فهرست
گزارش: انتقاد آقای خاص از عملکرد هاجسون و دل بوسکه
گزارش: انتقاد آقای خاص از عملکرد هاجسون و دل بوسکه

گزارش: انتقاد آقای خاص از عملکرد هاجسون و دل بوسکه

آی‌اسپورت: ژوزه مورینیو از عملکرد «سنتی و بدون نوآوری» روی هاجسون و ویسنته ‌دل‌بوسکه در جام جهانی 2014 برزیل انتقاد کرد. به گفته مربی پرتغالی چلسی، انگلیس و اسپانیا در جام جهانی به شدت نیازمند تغییر استراتژیک در بازی‌های مهم بودند اما این دو مربی از عهده این کار برنیامدند و هر دو تیم از مرحله گروهی حذف شدند.

اظهارات مورینیو در رابطه با جام جهانی که شامل تحسین عملکرد آلخاندرو سابه‌یا مربی تیم ملی آرژانتین نیز می شود، در کتاب جدید آلیستر کمپبل، معاون سابق دولت تونی بلر انتشار یافته است.

مورینیو می گوید در بازی با اروگوئه که انگلیس یک-2 باخت، نیاز به تغییر استراتژیک به شدت احساس می شد:«آنها در حال باختن بودند و اگر این اتفاق می افتاد، حذف می شدند بنابراین باید گل می زدند. هاجسون وقتی تیمش صفر-یک عقب بود دو تغییر ایجاد کرد، بارکلی به جای استرلینگ رفتن و لالانا به جای ولبک اما این تغییر استراتژیک نیست چون سیستم و مدل تاکتیکی همان است که بود.»

اروگوئه لوییس سوارس و ادینسون کاوانی را در خط حمله داشت و انگلیس با چهار بازیکن دفاع می کرد:«وقتی شما دارید می بازید باید حداقل مساوی کنید بنابراین من می گویم یک دفاع را بیرون بکش و با سه دفاع بازی کن، یک هافبک یا مهاجم اضافه کن. مثلا بینز را بیرون می کشید و کاهیل را در نقش سوییپر می گذاشت، جانسون و جاگیلکا هم هر کدام یک نفر را می گرفتند تا یک بازیکن به خط میانی یا حمله اضافه شود. اروگوئه مجبور بود خودش را منطبق کند.»

کمپبل مدیر ارتباطات و استراتژی بلر در سال های 1997 تا 2003 بود. سه کلمه ابتدایی او در فصل اول با عنوان «برندگان و اینکه چطور موفق می شوند» این است:«استراتژی خدا است»

او با خیلی از برنده‌ها صحبت کرده و موضوع مصاحبه‌هایش طیف وسیعی را در بر می گیرد. در ورزش به سراغ مورینیو و سر الکس فرگوسن رفته که از اقتدار و کنترل صحبت کرده و همچنین فلوید می‌ودر بوکسور. اظهارنظرهایی هم به نقل از باراک اوباما و بیل کلینتون در سیاست و استیو جابز فقید در تجارت شده است.

مورینیو در صحبت‌هایش از دل‌بوسکه هم به خاطر اینکه نسبت به سایر مربی‌ها بیشتر سنتی عمل کرده تا مداخله‌جویانه انتقاد کرده:«اسپانیا در حال باختن بود، دیه‌گو کاستا بیرون آمد و فرناندو تورس به زمین رفت. چرا؟ با هم به آنها بازی بده. شما به تغییر نیاز دارید. می گویند آه، اسپانیا شیوه خودش را دارد، فلسفه خودش را دارد. خب وقتی بی‌فایده است باید عوضش کرد.»

درباره تفاوت استراتژی و تاکتیک که موضوعی کلیدی در کتبا است، مورینیو توضیح می دهد:«از نظر من تاکتیک اصل بازی است، مدل است، DNA تیم است که روی تمرین روزانه تمرکز دارد. اما استراتژی یک برنامه خاص برای یک بازی خاص است و بستگی به آنالیز حریف دارد.»

او همچنین بر اهمیت نوآوری تاکید کرد چون در فوتبال مدرن« هر کسی همه چیز را درباره هر کسی می داند. مربی‌ها و بازیکنان اینطرف و آن طرف می روند و ایده‌های خودشان را می برند. هیچ رازی وجود ندارد. دستیار من یک جای دیگر مربی شده و هر کاری که ما کردیم با خودش می برد. هیچ ایده‌ای مخفی نمی ماند بنابراین باید ایده‌های جدید داشت.»

     
آی اسپورت
2015-02-26 13:48:31
نظر دهید

به اشتراک بگذارید
لینک مطلب
x
بیشتر