدام از این دو تصمیم را عملی کرد تا هواداران پرسپولیس با تماشای ورود علیپور به جای ربیع‌خواه به زمین، شگفت‌زده شوند. برانکو، علیپور را به خط حمله اضافه کرد، وحید امیری را به میانه زمین بازگرداند و فرشاد احمدزاده را در پست کاملا غیرتخصصی دفاع چپ قرار داد. نتیجه استفاده از هافبک راست تیم در دفاع چپ، در دقیقه 55 مشخص شد. وقتی که فرشاد از پس اولین وظیفه دفاعی‌اش برنیامد و با خطا کردن روی بازیکن حریف، تیمش را 10 نفره کرد تا برانکو ناچار شد با وارد کردن صادق محرمی به زمین، اشتباهش را اصلاح کند و فرشاد را در بازی حساس و سخت هفته بعد با فولاد از دست بدهد.

 سمتِ چپ خط دفاعی، هنوز هم سوال‌برانگیزترین بخش زمین تیم برانکو به شمار می‌رفت. در بین نفرات اصلی تیم برانکو، فقط محمد انصاری یک دفاع چپ تخصصی محسوب می‌شود و حتی محسن ربیع‌خواه نیز تا قبل از این فصل، سابقه بازی در این پست را نداشته است. در فهرست نفرات این باشگاه اما یک مدافع چپ دیگر نیز دیده می‌شود. امین آرام طبع یکی از اولین خریدهای تابستانی باشگاه بوده اما این روزها حتی در لیست های 18 نفره پرفسور نیز جایی ندارد. امین در بسیاری از بازی‌های فصل گذشته مدافع ثابت صبا بوده و تجربه‌ای نسبتا طولانی در لیگ برتر دارد اما برانکو حتی حاضر به محک‌زدن این بازیکن در دیدارهای رسمی نیست. حالا شاید سوال کلیدی این باشد که اگر برانکو، حتی به اندازه نیمکت‌نشینی به آرام‌طبع اعتماد ندارد، چرا مجوز خروج این بازیکن در تعطیلات زمستانی لیگ را صادر نکرده است؟ قرمزها حتی از خرید شایان مصلح نیز فاصله گرفته‌اند اما همچنان به دنبال راهی برای جبران ضعفِ سمت چپ خط دفاعی نیستند. شاید نتایج خوب تیم برانکو و تداوم صدرنشینی این تیم، علامت‌های سوال را در مورد انتخاب‌های سرمربی سرخ‌ها کمرنگ کند اما شاید از راه رسیدن روزهای دشوار لیگ و آغاز بازی‌های لیگ قهرمانان، حقایق بیشتری را در مورد پرسپولیس نشان بدهند و معضلِ دفاع چپ را در این باشگاه عیان‌تر کنند. آن‌ها در این بخش از زمین نه صاحب بازیکن مطمئنی هستند و نه جانشین مطمئنی برای او سراغ دارند. با این وجود هنوز هم توجهی به این اتفاق نشان نمی‌دهند و در فصل نقل و انتقالات به دنبال جذب بازیکنان هجومی بیشتری هستند.

۷ ۵  
آی اسپورت
2017-01-13 19:11:00
نظر دهید

۵ نظر
فرحان عربخانه بیرجند
جمعه ۲۴ دی ۱۳۹۵، ۲۲:۴۶
عاشقان برانكو بپذیرند برانكو مربی خوبی است اما مربی خیلی خوبی است. او در فصل گذشته هم اشتباهاتی ازین دست داشت كه یك مربی مثل علی انگلیسی انجام میده. نه مربی تیم سوم جام جهانی. در تیم ملی 96 هم سمت چپ براش یك علامت سوال بود.
۱
منتقد
شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۵، ۰۲:۳۹
لامصب چپ پای خوب نیست...
برانکو گفت یک مدافع میانی خوب بگیرید تا انصاری را بفرستم چپ ولی نگرفتن!
اون زمانها هم مدافع چپ خوب نداشتیم
۱
مسعود
جمعه ۲۴ دی ۱۳۹۵، ۲۳:۳۸
بنده یک پرسپولیسی هستم و اساسا با برانکو هم حال نمیکنم اما خیلی از درک فوتبالی نویسنده ناامید میشم که متوجه نشد پست فرشاد احمدزاده دفاع چپ نبود بلکه پیستون چپی بود که وقتی پرسپولیس صاحب توپ میشد با سیستم پایه 2-5-3 میتونست فشار بیشتری بیاره که نتیجش شد گل اول! اولین هفته های همین فصل من این پیشنهاد رو به اقای چوک دادم که در بازی هایی که حریف فشرده دفاع میکنه از ماهینی و جلال و انصاری در سیستم سه دفاعه استفاده کنیم و با دو پیستون چپ و راست فشار بیشتری بیاریم که خیلی اتفاقی امروز انجام شد و با وجود اینکه ابزار لازم رو نداشتیم عالی هم بود. پس برانکو رو فقط به خاطر اون تصمیم شجاعانه تحسین کنید!
۳
موراتا
شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۵، ۰۱:۵۷
شایان مصلح رو بی خیال شدن آلترناتیو دیگه ای هم ندارن حالا تا آخر فصل باید با این پاشنه آشیل حرص بخوریم
۱
نیما
شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۵، ۱۱:۴۱
ربیع خواه رو بیرون بازی با حاشیه سازی میزنن.تو بازی هم رسما با خطا کله پاش میکنن.هر کی پشت این ماجراست داره خوب خرج میکنه.در صورتی که کاملا مشخصه این بچه خوبی هست بازیشم بد نیست.حتی جلوی سایپا بهتر از بقیه بود
۲
به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر